Tokratna sladica ni tipična sladica. Vsaj v smislu pečenega peciva ali presnih tortic ne. Gre za zelo enostavno jed, ki je pripravljena v pičli minuti ali dveh. Zanjo ne potrebuješ niti ščepca sladkorja, pa je vseeno tako zelo sladka, da bo zadovoljila še najbolj sladkosnede.
Banane so že same po sebi sladke in slastne, pečene pa razvijajo še dodatno sladkobo. Gre za ayurvedsko sladico in banana je verjetno ravno zaradi tega pečena na gheeju. Če še vedno ne veš kaj ghee je, naj ti hitro osvežim spomin.
Ghee je prečiščeno maslo. Z nežnim kuhanjem surovemu maslu odstranijo mlečne delce (in s tem laktozo- vsaj veliko večino te), ostane pa zdrava zlata maščoba, ki je odporna na visoke temperature, zato na gheeju lahko pečeš, pražiš in v njem celo brez težav cvreš pa maščoba vseeno ne bo škodljiva za tvoje telo. Ghee je praktično nepokvarljiv in ga lahko hraniš tudi več let, pa se ne bo pokvaril.
V Ayurvedi ghee uporabljajo ves čas in je praktično nepogrešljiv. Pri kuhanju, peki, namazanega na kruhu, v kozmetične in lepotne namene ter kot olje za nego telesa. Z gheejem prav tako zdravijo številne bolezni. Če te zanima več, si o njem preberi na spletu in presenečen(a) boš, koliko dobrega se skriva v njem.
Ghee lahko kupiš skorajda povsod, zagotovo pa ga dobiš v vsaki malce bolj založeni trgovini. Osebno prisegam na domači ghee, torej iz slovenskega masla. Vseeno se mi zdi prav, da uživamo čim več lokalne hrane. Znamka Zlati ghee ima zares kakovostne izdelke in zakaj bi kupovali maščobo živali, ki se pasejo na tisoče kilometrov stran, če lahko posežemo po domačih proizvodih?
Nazaj k bananam 🙂 Vem, da fotografije niso posebno vabljive, a sladico je vredno preizkusiti. Zdrava alternativa običajnim posladkom, za katero kot rečeno ne potrebuješ veliko časa, pa tudi sestavin ne. Le žlico zdrave maščobe, velik ščep cimeta in ingverja v prahu. Ti dve začimbi sta že vsaka zase zelo aromatični in poskrbita za veliko mero okusa, skupaj pa sta še boljši.
Banano lahko ješ samostojno, kar z vilico, ali pa jo uporabiš kot dodatek grškemu jogurtu (verjemi, ne bo ti žal). Ravno jogurt s svojo rahlo kiselkasto noto prijetno razbije sladkobo banan. Osebno mi je prav tako všeč kontrast dobro ohlajenega jogurta s še rahlo toplimi kremstami sladkimi bananami. Mmmmm, pravi užitek! Sploh na deževni dan, kakršen je današnji.
Sestavine (za 1 porcijo):
- 1 velika, ne preveč zrela banana
- 1 čajna žlička cimeta v prahu
- 1 čajna žlička ingverja v prahu
- 1 čajna žlička gheeja
Postopek:
Banano razreži. Moja je bila velika, zato sem jo prečno razrezala na polovico, nato pa vsako polovico še na četrtine. Lahko se odločiš tudi za ‘kolutke’, po želji. Kose enakomerno potresi s cimetom in ingverjem.
V ponvi na srednjem ognju segrej maščobo. banane nežno položi nanjo in jih na vsaki strani grej kakšno minutko. Pri obračanju bodi pozorn(a), saj se banana precej zmehča in lahko razpade (pri ‘kolutkih’ se to težje zgodi).
Serviraj toplo!
Vidiš? Če si zaželiš nekaj sladkega, pa nimaš časa, ne znaš peči (ali se ti enostavno ne ljubi), se pa vseeno želiš posladkati in hkrati poskrbeti za zdravje (in ne za dodatne kilograme), poleg tega pa obožuješ banane (le kdo jih ne?), recept hitro preizkusi! 🙂
p.s.: Čeprav ti toplo priporočam uporabo gheeja, pa le-tega lahko zamenjaš za kokosovo olje. V tem primeru končno sladico potresi še s hrustljavim kokosovim čipsom, še enim zelo ugodnim prigrizkom. Za dodatno hrustljavost ga na hitro popeci na suhi ponvi – takšen je še okusnejši 😉