Ni poletja brez peke na žaru. Peka v naravi (ali zgolj na domači terasi) je verjetno najpogostejša oblika druženja v vročih dneh. In piknike imamo radi vsi. Časi, ko so se na rešetke sodili le čevapčiči so zdavnaj mimo. Razni kotleti, pleskavice in nabodala iz različnih vrst mesa so seveda obvezna hrana vseh, ki ne morejo brez mesa. Drugi raje izberejo (izberemo) ribe. Postrvi iz bližnje reke ali okusne morske ribe. Za osvežitev pa skleda sveže solate, kateri se pogosto pridruži okusna feta (slan ovčji sir).
Če pa ti do mesa ni, rib pa ne maraš… Ali pa si le bolj za ‘vege’ variante, seveda tudi zate obstaja rešitev. Na žaru pečena zelenjava je odlična, sploh če je fino začinjena. Pečen mlad krompirček je ena najboljših prilog katerikoli jedi z žara, čeprav priznam, da velikokrat še najbolj prija kar kos dobrega kruha.
Že nekaj časa pa so aktualni tudi siri za žar. Nekateri jih imajo radi, drugim okus ni všeč. Sama sem ga poskusila le enkrat in čeprav imam sir rada, mi ta z žara ni bil najbolj všeč. A to se je danes spremenilo. Zagotovo! Pred kratkim sem namreč dobila kozji sir za žar. Tako je, kozji! Sploh nisem vedela, da obstaja, a mlekarna Beka ga ima! Sir sem najprej poskusila kar tako, brez da bi ga začinila, naoljila in akkorkoli toplotno obdelala. In nad njim sem se takoj navdušila. Za razliko od mnogih kozjih izdelkov, ni pretirano slan, kar je dobro, saj ga tako lahko začiniš čisto po svojem okusu.
Za pokušino (in predjed današnjemu pikniku – sledila so (kar kupljena) piščančja nabodala) sem si tokrat pripravila vege nabodalca. Nekaj sem jih naredila z rjavimi šampinjoni, nekaj z bučkami. Nisem jih pekla zunaj (za peko pred hišo skrbi oče in bog ne daj, da se kdo vmešava v njegove izjemno redke kuharske trenutke 😉 ), sem jih pa popekla kar na štedilniku, na žar ponvi seveda.
Nabodala s kozjim sirom so odlična predjed ali priloga krepkejšim jedem z žara (ljubitelji mesa- poskusite jih v kombinaciji kotleti ali z jagenjčkom!), lahko pa so povsem samostojna jed. V tem primeru seveda v večji količini in z nekaj kosi kruha, da bo dovolj nasitno. Prav tako pa so takšnji ražnjiči veliko lažja in bolj zdrava različica običajnih, kupljenih in kdovekako in s čim, začinjenih…
Recept zanje je res preprost, potrebuješ pa le nekaj sestavin. Moja izbira vsekakor ni obvezna. Sam(a) se lahko odločiš za povsem drugačno kombinacijo. Lahko ti zaupam le, da bi bil popečen kozji sir nadvse odličen tudi v kombinaciji s hrustljavo pisano papriko.
Potrebuješ:
Za nabodala št. 1…
- sveže manjše rjave šampinjone
- kozji sir za žar
- rdečo čebulico
- nekaj vejic svežega rožmarin
- sol
- poper
Nabodala št. 2…
- čvrste bučke
- kozji sir
- suh origano
- sol
Ter še:
- nasekljan svež peteršilj
- 2 žlici olivnega olja
- žlico limoninega soka
- sol
- limonino lupinico
- eno celo limono
Postopek:
Lesene paliče za nabodala približno 20 minut namakaš v vodi, da se na žaru ne zažgejo. Peteršilj grobo sesekljaš, dodaš nekaj kapljic limone in olivnega olja ter malce naribane limonine lupinice. Po želji lahko v vse skupaj primešša še drobno sesekljan česen.
1. Rožmarin osmukaš, vrhove pustiš na vejici. Osmukane iglice drobno nasekljaš. Sir za žar narežeš na velikost gobic. Rdečo čebulico razrežeš na primerno velike dele. Paličico in rožmarino vejico tesno primeš skupaj in skozi obedve po želenem zaporedju nabadaš gobe, sir in čebulo. Nabodala pokapljaš z oljem in potreseš z rožmarinom. Pečeš jih na dobro segreti žar ponvi, med peko obračaš in malo pred koncem soliš in popraš.
2. Bučke narežeš na kolute, če so večje, jih še prečno razpoloviš. Na palčko jih izmenično nabadaš s kozjim sirom. Vse skupaj premažeš z nekaj kapljcami olja ter potreseš s suhim origanom. Med peko jih obračaš, na koncu soliš.
3. Poleg ražnjičev popečeš še prepolovljeno limono, s katero si pozneje po želji začiniš svoje vege ražnjiče. Tako pripravljena limona je bolj sladkasta in veliko okusnejša kot presna.
Ražnjiče ponudiš s pripravljenim peteršiljem in kosom hrustljavo zapečenega kruha.
Ražnjiče pečeš poljubno dolgo časa. Sama imam rada, da je zelenjava še nekoliko na zob – ne maram namreč omehčanih, ‘spužvastih’ bučk, še manj gob. Naj to dvoje ostane še malce hrustljavo, verjemi, je veliko okusnejše 😉
2 comments