Že nekaj časa sem si želela narediti njoke, preden sem se končno spravila k delu. Saj ne, da njokov še nikoli nisem pripravljala, a do zdaj so bili moji njoki (včasih bolj svaljki 😉 ) nekoliko drugačni. Jeseni sem tako naredila njoke iz sladkega krompirja (klik), hokaido buče (klik) ali takšne, iz doma pripravljenega kostnjevega pireja (klik). Vsi so bili brezglutenski.
Tipičnih njokov sem se kar malce bala. Tistih pravih, italijanskih. Čeprav vem, da je z glutenom veliko lažje ustvarjati, saj deluje kot lepilo in nudi elastičnost, ki jo brezglutenske moke ne. Vedno sem mislila, da je priprava tistih ‘pravih’ kromppirjevih njokov zahtevna. Pa ne zaradi sestavin (ki so pravzaprav le 3, če ne štejemo soli), temveč zato, da mi testo ne bi uspelo takšno, kot mora biti. Da bodo njoki ali preveč pacljivi ali pretrdi, ‘prezabiti’ 😉 No, strah je bil povsem odveč in z njoki sem poleg sebe razvajala (in navdušila!) še svoja starša (ki sta, mimogrede, glede hrane precej izbirčna, oz. bolj rečeno, trmasto vztrajata le pri jedeh ki jih navadno kuhata in njoki so tisti, ki do zdaj zagotovo niso bili na njunih jedilnikih).
Zadišala mi je kombinacija njokov s kakšnimi finimi gobicami. Sezone za jurčke še ni (zamrznjeni pa mi niso preveč všeč), šampinjoni bi bili krasni, a jih v nedeljo popoldan nisem mogla kupiti. Pa sem se spomnila na nekaj še boljšega! Doma imam TartuGhee. Verjetno te zanima kaj za vraga je to 🙂 No, čisto preprosto, to je ghee (zelo zdravo, prečiščeno maslo), kombinirano z mešanico začimb, zelišč in ekološčkih gob kot so jurčki, lisički ter beli in temni tartufi. Takoj sem vedela, da bo to pravi dodatek in pika na i celotni jedi. TartuGhee je proizvod slovenskega podjetja Zlati Ghee in je zares fina zadevica. Ne le kot dodatek njokom ali testeninam, tudi kot namaz na popečenem kruhu se dobro obnese. Ko ga hraniš v hladilniku se nekoliko strdi (zaradi masla), na sobni temperaturi pa postane lepo mazljiv.
Seveda bi bila krompirjeva jed z nekaj tako dragocene maščobe že sama po sebi dovolj dobra, a svojim prvim njokcem sem vseeno dodala še nekaj karakterja. Italijanskega pridiha. Vložen bel fižol, sveže zelene šparglje ter v oljčnem olju vložene, na soncu sušene paradižnike. Na koncu pa še prej popečene rezine kraškega pršuta in nekaj tankih rezin parmezana. Vsega čisto po malo, a zahvaljujoč pravim sestavinam je manj včasih več.
Potrebuješ:
- doma pripravljene njoke (recept zanje najdeš spodaj)
- olivno olje
- strok česna
- vejico svežega rožmarina
- pest odcejenega v slanici vloženega belega fižola
- nekaj v oljčnem olju vloženega na soncu sušenega paradižnika
- nekaj mladih poganjkov špargljev
- rezine pršuta
- parmezan
- sol
- TartuGhee (ki ga lahko nadomestiš s svežimi gobicami, prepraženimi na mešanici olivnega olja in surovega masla)
Za njoke potrebuješ:
- 1kg krompirja
- 200 g ostre moke
- 1 manjše jajce
- ščep soli
Postopek priprave njokov:
Neolupljen krompir skuhaš v slani vodi. Kuhanega in še vročega olupiš in naribaš. Na sredino kropirja streseš moko, po želji še malce soli, narediš jamico in vanjo vliješ razžvrkljano jajce. Z rokami nežno in hitro vgneteš testo. Če ga boš gnetel/gnetla predolgo, bo pretrdo, zato nikakar ne pretiravaj.
Testo oblikuj v kepo, nato jo razdeli na več delov (6-8). Vsak del z dlanmi razvaljaj v dolg, tanek svaljek (kačo), ki naj ne bo debelejši od 2 cm. Nato ga razreži na cca. 1 cm dolge njokce. Po želji (ni pa nujno) vanje vtisni sled vilice, da dobijo značilno rebrasto obliko. Njoke prestavi na prt, rahlo potresen z moko in pusti da se nekoliko osušijo.
Zapisana količina bo zadostovala za kar nekaj porcij. Je pa seveda odvisno ali bodo njoki del priloge ali glavna jed. Če ti ostanejo, jih, ko se osušijo, dobro prekrij s prozorno kuhinjsko folijo, postavi v hladilnik in uporabi v naslednjih dneh.
Postopek priprave jedi:
V večji in nižji posodi zavreš vodo in jo soliš. Vanjo postopoma spuščaš njoke, enega za drugim. Ni potrebno skuhati vseh hkrati, da se ne bodo sprijeli med seboj, postopek namreč lahko ponoviš. Njoki so kuhani, ko po približno pol minute priplavajo na površje. Nekaj sekund jih še pusti da plavajo na vodi, nato jih s penovko poberi iz lonca in prestavi na krožnik. Vodo, v kateri so se kuhali prihrani – morda jo boš pozneje potreboval(a) pri pripravi jedi.
Na suhi ponvi popraži tanke rezine pršuta, da postanejo rahljo hrustljavi (a ne pretrdi). Preloži jih na krožnik in ko se rahlo shladijo nareži ali kar z rokami natrgaj na manjše koščke.
V ponev (ni je treba pomivati, naj ostane okus po pršutu) kani olivno olje in na njem popraži drobno narezan strok česna. Le toliko da lepo zadiši. Nato dodaj na centimeter ali dva narezane mlade zelene šparglje in premešaj ter pusti da šparglji razvijejo svoj okus. Nato v ponev dodaj kuhane, odcejene njoke ter jih potresi z drobno nasekljanim svežim rožmarinom. Na srednji temeparaturi popeci njoke, da dobijo lepo zlato skorjico. Dodaj še drobno splaknjen in odcejen vložen fižol ter v oljčnem olju vložene suhe paradižnike. Premašaj in pusti, da se sestavini pregrejeta. Po želji (če se ti zdi presuho), lahko v ponev kaneš nekaj kapljic vode, v kateri so se uhali njoki ali pa to nadomestiš s kančkom masla. Na koncu vmešaj še vnaprej pripravljen pršut.
Njoke postrezi z nekaj rezinami parmezana, po želji jed še malce soli.
Za piko na i pa poskrbi ghee 🙂 Ena žlica TartuGheeja se bo na vročiš njokih lepo stopila in jed odišavila ter vse skupaj ponesla na višji nivo. Vsem sladokucem in ljubiteljem gobic, ga toplo priporočam.
Hola,
a veš , da jaz tud nisem še nikol nardila “navadnih” njokov, ker delam bolj veganske brezglutenske jedi…ampak ti me zmeraj spodbudiš…zdej bom probala točno ta recept…hvala za idejo.
Pejd pogledat v GIC, ker imajo še nekaj stvari – vse na popustu.
Lepe dni,
Lena
U, potem tvoji recepti znajo biti zelo zanimivi. Če še nisi, začni z blogom! 😉 Pozdravček.
Zdravo,
danes sem naredila njoke po tvojem receptu. Uporabila pa sem polnozrnato pirino moko. Mmmm, zelo okusni.
Sicer pa spremljam tvoj blog receptov in sem jih že kar nekaj sprobala. Še tako naprej.
Maja
Sem vesela, da ti je recept všeč in upam, da med zdaj že res veliko zbirko idej in receptov, najdeš še kakšnega ki ti bo ustrezal 🙂 In hvala za lepe besede! Pozdravček, Katja