Oh, to vreme! Verjetno najbolj pogost stavek v zadnjem času. Res ne vem, kam se je letos skrilo poletje. Ni dneva brez dežja, ko se sonce skrije pa se takoj precej ohladi. In ko me je zadnjič (sredi junija!) kljub dolgim rokavom še vedno zeblo, sem kar naenkrat hrepenela po sladkih zimskih bučah. Vsako leto jih imam raje. Najbolj všeč mi je hokaido buča, narezana na rezine in pečena v pečici. Letos sem jo jedla ves čas, sladke, a dobro začinjene rezine pa so postale obvezen dodatek skoraj vsem vrstam kosila.
Verjetno sem si ravno zaradi moje ljubezni do buč v Kalčku že pred časom izbrala prav posebne rezance. Testenine si že tako ali tako pripravim vsaj enkrat tedensko, najraje pa imam riževe. Ozki rezanci znamke Terra Sana (klik) so idealna kombinacija obojega. Brezglutenskim polnovrednim riževim testeninam je dodan okus zimske buče in ingverja. Mmmmm… To, da so pripravljene v le nekaj kratkih minutkah, pa je še dodaten bonus.
Morda še bolj, kot samostojna jed so rezanci primerni za razne tople zelenjavne obare. Saj veš, kot tisti kitajski rezanci, ki jih z veseljem poskrkaš iz sklede, napolnjene z najljubšo zelenjavo ter koščki mesa ali ribe. Čeprav bi mi rezanci v kakšni dobri vroči juhi še kako prijali, pa žal nisem imela dovolj zelenjave (ali mesa) ki bi juhi dala tisti pravi, polni okus. A tudi kot samostoja jed so se bučni rezanci odrezali za čisto petico! Sploh v prav posebni kombinaciji s hitrim veganskim konopljinim pestom…
Za eno porcijo…
Sestavine:
- 1o0 g riževih rezancev z okusom buče in ingverja (ali polnozrnatih, pirinih rezancev/špagetov)
- majhen strok česna (ali polovica običajnega)
- večja pest mlade špinače (ali blitve, ohrovta…)
- 2 jedilni žlici oluščenih konopljinih semen (ali prepraženih orehov)
- žlička sveže iztisnjenega limoninega soka
- sol in poper
- olivno olje
- suhi čilijevi kosmiči (ali ščep kajneskega popra)
Postopek:
Za pesto v zmoglivejšem mešanilku do gladkega zmikasaj olupljen strok česna, špinačo, konopljina semena, limonin sok, sol in poper ter olivno olje. Tega dodajaj postopoma, do željene konsistence. Po potrebi mikserček večkrat ugasni in na dno postrgaj sestavine, ki se včasih rade primerjo na steno mešalnika. Pesto poskusi in po okusu dodaj tisto, kar še potrebuje – sol, limono, olje…
Testenine skuhaj po navodilih, vendar jih nikar ne prekuhaj. Naj bodo al dente (malce ‘na zob’). Kuhane odcedi in prihrani malce vode. Rezance dobro zmešaj s pestom. Če se ti bo zdelo presuho lahko na tem mestu dodaš še malce vode, v kateri so se kuhale testenine. V ali na testenine dodaj še malce čilija ali kajneskega popra, kar pa seveda ni obvezno.
Zadnje čase je veliko ljudi kar malce obsedenih z beljakovinami. Prisegajo predvsem na jajca, mlečne izdelke in meso, ogljikovim hidratom pa se poskušajo čim bolj izogniti, kar se mi osebno zagotovo ne zdi dobra ideja, saj so ravno hidrati tisti, ki telesu dajejo energijo. Kakorkoli, vsak zase najbolje ve, kaj mu usterza. Sama sem na primer nora na ogljikove hidrate – obožujem jih in čutim, da jih moje telo potrebuje. Po njih se tudi dobro počutim. Obožujem kruh, krompir, razne žitarice ter seveda testenine. Res pa je, da sem pri izbiri hidratov nekoliko izbirčna. Kupujem, uporabljam in jem polnovredne izdelke, največkrat brezglutenske (ne zaradi kakšne kaprice, pač pa zato, ker mi je želodec po njih veliko bolj hvaležen). Bele pšenične moke že dolgo ne jem, oziroma zgolj občasno, še največkrat v kakšni sladici 😉
Po mojem mnenju je še vedno najboljša kombinacija zdravih hidratov in beljakovin. Zato so tudi moje testenine potrebovale nekaj za protiutež. Stvar sem precej poenostavila. Rezance sem prelila s hitro narejenim domačim pestom in ravno z njim poskrbela za polno mero beljakovin. Tokrat veganskih. Glavna zvezda pesta so poleg špinače z domačega vrta tudi oluščena konopljina semena. Ta drobna semena so najbogatejši vir rastlinskih beljakovin (vsebujejo jih preko 30%), vsebujejo vse esencialne aminokisline, kopico vitaminov in mineralov ter nujno potrebne maščobne kisline (omega 3, 6 in 9).
Ker prisegam na slovenske izdelke sem izbrala konopljina semena znamke Be hempy. Zabavno ime, kajne? 😉 Okus oluščenih semen mi je zelo všeč. Je nežen in rahlo oreščkast. Semena zlahka vključiš v svoj jedilnik. Tudi če nisi za pretirano eksperimentiranje v kuhinji, si svojo prehrano vseeno lahko hitro in enostavno obogatiš in popestriš ravno z njimi. Žličko semen potreseš po jutranjih kosmičih, jih dodaš solatam, raznim namazom in obloženim kruhkom, pečenemu krompirčku ali kremnim juham. Z njimi ni potrebno pretiravati, ker že maljhna količina semen poskrbi za veliko mero zdravih snovi.
Kot vidiš je kljub le nekaj sestavinamami (in hitri pripravi – dobrih 5 minut!) takšen obrok naravnost popoln! Zdravi hidrati, klorofila polna špinača in eden boljiš virov beljakov in zdravih maščobnih kislin. Ter seveda čili, za dodaten ‘kik’ 😉
2 comments