S šampinjoni polnjen sladki krompir

1

Včasih nisem bila pretirana ljubiteljica krompirja. Zdaj sem! Spomladi je na jedilniku mlad pečen kifeljčar, pozneje pa kuhan krompir, ki je skupaj s svežimi zelišči odlična in enostavna priloga. S krompirjem gostim kremne juhe ali pa še toplega narežem v grenko zimsko solato.

Moj najljubši pa je sladki krompir. Čeprav ga lahko gojiš tudi na svojem vrtu, pa za rast potrebuje veliko prostora, zato ga osebno raje kar kupim. Sladki krompir, ki ga prodajajo, v danes že vsaki trgovini, največkrat prihaja iz ZDA in Španije, včasih pa celo iz Egipta. Obstaja več vrst sladkega krompirja, razlikujejo se tako po okusu kot po barvi mesa. Najokusnejši so intenzivno oranžni. Sladki krompir je tudi veliko bolj zdrav od navadnega, a to nikakor ni razlog zakaj ga imam tako zelo rada. Ko gre za te velike gomolje pozabim na lokalno pridelavo. Ja, res je, najbolje je uživati tisto, kar raste pri nas, a so živila, ki na slovenski zemlji pač ne uspevajo ali pa zaradi pogojev še zdaleč nimajo tistega pravega okusa. Z veseljem, predvsem pa z užitkom, zato posežem po nekaterih živilih iz daljnih dežel, kot sta na primer avokado in seveda sladki krompir.

2

Gomolji krompirja so navadno res precejšnje velikosti in čeprav vedno zbiram najmanjše, vseeno težko dobiš takšnega, ki bi imel manj kot 250-300 gramov. Zato je velikokrat lahko že kot samostojen obrok. Lahko ga spečeš in še vročega vržeš v tršo solato, ga polniš, ali pa za hrustljave rezine pripraviš okusno pomako. Sladki krompir tudi sama največkrat narežem na rezine ali na ‘pomfri’, premažem z oljem, začinim in spečem v pečici. Kuhan mi namreč ni pol toliko všeč kot pečen. 

Ker je njegov okus res sladek, pri začinjenju nisem skopa. Včasih je dovolj že malo več grobomlete morske soli, tu pa tam pa se prav tako rada poigram z mešanico malce bolj eksotičnih začimb. Mu pašejo 😉

3

Občasno krompir tudi polnim. To naredim tako, da spečem cel gomolj, ki ga nato prerežem, meso krompirja nekoliko potlačim, da naredim prostor, nato pa ga nadevam. S čim? Vedno s čim drugim! Naj bo to različna zelenjava, tudi fižol, pa natrgano prej pečeno ali nežno pokuhano piščančje meso, nariban sir – še najraje prijetno slana feta, pretlačen avokado ali jajce. Še bolje – kombinacija nekaterih zgoraj izmed naštetih sestavin 😉 Primer (klik).

Tokrat so bile na vrsto gobe! Skupaj s špinačo, začimbami in zelišči ter hitro tahinijevo polivko. Če še vedno ne veš kaj je to tahini, sledi hiter opis – tahini je kremasta in gosta pasta, narejena iz mletih sezamovih semen. Pred uporabo moraš tahini vedno dobro premešati, saj se gostejši del rad loči od olja, ki ga spustijo semena. Prav tako obstajata dve vrsti tahinija – temen in svetel. Prvi je narejen iz neuluščenega sezama, drugi iz oluščenega. Prisegam na svetlejšega, pazim pa, da je to res edina sestavina tahinija – cenenim različicam so namreč včasih dodane še druge sestavine.

4

Tahini torej uporabljam za različne prelive (za solate, kremne juhe (klik), testenine (klik), rižote, polpetke (klik), krompir (klik)…), z njim delam hummus (namaz iz čičerike), meni osebno božanski čokoladni namaz (klik), sladice in še marsikaj drugega… Fino ga je namreč s čim kombinirati in s tem nekoliko omiliti njegov dokaj intenzivni okus.

5

 

Polnjen krompir je odlična priloga, če je gomolj velik pa tudi zadovoljiva samostojna jed. Tokratni recept je primeren tudi za vegetarijance in vegane (ne vsebuje ne mesa, ne jajc in ne mlečnih izdelkov), jed je brez glutena in ne vsebuje laktoze. Pa tudi o oreščkih ni sledu (za vse alergike), čeprav bi bili za piko na i kakšni praženi orehi dobrodošli 😉

Sestavine:

  • 1 srednje velik sladki krompir
  • večja pest svežih rjavih šampinjonov
  • pest sveže špinače
  • začimbe po izbiri (npr.: sol, poper, kurkuma, muškatni orešček…)
  • zelišča po izbiri (npr. suh timijan, rožmarin in origano ter nekaj istih svežih zelišč za po vrhu)
  • kokosovo ali olivno olje za praženje gobic in špinače
  • tahini preliv

Za preliv potrebuješ:

  • žlico svetle tahinijeve paste
  • malo olivnega olja in limoninega soka
  • sol

 

6

Krompirja ne olupiš, ga zgolj dobro obrišeš (sama si pomagam s čisto, a rahlo navlaženo gobico za pomivanje posode), lahko ga tudi na hitro spereš in s kuhinjsko brisačko dobro osušiš. Gomolj položiš na peki papir (olja ne potrebuješ), ga prešpikaš z vilico in v ogreti pečici pečeš na cca. 200 stopinjah dokler se ne zmehča (čas je odvisen od temperature in velikosti krompirja, vendar za peko računaj dobre pol ure do ene ure).

Medtem narediš preliv. Z metlico za stepanje do gladkega zmešaš vse sestavine, poskusiš in prilagodiš svojemu okusu. Več limone, olja? Več soli? Je pregost, preredek? (več tekočine, več tahinija) Je okus premočan? (kakšna kapljica vode).

Ko se krompir zmehča, ugasneš pečico in v ponvi na dokaj visoki temperaturi na maščobi na hitro prepražiš narezane šampinjone. Dodaš špinačo, začimbe in zelišča.

Gomolj prerežeš na pol, z vilico rahlo potlačiš meso ob levo in desno stranico lupine, tako, da ustvariš nekakšen žepek. Krompir napolniš z gobami in špinačo ter vse skupaj preliješ s prelivom.

Po želji soliš in popraš in potreseš s svežimi zelišči.

7

 

Dodaj odgovor