V zadnjih letih so (zopet) zelo popularni burgerji. Ponujajo jih že na vsaki prireditvi, nikakor pa ne manjkajo na številnih kulinaričnih dogodkih in tržnicah. So pa burgerji vse prej kot to, kar so včasih bili. Če smo pred leti poznali samo tiste iz ‘fast food’ restavracij, pa danes burgerje pripravljajo številne visokokulinarične restavracije, pa tudi zdravju prijaznejši lokali. Še vedno je precejšnja izbira mesnih burgerjev (med katerimi najdeš tudi takšne iz resnično kakovostnih sestavin), precejšnjo konkurenco pa jim delajo ribji oz. morski, vegetarijanski in celo veganski burgerji.
So pa ravno tovrstni polpeti, ki so skupaj z omakami in zelenjavo zapakirani med rezine svežega ali popečenega kruha, vseeno vsaj malce zaviti v tančico. Četudi so na jedilniku zapisane sestavine iz katerih so narejeni, pa zaradi zmletih sestavin vseeno ne moreš videti kakšne kvalitete so bile preden so se znašle v zmesi. In če bi rad(a) resnično uživala v kakovostnih (in poceni) burgerjih (poletje je kot nalašč zanje, saj so idealna piknik hrana) je najbolje, da jih pripraviš kar sam(a). Od začetka, do konca 🙂 Tudi domači so lahko mesni ali ribji, lahko pa se seveda odločiš, da bo osrednja zvezda obroka zelenjava. Ta je večinoma še vedno le postransko živilo, priloga ali dodatek glavnim jedem. Ne vem zakaj večkrat ne pride v ospredje. In če ne poleti, ko je na voljo toliko sveže in okusnih vrtnin, kdaj potem? 😉
Če ne moreš brez pomfrija, si poleg burgerjev na nekaj kapljicah olivnega olja popeci mlad krompirček, posut z nasekljanim rožmarinom in grobo morsko soljo. Še boljše – na rezine nareži sladki krompir (govorim o tistih velikih gomoljih s živo oranžno sredico), ga pokapljaj z maščobo, potresi z začimbami (npr, soljo, mleto rdečo papriko ali kajnskim poprom) ter speci v pečici. Veliiiiko boljše kot katerikoli v ogromnih količinah olja ocvrt krompirček.
Na moji strani lahko najdeš nekaj idej za burgerje (večinoma jih imenujem kar polpetki, ocvrtki ali kaj podobnega, gre pa pravzaprav za isto stvar), danes pa ti ponujam še eno. Recept bo všeč vsem, ki imate radi rdečo peso (tisto pravo, svežo in ne vloženo), vsem, ki vam je všeč slan okus feta sira ter seveda tistim, ki radi jeste zdravo. In malce drugače…
Burgerji so okusni topli ali hladni. Lahko jih zaviješ v aluminijasto folijo in jih pomalicaš sredi travnika med dolgim večernim sprehodom v naravi. Ali pa jih preprosto ponudiš namesto glavnega obroka. Lepo servirani zlahka konkurirajo še tako fensi večerji. Jaz sem si svoje privoščila na unikatnem krožniku, ki žal ni nastal pod mojimi prsti (imam pa že od nekdaj željo po delu z glino) – zanimiv krožnik je delo izjemno nadarjene mlade umetnice Hane Karim. Dobijo se že v kar nekaj trgovinicah po Sloveniji, se pa kmalu odpira tudi spletna trgovina. Všeč mi je, ker se Hana ne ponavlja. Vsak kos je drugačen, vsak je prepleten z drugačno zgodbo, vsak je neke vrste ekperiment. Tako kot moji današnji burgerji. Zato je bilo logično da združim dve ustvarjalni zgodbi v eno. Umetnost in kulinariko 🙂
Količina: 4- 6 polpet (odvisno kako velike si želiš), za 1-2 osebi (odvisno od prilog)
Sestavine:
- 250 g naribane rdeče pese (2 srednji veliki ali 4 majhne olupljene rdeče pese)
- 65 g poljubnih finih kosmičev (če imaš velike jih na hitro zmiksaj, da se nekoliko razdrobijo)
- čajna žlička drobno sesekljane čebulice
- manjši strok drobno nasekljanega česna
- 45 g fete
- 1 jajce
- sol in poper
- pest sveže bazilike
- čajna žlička olivnega olja
- pirina, riževa ali katerakoli druga vrsta moke (po potrebi)
- ghee* (ali maščoba po izbiri)
+
- bombetke, namazi, zelenjava…
*ker je feta sir iz kozjega in ovčjega mleka, sem za peko uporabila kar kozje kuhano maslo slovenske znamke Zlati ghee. Prečiščeno maslo je ena najboljših maščob za peko, poleg tega pa obožujem okus gheeja, sploh kozjega!
Namig: o alternativi za vegane ter alergike na laktozo ali gluten pa čisto na koncu…
Postopek:
Rdečo peso olupi in naribaj ali v multipraktiku sesekljaj. Dodaj ji nasekljano čebulico in česen, kosmiče in jajce. Premešaj, prilij olivno olje, dodaj nadrobljeno feto, sol in poper ter nasekljano baziliko. Znova premešaj in pusti stati vsaj pol ure, da se kosmiči napojijo.
Medtem pripravi kruh ter poljuben namaz in zelenjavo.
Če se ti masa za burgerji zdi preredka, je zdaj čas, da to popraviš. Dodaj šemalce kosmičev ali žlico poljubne moke. Nato pomokaj dlani in oblikuj približno enako velike polpete. Če si uporabil(a) zelo sočno peso, kakršna je bila tudi moja, burgerje med oblikovanjem stisni med dlanmi, da odvečna tekočina steče. Oblikovane položi na pomokan krožnik.
Na srednjo temperaturo segrej ponev in prilij nekaj stopljenega gheeja (ali katerekoli druge maščobe). Polpetke pred peko iz obeh strani še malce pomokaj, nato jih počasi speci. Ker so pesini burgerčki precej nežni, jih obračaj previdno, da ne razpadejo.
Medtem ko se pečejo, prereži bombetke in jih popeci na močno segreti žar ponvi. Nato jih premaži z izbranim namazom ter obloži s poljubno listnato zelenjavo. Sledi burger, na katerega zopet naložiš nekaj svežega in hrustljavega.
Ker… kot vsak dober burger, pa četudi je okusen že sam po sebi, potrebuje tako dober kruh kot nekaj okusnih prilog. Tako pač je 😉 Opremi svojega z najljubšimi sestavinami. Moja izbira so doma pečene pirine bombetke (hvala mami!), z listi hrustljave solate, pretlačenim ravno prav zrelim hass avokadom (s kapljico limone, ter ščepcem soli in suhega origana), mešani kalčki, za barvni kontrast in dodaten ‘crunch’ pa še rezina mlade (in prve letošnje) rumene paprike z domačega vrta.
Lahko izbereš tudi gorčico, če ti je ljuba, pa rezine paradižnika, mladih bučk ali hrustljavih kumaric. Če se odločiš za majonezo – naj bo domača, nikar ne kupuj tistih umetnih različic, saj nima pol toliko okusa.
O kalčkih in mojem novem kalilniku…
Kalčki so zares ena fina zadevica. Majhni poganjki različnih semen vsebujejo ogromne količine vitaminov in mineralov ter s tem močno prekašajo marsikatero drugo vrsto (večje in konkretnejše) zelenjave! Uporabiš jih lahko v sendvičih, z njimi popestriš namaze, okrasiš juhe ali jih dodaš solatam. Ali pa uporabiš zgolj kot dekoracijo pri različnih jedeh – z nekaj poganjki kot piko na i boš navdušil(a) svoje goste. Zagotovo! 😉
Kaljenje je zelo enostavno, sploh, če uporabiš takšen kalilnik, kot sem ga jaz. Za razliko od večine drugih je zelo priročen – je manjši – ožji, a nekoliko višji in ti zato ne bo vzel veliko prostora na kuhinjski polici. Pa tudi zelo lepo je oblikovan, tako da hkrati služi kot okras in ne nekaj, kaj bi raje skril(a) v omaro. Dobila sem ga v trgovini 1001 dar in joj, kako vesela sem, da ga imam. Za prvo kaljenje sem uporabila mešanico semen, ki jih dobiš skupaj s kalilnikom, kmalu pa poskusim še s sončničnimi semeni in nepraženo (zeleno) ajdovo kašo. Mmmm…
Uporaba kalilnika je izjemno enostavna in praktična. Semena v narobe obrnjeni posodi najprej nekaj ur namakaš v vodi, nato pa jih kar skozi mrežo, s katero se kozarec zapre posplakneš, ga obrneš in položiš na priložen podstavek. Potem jih nekaj dni nekajkrat na dan samo na hitro speraš pod tekočo vodo. Kozarca ni treba odpirati, samo obrneš, skozi mrežico naliješ vodo, pretreseš, odliješ vodo in postaviš nazaj na podstavek. Nobene packarije. Če se ti je kaljenje do zdaj zdelo zakomplicirano in nekaj, s čimer se nimaš časa ukvarjati, je čas, da poskusiš. Vsaj občasno uživanje kalčkov je zelo priporočljivo, sploh pa v zimskem času, ko na voljo ni dovolj sveže zelenjave.
Recept za pesine burgerje je vegetarijanski, z nekaj manjšimi spremembami pa lahko postane tudi povsem veganski in hkrati primeren tudi za vse, ki mlečnih izdelkov ne smete uživati. Feta sir preprosto zamenjajte za tofu in masi dodajte malce več soli (pri feti z njo ni potrebno pretiravati), jajce pa z namočenimi lanenimi semeni ali chio. Če izbereš ajdove, riževe ali brezglutenske ovsene kosmiče ter jih pomokaš z riževo moko, pa postanejo polpeti še brezglutenski. Seveda jih v tem primeru postrezi v koruznem ali ajdovem kruhu.
2 comments