Sladoled je zagotovo številka ena kar se tiče poletnih sladic. Zamrznjeni kremasti dobroti, pa naj bo sadna ali čokoladna, se večina le stežka upre. Četudi morda poleti malce bolj paziš na kilogramčke, se ti tu pa tam sladoledu ni treba odpovedati. Če pa ga imaš, tako kot jaz, res zelo rad(a) in sig a privoščiš (vsaj!) enkrat na dan, to lahko postane težava.
Pa ne zaradi kilc, predvsem zaradi zdravja. Kupljeni sladoledi so namreč polni nezdravih maščob, umetnih barvil, arom in dodatkov v obliki stabilizatorjev, kar je seveda velik minus. Velika večina pa jih je še vedno na bazi mlečnih izdelkov in tukaj se pri ljudeh, ki so občutljivi na laktozo izbor zelo močno zoži.
Na srečo si preprost sladoled lahko hitro narediš kar sam(a). In ne, zanj nikakor ne potrebuješ posebnega aparata, tudi brez njega gre! V bazi imam že nekaj takšnih receptov in nekateri med njimi so primerni tudi za tiste z laktozno intoleranco. Doma pripravljeni sladoledi so veliko bolj zdravi. Sam(a) lahko določiš količino in vrsto sladila, enako kot se lahko odločiš za številne okuse in kombinacije. Sladoledi, za katere ne potrebuješ posebne ‘mašince’ so brez jajc. Če mleko ali jogurt nadomestiš z rastlinskimi, pa so prav vsi primerni tudi za vegane.
Letos bom z okusi tudi sama ekperimentirala. Poskusila bom narediti več različnih, z različnimi sestavinami, tako da si boš tudi ti lahko izbral(a) pravega zase, velja? 😉
Sezono začenjam s preprostim receptom, ki dopušča veliko sprememb. Osnova so zamrznjene banana, moja skrivna sestavina pa je kvinoja, ki ne le da sladoledu doda prehransko vrednost, poskrbi tudi za strukturo in kremnost sladoleda. Zato zanj ne potrebuješ ne sladke smetane, ne jogurta ali kokosovega mleka. Nobene izmed treh sestavin, ki jih pri domačem sladoledu najpogosteje uporabljajo (uporabljamo). Namesto živalskega mleka uporabi riževega, ki je sam po sebi precej sladek in kot nalašč za sladoled. Seveda lahko priliješ tudi malce mleka oreškov (na primer mandljev), če seveda nisi občutljiv(a) nanje.
Sama sem sladoled nadgradila s prvimi letošnjimi borovnicami. Gozdnimi seveda, ki so po mojem mnenju veliko okusnejše od ameriških. Borovnice zlahka zamenjaš za katerokoli drugo sadje. Maline bi bile odlične, prav tako tudi na koščke narezane jagode ali eksotični mango.
A, pa še nekaj… SEVEDA moraš počakati, da se sladoled vsaj malo bolj strdi, ne pa tako kot jaz, ki ga napadem skoraj takoj 😉 No, res je, da mi včasih prija tudi malo bolj stopljen, naslednjič pa ga zagotovo ohladim preko noči. Že zaradi tega, da preizkusim resnično moč moje nove sladoledne žlice. Nežno vijolična je in čisto po mojem okusu. Dobila sem jo v trgovini 1001 dar, kjer je pravi raj za vse, ki obožujemo vse majhne luštne stvari, ki lepšajo dom in seveda kuhinjo.
Potrebuješ:
- 2 večji ali tri manjše zelo zrele banane, olupljene, narezane na koščke in zamrznjene (cca. 300g)
- 50 g kuhane kvinoje
- rižev napitek po potrebi
- pol čajne žličke prave vanilije v prahu
- veliko pest borovnic
Postopek:
V blenderju do gladkega zmiksaš kuhano kvinojo z malo rastlinskega napitka. Ne preveč, ravno toliko, da se lepo povežeta.
V multipraktiku zmiksaš koščke zamrznjene banane, jim dodaš kvinojo in vanilijo. Po potrebi doliješ še malce riževega mleka. Zmiksaš do gladkega. V pripravljeno bananino osnovo z žlico narahlo vmešaš borovnice. Nekaj jih pred tem lahko spasiraš z vilico – po želji.
Sladoled lahko ponudiš takoj, ali pa ga zamrzneš za pozneje. Sladoledno maso razporediš v nižji pekač, pokriješ z prozorno kuhinjsko folijo (da se izogneš kristalčom) in postaviš v zamrzovalno skrinjo.
Pred serviranjem sladoled nekaj časa pustiš na sobni temperaturi, da ga z žlico lažje serviraš. Če se ti mudi, posodo s sladoledom lahko za nekaj minut postaviš v toplo kopel, če pa imaš rad(a) zares zamrznjen sladoled, zmes z rokami nalomiš na koščke in pre serviranjem še enkrat na hitro zmiksaš.
V sladoled zlahka vmešaš koščke temne čokolade (ali kupljene čokoladne kapljice) ali nasekljane oreščke. Lahko mu dodaš svoje začimbe (na primer cimet), če si za bolj sladke sladolede pa namesto sladkorja žlico agavinega ali javorjevega sirupa. Okus močno spremenijo sveža zelišča, ki se prav presenetljivo sladoledu zelo lepo podajo. Meta, melisa celo timijan so odlična izbira. Riževo mleko lahko nadomestiš s katerikolim drugim, na primer mandljevim. Pri nakupu pazi, da mandljevo mleko ne vsebuje dodanih sladkorjev, kar se pogosto zgodi. Ker pa v nasprotju z riževim ni tako sladko, bo sladoledu verjetno potrebno pomagati z nekaj kapljicami agavinega ali javorjevega sirupa ali pa tekočim domačim medom.
Ne spreglej receptov za: