Tudi tebi pogosto primanjkuje časa za nakupe? Na srečo danes lahko na dom naročiš sveže sestavine, iz katerih si lahko pripraviš okusen in zdrav obrok, brez nepotrebnega zapravljanja časa v pogosto prepolnih živilskih trgovinah! Mene v takem primeru rešuje Gajbica (klik). Na spletni strani lahko izbereš točno tisto, kar potrebuješ in sveže sadje in zelenjavo (ter še nekatere druge dobrote – poglej na spletu, priporočam) ti dostavijo kar na dom. Tako se resnično lahko posvetiš le eni stvari – kuhi. In seveda uživanju v sveže pripravljenem obroku 😉
Moja gajbica je bila tokrat polna sezonskih živil. Poleg limon, pomaranč , jabolk ter seveda avokada sem si zaželela še por, moj preljubi koromač, masleno bučo (sezona zanje bo kmalu mimo, tako da sem morala uloviti še zadnje trenutke) ter korenje, ki ga zadnje čase zelo pogosto uporabljam.
Že dolgo sem želela pripraviti prav poseben korenčkov namaz. Recept zanj sem že pred časom opazila na televiziji, kjer je pripravila ena izmed TV kuharic. Seveda si sestavin nisem zapisala, zato sem delala ‘po spominu’. Verjetno sem kakšno izmed sestavin izpustila, morda dodala kakšno svojo. Pri razmerju med posameznimi sestavinami sem zaupala svojemu občutku ter seveda okusu. Najboljše pri namazih je, da jih med postopkom lahko ves čas poskušaš, popravljaš in dopolnjuješ. Tule je moje recept, tebi pa predlagam enako – poskušaj in namaz prilagodi svojemu okusu. Tako boš zagotovo dobil(a) takšnega, ki ti bo resnično teknil.
In naj te sladek okus korenčka ne zavede. Slana feta bo njegovo sladkobo precej omilila, hkrati pa je ravno feta tista, ki poskrbi za kremasto strukturo in mazljivost. V namaz sem dodala še strok česna in kumino, saj se mi zdi, da se obadva odlično podata korenčku. Njuni količini lahko celo povečaš ali pa ju popolnoma izpustiš. Povsem po želji. Nikakor pa v namazu ne smejo manjkati suhe začimbe. Odločila sem se za kombinacijo treh: origana, timijana in majerona. Kaj boš izbral(a) ti, je zopet povsem v tvojih rokah.
Sestavine:
- 3 veliki korenji
- 75 g feta sira
- 1čž kumine
- 1čž olivnega olja
- strok česna
- 1 čž medu
- 1 jž limoninega soka
- suhe začimbe: origano, timijan, majeron
- sol in poper po želji
Postopek:
Oprano in po želji olupljeno korenje razrežeš na večje kose in v manjši količini slane vode kuhaš do mehkega. Na olivnem olju rahlo popražiš česen (le toliko da zadiši, nikar ga ne zažgi, sicer bo grenak) ter semena kumine. Kuhano korenje odcediš, ohladiš ali na hitro splakneš pod mrzlo vodo. Skupaj z vsemi ostalimi sestavinami ga v mešalniku zmešaš v gost, kremast namaz.
Ker nisem imela dovolj časa, da bi za k namazu spekla svež kruh, sem namesto tega naredila hitre ploščate kruhke v stilu tortilj. Ker so brezglutenski morda niso tako prožni, so pa zelo okusni in zelo hitro pripravljeni. Uporabila sem mešanico treh različnih mok, malce olja in nekaj mletega lanenega semena. Iz zapisanih količin sem dobila 5 manjših tortilj. Ravno prav za popoldansko malico za enega 🙂
Sestavine za hitre brezglutenske tortilje:
- 50 g ajdove moke
- 35 g polnovredne riževe moke (moke iz rjavega riža)
- 25 g bele riževe moke
- 10 g mletih lanenih semen
- 75 ml tople, skoraj vroče vode
- čajno žlička olivnega olja
Postopek:
V skledi zmešaš moke in mleto laneno seme. Dodaš vodo in olje ter gneteš testo. Če se lepi, dodaj še malce moke, če je pregosto pa malce vode. Iz testa oblikuješ manjše kroglice. Vsako postaviš med dva papirja peki papirja in razvaljaš.
Ponev močno segreješ in enakomerno premažeš z oljem. Tortilje iz obeh strani na hitro popečeš. Zaviješ jih v kuhinjsko krpo, da se ne presušijo.
Če ti kakšna ostane, jo zavij v prozorno kuhinjsko folijo in shrani v hladilniku.
Namaz pa ni le za tortilje. Vanj lahko pomakaš različne krekerje, ga namažeš na kos kruha ali pa uporabiš kot dodatek kosilu. Odlično se poda testeninam, vmešan med rižoto ali druge kašaste jedi pa je prav lep dodatek.
Obarvaj sive marčevske dni s tem sončnim korenčkovim namazom! 😉
2 comments