Brokolijevi prigrizki

1

Preden domač vrtiček ozeleni in potem, ko na njem ni več ničesar, zelenjavo kupujem v sosednjem, malce večjem mestu. Tam je manjša pokrita tržnica, kjer prijazen in simpatičen starejši gospod (ter občasno njegova žena, hči ali vnukinja) prodaja doma vzgojeno zelenjavo. Ker imajo rastlinjak so njegovi pridelki na voljo že preden lahko uživam v domači zelenjavi, z rastlinjakom pa se hkrati podaljša tudi sezona svežih vrtnin.

2

Poleti ata (tako mu ljubkovalno pravim – seveda na skrivaj 😉 ) zelo redko obiščem. Oziroma, ko ga, kupim pri njem le okusen koromač – eno izmed mojih najljubših zelenjav. Tudi doma imamo posjenega, a nekako ne uspe ravno najbolje pa tudi zelo hitro ga pojem. Tako ponj redno hodim kar k atu.

Ko sem ga zadnjič obiskala mi je njegova žena za ‘po vrhu’ dala še precej velik brokoli. Češ, da ni več tako lep, da je šel skoraj v cvet in da naj ga porabim še isti dan. Ampak veš kaj? Z brokolijem ni bilo še čisto nič narobe! Ni bil uvenjen in mehek, pač pa lepo čvrt in zdrav. Res je, da ni bil tako zelo živo zelene barve, to pa je bila tudi njegova edina pomanjkljivost – če temu sploh lahko tako rečem!?

3

4

Sem pa gospo vseeno ubogala in ga porabila še isti dan. Naredila sem ga za okusne poznopopoldanske prigrizke. Simpatične brokolijeve njokce. Pravzaprav niso njoki, a ustreznejšega izraza pač ne najdem. Lahko bi jim rekla tudi polpetki ali zelenjavni ‘nagci’. Kakorkoli že… Prigrizki so narejeni hitro iz le parih sestavin. Poleg tego so zelo zdravi, ne vsebujejo žitne moke (torej so brez glutena), niti oreščkov. Poleg celiakašev se jih bodo tako razveselili tudi pristaši paleolitske diete, vegetarijanci ter vsi ljubitelji lahke, hitre in enostavno pripravljene poletne hrane.

Untitled

Poleg brokolija je ena izmed pomembnejših sestavin teh malih vege čevapčičev kozji sir. Tokrat ne svež in mehak, pač pa tisti trdi, že zorjen kozji sir. Mini polpetkom da prijeten okus in čeprav ga po želji lahko nadomestiš s sveže naribanim parmezanom, ti toplo priporočam da kravji sir vsaj tu pa tam zamenjaš za kozjega. Je veliko bolj prijazen organizmu, saj je lažje prebavljiv in po mojem mnenju tudi precej okusnejši. Kozji sir sem kupila pri mlekarni Beka – je slovenski in čeprav nima oznake ekološkega proizvoda vem, da bi ga brez težav imel. Mleko kozic iz njihovih pašnikov je namreč povsem naravno, brez raznih neželenih umetnih dodatkov.

5

6

Da se vse skupaj lepo poveže sem uporabila še dve jajci in kokosovo moko (pazi, moko in ne fino mletih kosmičev!), ki je polna vlaknin in povsem brez glutena, za okus malo svežega timijana, ščepec soli (ne preveč, ker je že sir slan), sveže mlet črni poper ter malo drobno sesekljane šalotke. Po želji lahko dodaš tudi česen, jaz sem se mu tokrat izognila.

Untitled 2

Iz omenjene količine sem dobila 14 prigrizkov. Lahko narediš večje, jih bo pač manj ali pa več manjših. Iz mase lahko oblikuješ svaljke, krogice ali mini polepetke… Čisto po želji seveda 😉

7

Sestavine:

  • 125 g brokolija
  • 2 jajci
  • 35 g naribanega kozjega sira (ali parmezana)
  • 35 g kokosove moke*
  • pol manjše šalotke
  • malo svežega timijana
  • sol po okusu (prej preveri kako slan je že sir)
  • sveže mlet črni poper

*še enkrat-gre za kokosovo moko in ne fino mlete kokosove kosmiče, ki smo jim včasih rekli tudi ‘moka’

9

Postopek:

V multipraktiku zmiksaj cvetove brokolija, da dobijo velikost riža. V skledi z metlico zmešaj jajci, dodaj moko, nasekljano čebulico in kozji sir. Premešaj, dodaj brokoli, sol in poper. Ponovno premešaj – masa bo dokaj gosta, saj kokosova moka hitro vpija vso tekočino. Z (po potrebi) vlažnimi rokami oblikuj maso v videz svaljkov. Malo jih stisni, da se primejo skupaj – če ti ne supe povsem se ne sekiraj – ker se bo sir v masi med peko stopil, prigrizki ne bodo razpadli.

Pekač obloži s peki papirjem, pečico segrej na 175-180 stopinj. Na pekač kar sproti polagaj narejene polpetke in jih peci cca. 15 minut oz. dokler niso lepo in rahlo hrustljavo zapečeni. Nekoliko ohladi in serviraj same ali v kombinaciji s testeninami, mesom, raznimi omakami… (nekaj idej te čaka spodaj).

Če jih bo preveč – so enako dobri tudi mrzli.

10

Polpetki so pečeni v pečici, tako da poleg maščob iz jajc in sira dodatnega olja ne vsebujejo. So hrustljavi in čvrsti, tako da jih zlahka primeš v roke in kar same grizljaš. Prigrizki so dobri tako topli kot mrzli. So dokaj nasitni, gosti, zato priporočam, da jih vseeno ješ še s čim… Moji predlogi:

  • špageti s pradižnikovo omako in toplimi brokolijevimi njokci
  • mešana poletna solata z toplimi ali hladnimi brokolijevimi njokci
  • hladni prigrizki z različnimi pomakami (kislo smetano, domačim ketchapom – prosim, nikar jih ne uniči s kupljenim, grškim jogurtom, kislo smetano …)
  • z oljčnim oljem preliti njokci, kot priloga k mesu, namesto krompirja, riž ali testenin
  • zelenjavna enolončnica z ohlajenimi brokolijevimi njokci

11

 

9 comments

  1. lena says:

    Hola Katja!
    Super ideja. Škoda, da sem dons že porabila brokoli za smoothie, drugač bi se takoj lotila te dobrote, ki je čisto po mojem okusu.:)
    Bom pa te dni enkratto probala.

    Lepe dni,
    Lena

  2. Hana says:

    Zivijo! Ze nekaj casa spremljam tvoje recepte in moram priznati, da karkoli sem se lotila je izpadlo odlicno! Tudi tale recept bom sprobala jutri…zanima me samo na koliko stopinj si jih pekla? 180°? Se opravicujem ce sem ta podatek spregledala v receptu 🙂

    • Katja says:

      Hej Hana! O, hvala 😉 Glede temperature – hvala za opozorilo 😉 Pekla sem jih na 180 stopinjah, čas pa je odvisen od velikosti prigrizkov ter od pečice (vsaka je malo drugačna). Pozdravček, Katja

Dodaj odgovor