Naj najprej razjasnim kaj je moong dal, če tega morda ne veš… Mooong dal so oluščene polovičke moong fižola, ki ga včasih imenujejo tudi zelena soja, čeprav mislim, da to ravno ni. Fižol je sicer zelene barve, pod lupinico pa se skriva živahno rumena stročnica. Moong dal je v Indiji izredno cenjena in priljubljena stročnica. Je namreč edino torstno živilo, ki ne napenja. Je lahko prebavljiv in čeprav se večinoma uporablja v gostih istoimenskih moong dalih – enolončnicah, obstaja še mnogo drugih načinov in receptov, kamor ga lahko vključiš. Pred kuhanjem ga ni potrebno namakati, saj se skuha precej hitreje od drugih suhih stročnic.
Moong je odlična zamenjava in lepa popestritev običajnim enolončnicam. Namesto graha ali rjavega fižola na primer. Z jim lahko popestriš solate, ga uporabiš kot dodatek v riževih jedeh (kitcheri na primer je znana indijska jed, sestavljena ravno iz riža in moon dala) iz njega narediš pire ali pa, tako kot jaz v receptu ki sledi, iz njega pripraviš slane palačinke. Pa naj bodo nasitna samostojna jed ali nadomestek kruha – bolje rečeno tortilj.
Moonga pa pri nas ni prav lahko dobiti. No, cel fižolček ja, polovičk v obliki moog dala pa ne. Sploh pa ne ekološkega. Lahko pa ti zaupam, katera znamka ga ima. Imenuje se Cosmoveda – vsi njihovi produkti so izjemno kvalitetni in preverjeno ekološki. Pri nas ga lahko kupiš zgolj v nekaterih trgovinah, zagotovo pa ga ima Bio točka v Kranju (klik), ki je tudi sicer prava zakladnica samih finih eko zadevic in te glede na njihovo kvaliteto ponujajo po presenetljivo nizkih cenah. Če nisi z Gorenjskega konca, pa pobrskaj po tejle spletni strani (klik) in si svoj fižolček naroči kar na dom.
Nazaj k palačinkam. Pravzaprav niti ne vem, kako bi recept drugače poimenovala, čeprav to zagotovo niso tipične palačinke. Pa ne zato ker niso sladke, kakršnih smo sicer vajeni, morda pa zato, ker ne vsebujejo niti ene izmed stvari, ki jo za palačinke nekako značilno. V masi ni moke, nobenega jajca in niti ščepca vzhajalnega sredstva. So pa palačinke polne različnih začimb in zelišč, hkrati pa prava beljakovinska bomba. Recept je vegetarijanski, veganski pa zaradi dodanega jogurta ni. Ker v zmesi ni moke so seveda tudi povsem brez glutena.
Je pa tokratni recept zopet eden tistih, ki ga lahko povsem prilagodiš svojemu okusu. No, osnova naj vsekakor bo moong dal, lahko pa se igraš z izbiro in količino posameznih začimb. V zmes lahko namesto špinače vmešaš drugo zelenje ali pa jih spečeš povsem brez zelenjave.
Lahko pripraviš debele palačinke, ki jih nato režeš z nožem in ješ ali pa preprosto raztrgaš in ga pomakaš v različne omakice, ga ješ s krožnikom juhe in podobno… Druga možnost so nekoliko tanjše palčinke, ki lahko služijo kot nadomestek pšeničnih ali koruznih tortilj. Vanje zaviješ poljuben nadev, pa naj bo to mesni ali zelenjavni. In pa še povsem tanke palačinke (za katere testo pred peko primerno razredčiš), ki služijo kot okusen hrustljav prigrizek.
Sama sem se odločila za srednjo pot. Za nekoliko drugačno kosilo sem si pripravila 6 srednje velikih in srednje debelih palačink. O ostalih sestavinah ne bom izgubljala besed, saj so vse zapisane spodaj. Pri nadevu tokrat nisem komplicirala. Še tople palačinke sem jedla skupaj z verjetno še zadnjim letošnjim domačim paradižnikom, premazala pa sem jih preprosto le z jogurtom, ki je prijetno oblažil za moj okus precej začinjene ‘indijske palačinke’.
Potrebuješ:
- 125 g moong dala*
- nekaj kapljic vode
- 60 g naravnega jogurta
- sok polovice limone
- šop sveže špinače (cca. 25 g), nasekljane
- šopek drobno nasekljanega peteršilja
- malo sveže naribanega ingverja
- polovico manjše, drobno sesekljane čebulice
- pol čajne žličke mlete kurkume
- pol čajne žličke mlete rdeče paprike
- en majhen drobno sesekljan zelen čili
- ščep mlete ali strte kumine
- nekaj strtih koriandrovih semen
- velik ščep (še bolje dva) soli
- olje za peko (za še bolj pristen indijski okus pa ghee**)
*moong dal znamke Cosmoveda, ki ga lahko najdeš tudi v trgovinici Bio točka (klik)
**ghee ali kuhano maslo je ena najbolj zdravih vrst maščob, ki ne manjka praktično v nobeni indijski kuhinji. Ker je odporno tudi na izjemno visoke temeprature, na njem brez skrbi lahko pečeš in ga uporabljaš celo za cvrtje. Ima rahelo specifičen okus, na katerega se moraš sprva morda malce navaditi. Meni je vedno bolj všeč in sploh pri takšnih jedeh ga z veseljem uporabljam. Kupujem pa ekološki (kakopak 😉 ) in po mojem mnenju najokusnejši slovenski ghee, ki ga najdeš pod imenom Zlati ghee (klik).
Postopek:
Moong dal za nekaj ur namočiš, nato ga temeljito spereš in pretreseš v zmogljiv mikserček. Dodaš nekaj kapljic vode ter limonin sok in zmiksaš do gladke mase, ki more biti precej gosta. Nato dodaš jogurt in ponovno zmiksaš.
Zmes preliješ v posodo ter z metlico dobro vmešaš še vse preostale sestavine z zjemo olja. S tem namažeš dobro segreto ponev in nanjo daš 2-3 žlici zmesi. S hrbtno stranjo žlice palačinke enakomerono in poljubno debelo razmažeš po ponvi. Med peko okoli palačinke priliješ še nekaj kapljic maščobe maščobe. Ko se na vrhu zmes posuši, jo s čopičem premažeš zoljem, s spomočjo lopatice obrneš in zapečeš še na drugi strani. Ponoviš dokler ti ne zmanjka vse pripravljene zmesi.
Ponudiš še toplo s poljubnimi nadevi.
Če si torej želiš hranljiv, zdrav in z beljakovinimi poln brezmesni obrok, je to zagotovo nekaj kar moraš poizkusiti. Pa naj bo to glavna jed, priloga ali le popoldanski prigrizek.