Odkar sem prvič naredila slano pito, ta zagotovo sodi na lestvico mojih najljubših obrokov. Čeprav je osnovno testo navadno zelo preprosto (moka, maslo, jajce, sol …), pa so moje pite seveda drugačne. Večinoma so brezglutenske, testo pa je vedno kombinacija drugačnih sestavin, ki jim občasno dodam še zelišče in/ali začimbe.
Pite so mi všeč tudi zato, ker so dobre tako tople kot hladne in so zato idealen prigrizek za na pot. Za v službo (ali v šolo, če jo še obiskuješ), zelo priročne za piknik ali pa kot malica na celodnevnemu šopingu 😉
Z nadevi se lahko igraš. Testo napolniš z vsem, kar imaš najraje. Lahko je to meso ali dimljen losos, lahko pa so pite povsem zelenjavne. Moje najljubše so ravno takšne, skupaj z okusnim sirom in jajcem, ki vse skupaj prav lepo povežeta.
Če mlečnih izdelkov ne uporabljaš, jih lahko nadomestiš s tofujem, kokosovo ali riževo smetano ali kvasnimi kosmiči, če pa si vegan(ka), ti bo današnji recept prišel še kako prav. Nadev je sicer res nekoliko muhast, saj ne vsebuje jajc, ki delujejo kot vezivo in nadev obdržijo kompakten, hkrati pa nisem uporabila tofuja (ga pač ne maram), a ker sem namesto ene velike pripravila več manjših pit, to nikakor ni problem, saj manjše pite preprosto kar cele vzameš v roke in pito ješ kot sendvič -brez predhodnega rezanja, s čimer bi se nadev na poti do ust ‘izgubil’ 😉
Če brez mlečnih izdelkov vseeno ne moreš, ti toplo priporočam, da v peso tik pred peko vmešaš razdrobljeno feto. Slanost tega sira se z naravno sladkobo pese enkratno ujame. A tokrat sem se odločila, da poskrim za vse. Tudi za tiste, ki imajo različne prehrambene omejitve ali so se pač prostovoljno odločili, da vse, kar je živalskega, preprosto črtajo iz svojega menija.
Za beljakovine so poskrbeli kar orehi, domači seveda, prav tako pa tudi za zdrave maščobe, brez katerih telo niti najbolj zdravih živil ne more vzeti za svoje.
Pa še nekaj o pesi… Priznam, tudi sama sem ena tistih (verjetno kar mnogih), ki vložene pese nikakor ne marajo. Povsem drugačna je sveža, pa naj bo kuhana, soparjena ali narezana na krhlje in pečena v pečici.
Ko je sezona zanjo jo z veseljem uporabljam, nedolgo nazaj sem pripravila celo burgerje, katerih glavna sestavina je bila ravno pesa (klik). Sicer pa je pesa odlična v toplih bučkini solati s sirom z žara (klik), kot prijeten dodatek testeninam s čičeriko in tahinijem (klik), z njo lahko napolniš kuhana jajčka (klik), kuhano kot prilogo pripraviš skupaj z lečo (klik), iz nje pripraviš čips (klik), hummus oz. namaz (klik), pečena ali kuhana je odlična v trših zimskih solatah, ohlajena kuhana pesa pa v gostem jogurtu, sploh če ji dodaš še nekaj hrustljave pistacije (klik). S pirejem iz pese lahko premažeš pico ali rezine uporabiš kot eno izmed glavnih sestavin preproste pirine pite (klik). In še in še… Mislim, da imaš za začetek dovolj idej in da jo boš tudi ti kmalu vzljubil(a) 😉
Sicer pa imajo babice še kako prav! Pesa resnično je naše avtohtono superživilo 😉 Vsebuje obilico različnih vitaminov in mineralov – predvsem železo in B-vitamine, pa tudi veliko fosforja, kalija, folne kisline, beta karotena, vitaminov A in C, ter magnezija. Rdeča pesa čisti jetra in preprečuje rakova obolenja. Je naravni antidepresiv, sajv sebuje snov, imenovano triptofan, ki pozitivno vpliva na počutje in deluje sproščujoče. Povečuje količino kisika v krvi ter menda izboljšuje vzdržljivost, zato priljubljena pri športnikih. Pa še to – rdeča pesa deluje kot afrodizijak 😉 Vsebuje namreč veliko bora, elementa, ki je neposredno povezan s proizvodnjo spolnih hormonov.
Naredila sem 3 manjše pite, premera 10 cm, kar naj bi po mojih merilih ustrezalo eni srednjo veliki piti, za večjo pa je najbolje da količine podvojiš. Ena takšna pita je za vmesno malico povsem zadosti, sploh če si zraven privoščiš še skodelico juhe ali krožnik solate. Ena bi verjetno zadostovala tudi za večerjo sploh če ti zvečer ne pašejo težji obroki, za glavno jed, pa bi potreboval(a) vsaj dve, še bolj pa kar vse tri 😉
Sestavine:
Testo:
- 60 g ovsenih kosmičev
- 30 g ajdove moke
- 20 g bučnih semen
- 2 JŽ (cca. 15 ml) stopljenega kokosovega olja (ali olivnega olja)
- cca. 20 – 30 ml vode
- 40 g nasekljanega pora
- vejica drobno sesekljanega svežega rožmarina
- 1/2 čž (himalajske) soli
- 1/2 čajne žličke vinskega kamna
- ščepec sode bikarbone
Nadev:
- 200 g olupljene surove rdeče pese
- 1/2 nasekljane manjše rdeče čebulice
- 1/2 stroka česna
- ščep suhega timijana
- šopek sveže bazilike
- 1 JŽ jabolčnega kisa
- 25 g grobo nasekljanih orehov (po želji jih lahko predhodno namočiš)
- cca. 100 ml vode
- olje
- sol
Postopek:
Pečico segreješ na 175 stopinj Celzija.
Za testo na hitro zmiksaš kosmiče, moko, bučnice, sol, vinski kamen in sodo bikarbono. Nato dodaš še vse preostale sestavine in zmiksaš da dobiš dokaj enakomerno in homogeno zmes. Vodo dodajaj postopoma, glede na to kako suho je testo. pazi, da z njo ne pretiravaš.
Pekačke namastiš z oljem in vanje razporediš zmes za testo. S pomočjo rahlo pomokanih rok testo dobro pritisneš ob dno ter rob pekačka in oblikuješ rob. Pito pečeš približno 15 -20 minut, odvisno kako velik pekač boš uporabil(a).
Medtem na olju podušiš nasekljano čebulico in česen. Olupljeno peso naribaš ali zmiksaš. Soliš, ji dodaš kis, timijan, natrgane liste bazilike ter grobo nasekljane orehe. Sestavine za nadev preložiš v ponev in zaliješ z vodo. Peso dušiš vsaj 20 minut.
V predhodno polpečeno testo naložiš nadev in za približno 10 minut vrneš v pečico.
Majhne pečene pite rahlo ohladiš, okrasiš z nasekljanimi orehi in svežimi listi bazilike. *
*Za vse nevegane in jubitelje sira pa še… Tik pred peko pitam dodaj nekaj koščkov razdrobljene fete, nekaj pa jo prihrani še za okrasitev pit po peki. Kot sem zapisala že zgoraj – kombinacija slane fete in naravno sladke rdeče pese je odlična, barvni kontrast pa osupljiv 😉
In kaj mi je pri pitah pravzaprav tako všeč? Predvsem hrustljavo ‘piškotkasto’ testo. Čeprav ni drobljivo, a v ustih se prav prijetno zdrobi. Zahrusta in prebudi brbončice. Tudi nadevi so slastni, včasih še bolj 😉 Meni so sicer ljubši tisti s sirčkom in jajci (ter seveda veliko količino sveže zelenjave), a tudi tale je bila prav prijetna sprememba. Ponovno sem se prepričala, da je tudi veganska kuhinja polna prijetnih okusov!
Za več idej o slanih pitah (t.i. quichejih) pa pobrskaj po moji spletni strani. Za hitrejše rezultate uporabi iskalnik na desni strani ali pa v kategoriji na meniju izberi hiter slikovni pregled vseh receptov. Pite najdeš v kategoriji vegetarijanskih receptov in receptov z žiti.