Pizza iz rdeče leče

1

Vem, da kar dostikrat objavim recepte za pizze. Verjemi, če bi delala vedno enake, jih zagotovo ne bi. Tako pa, saj me že poznaš, rada malce ekperimentiram. Ves čas sem na lovu za novimi idejami, sploh kar se tiče osnovnega testa. Ta ni nujno vedno narejen iz moke. Podlago za pizzo namreč lahko pripraviš še na veliko drugih načinov. Predvsem pa v vseh receptih zanje lahko uživaš brez slabe vesti. Prav vse so zdrave in polnovredne. Če torej pričakuješ, da boš pri meni našel/našla na pizzo iz bele moke, obloženo s ceneno salamo in poceni siri, se motiš 😉

2

Če te zanimajo zdrave alternative običajnih pic, preišči blog in najdi pravo kombinacijo zase. Nazadnje sem objavila pizzo, ki sem jo naredila iz kvinoje. Ne iz kvinojine moke, pač pa iz celih zrn kvinoje (klik). Ta je trenutno moja najljubša, čeprav tudi vse ostale nikakor niso bile slabe! Npr. takšna iz zmesi ajdove moke in pretlačenega avokada – saj res, to moram kmalu spet ponoviti 😉 (klik).

3

Seveda pa je marsikaj odvisno od ‘toppinga’, torej tistega, s čimer obložiš hrustljavo pizzo. Zase vem, da pica ni enaka pici. Ne le po testu, tudi po nadevu. Prisegam na sezonske sestavine. In ker še nikoli nisem objavila pizze s pelati (vedno jih namreč premažem s čim drugim, daleč najboljši je bil jesenski premaz iz buče), je tokratna pica precej ‘paradajzasta’ 🙂 Na njej ni le sloj pelatov, obložila sem jo še z rezinami domačega paradižnika, da pa ni povsem rdeča sem dodala še nekaj rezin rumenih cukini bučk. Na njej je še veliko svežih zelišč, takšnih, ki sodijo k okusu podlage. To sem namreč pripravila kar iz leče!

4

5

Pizza je tako povsem brez glutena in ker na njej ni koščka sira je primerna tudi za vse, ki mlečnih izdelkov ne uživate. Pa seveda za vse vegetarijance (tudi mesa ni na njej, saj že sama leča poskrbi za obilico beljakovin) in vegane.

Bi recept? Izvoli!

6

Količina: za eno manjšo pizzo.

Sestavine:

  • 50 g rdeče leče
  • 25 ml rastlinskega napitka (npr. riževega mleka)
  • 25 ml vode
  • nekaj kapljic jabolčnega kisa
  • ščep sode bikarbone
  • ščep kurkume (neobvezno)
  • suha zelišča: origano, timijan in majeron (po želji)
  • 1 čž kokosovega ali oljčnega olja

+ nekaj olja za peko

Nadev povsem po želji… Moja izbira:

  • ekološki paradižnikovi pelati, z dodatkom suhega origana, ščepcem soli in žlico olivnega olja
  • rezine paradižnika
  • rezine rumenih poletnih bučk
  • sveža zelišča (timijan, majeron in origano)
  • črna kumina za posip

7

Postopek:

Rdečo lečo za dve urici namoči v vodi (kar ni potrebno če imaš res dober mešalnik, sicer ti to priporočam). Nato vodo odcediš, lečo streseš v mešalnik iin skupaj z vsemi ostalimi sestavinami do gladkega zmiksaš.

Pečico ogreješ na 220 stopinj celzija.

Ponev segreješ na srednji temperaturi. Nanjo kaneš nekaj kapljic olja, ga razmažeš po celotni površini in na ponev zliješ maso za pizzo. S pomočjo hrbtne strani žlice jo enakomerno in čim bolj tanko razmažeš po ponvi. Pečeš nekaj minut, nato testo obrneš in še kakšno minuto pečeš na drugi strani. Ponev med peko lahko delno prekriješ s pokrovko, ne pa povsem.

Pizzo preložiš na pekač, obložen s peki papirjem. Premažeš jo s pelati, obložiš z zelenjavo in v pečici pečeš še slabih deset minut. Okrasiš jo s svežimi zelišči, semeni oz. s čimerkoli želiš.

8

Pizza iz leče je res hitro pripravljena in dobra alternativa žitnim izdelkom. Okus leče sploh nisem zazanala. Rdeča je namreč že tako precej milega okusa, seveda pa prevladuje okus paradižnikove mezge in zelenjave.

9a

Pizza se zelo lepo reže in zlahka jo primeš v roke in ješ brez pribora. kot se za pizzo tudi spodobi 🙂 Zanimivo je, da kljub temu, da je povsem brez glutena (oz. lepka, ki testo naredi prožno) tudi sama lepo upogljiva. Ker pa ne vsebuje kvasa, je kljub svoji tankosti dokaj gosta in zato tudi nasitna. Za glavni obrok seveda uporabi večje količine ali pa si pripravi dve manjši pizzi. Za popoldanski prigrizek pa bo tudi to povsem dovolj 😉

11

Če torej misliš, da poješ premalo strčnic ali pa niso ravno tvoja najljubša hrana, je to odličen način da jih vključiš v svojo prehrano. Stročnice so namreč pravi zaklad rastlinskih beljakovin. Sicer pa je leča bogata z vlakninami, kalijem, magnezijem in drugimi pomembnimi hranili.

10

3 comments

    • Katja says:

      Eva pozdravljena 😉 Ne vem, poskusi 😉 Verjetno ja, le čas kuhanja leče moraš prilagoditi – zelena se kuha nekoliko dlje kot rdeča, poleg tega pa zeleno lečo obdaja nekakna lušinica, ki te bi morda znala motiti, če seveda nimaš dobrega mešalnika. Javi kako se je obneslo 😉

Dodaj odgovor