Redko naredim kakšno presno sladico. Pa ne zato, ker je ne bi imela rada ali ker bi bila priprava prezahtevna. So pa sestavine tiste, ki so nekoliko dražje.
Takšne sladice so največkrat polne večjih količin oreščkov in suhega sadja in če zanje želiš uporabiti ekološke sestavine (kar se mi zdi logična izbira, glede na to, da je smisel presnih sladic v uporabi čim manj obdelanih in kvalitetnih sestavin) račun hitro postane zelo visok. Poleg tega je zanje potrebna še precejšnja količina ali kokosovega ali pa kakavovega masla, ki prav tako nista poceni.
Za kreme se najpogosteje uporabljajo indijski oreščki, ki so precejšen finančni zalogaj, za kremo, ki jo pripraviš iz njih pa moraš imeti še dokaj zmogljiv mešalnik, ki bo poskrbel, da bo zmes resnično gladka in kremasta. Tudi kokosovo mleko je pogosta sestavina presnih dobrot in ja, tudi ta ni ravno za pogosto uporabo – pa ne le zaradi cene, tudi zato, ker se dobi zgolj v pločevinki, kar ni ravno velik plus kar se tiče zdravja.
Seveda pa obstajajo tudi presne sladice, ki so denarnicam nekoliko prijaznejše. Del oreškov lahko nadomestijo kosmiči, oreščke lahko tudi povsem nadomestiš s semeni, na primer sončnicami ali bučnimi semeni.
Suho sadje je potrebno, da zmes za podlago raznih tortic primerno ‘zlepi’ skupaj, hkrati pa poskrbi za sladkobo. Navadno se zato uporabljajo datlji, primerno pa je pravzaprav katerokoli drugo suho sadje. Mehke fige (čeprav te niso najbolj poceni), suhe marelice, nekoliko cenejše suhe slive ali pa rozine, ki si jih zagotovo lahko privošči vsak.
Kremo lahko pripraviš povsem brez oreščkov, na primer s pomočjo banan, manga ali drugega sadja, ki ne vsebuje preveč vode. Je pa res, da boš tukaj potreboval(a) malce več kokosovega olja, če želiš, da koščki sladice obdržijo svojo obliko.
Sladice pač morajo biti sladke in če suho sadje in sladki sveži sadeži ne zadostujejo, je potrebno uporabiti še kakšno tekoče sladilo. Zagovorniki presnih sladic prisegajo predvsem na agavin sirup, sama imam veliko raje javorjevega. Cenejši je seveda med.
In ker je bil danes dokaj oblačen in pust dan (kar se očitno vidi tudi na nič kaj živahnih fotografijah – sonca pač ni bilo, umetne svetlobe pri fotografiranju ne uporabljam – vse je le produkt mobilnega fotoaparata 🙂 ) sem se le odločila da je čas za nekaj sladkega (in seveda zdravega).
Ker je valentinovo pred vrati sem se odločila da bo moja presna (pred)valentinova sladica rožnata 🙂 Seveda sem takoj pomislila na maline, ki so že tako ali tako eno mojih najljubših sadežev. Še kar nekaj jih imam v zamrzovalni skrinji. Kupila sem jih poleti, na bližnji ekološki kmetiji in so tako zelo sočne, sladke in okusne, da jih bom naslednje leto kupila še več in zamrnila za mrzle mesece. Zagotovo!
Lahko bi sicer uporabila sveže jagode, ki jih že prodajajo, a hej, te jagode nikakor niso zdrava izbira. Gojene v rastlinjakih, škropljene, pridelane bogve kako… zagotovo niso videle sončnih žarkov in njihov okus še zdaleč ni enak poletnim jagodam. Zato imam raje zamrznjeno sadje, obrane na pravem kraju ob pravem času kot pa ‘sveže’ sadje brez pravega okusa.
Za podlago sem uporabila nekaj oreščkov (res malo, tako da se pri budgetu ne bi pretirano poznalo). Bolj kot ne za vzorec in faktor hrustljavosti. Sicer pa sem se odločila za cenejše ovsene kosmiče. Namesto datljev sem uporabila suhe fige (mehke, ne tiste, trde in sive-fuj!), ki so se že nekaj časa ‘valjale’ v hladilniku. Veliko cenejša opcija bi bile rozine… Fige sem uporabila zgolj zato, ker so bile pri roki, poleg tega pa gre za valentinovo sladico, fige pa so že od nekdaj znane kot afrodizijak 😉
Krema je sadna. Brez oreščkov. Le banane, maline, malo kokosa in javorjevega sirupa. Pa limona za protiutež in rahel presek vsej sadni sladkosti.
Po vrhu pa? Ja, seveda sem premišljevala o čokoladnem prelivu, a sem se pozneje odločila za hitrejšo in ‘elegantnejšo’ opcijo. Ter seveda cenejšo. Tista prava presna čokoladna glazura za marsikoga zna biti predraga. Res okusna je namreč narejena iz kokosovega masla, presnega kakava in sladila – vse v dokaj velikih količinah. Moja različica? Zdrobljene zamrznjene maline, ena sama žlica mandljevih lističev in peščica drobljenih zrn presnega kakava. Čeprav sta zadnji dve sestavini dokaj dragi, pa jih potrebuješ tako zelo malo, da ni vredno izgubljati besed.
Sestavine so za približno 12 koščkov…
Za osnovo potrebuješ:
- 50 g ovsenih kosmičev (ali pirinih ali ajdovih)
- 25 g madljev
- 50 g kokosove moke (drobnih kosmičev)
- 75 g suhih fig (ali drugega suhega sadja: datljev, sliv, rozin…)
- 45 g stopljenega kokosovega olja
- ščep soli
Za kremo potrebuješ:
- dve dobro zreli manjši banani (200g)
- 65 g zamrznjenih malin (v sezoni lahko uporabiš sveže)
- 25 g kokosove moke (drobnih kosmičev)
- nastrgana lupinica polovice bio limone
- sok polovice limone
- ščep prave burbonske vanilije v prahu*
- 25 g stopljenega kokosovega olja
- 20 g javorjevega sirupa (ali agave ali medu…)
Za topping potrebuješ:
- žlico mandljevih lističev (lahko jih nadomestiš s kokosom)
- nekaj zamrznjenih malin
- žličko kakavovih zrn
* prava mleta burbonska vanilija je prah temno rjave barve in ne vsebuje dodanega sladkorja. Malce dražja zadevica, a vredna nakupa! Vanilijev prah lahko nadomestiš s strokom vanilije (prerežeš ga in iz njega podrzaš semena), tekočo pravo vanilijo… Če se ti vse te opcije vseeno zdijo predrage, vanilijo lahko izpustiš ali pa jo nadomestiš z mletim cimetom.
Postopek:
Za osnovo… Če je suho sadje trdo, ga pred za kakšnih 15 minut namoči v topli vodi in jo nato odlij. Nato ga skupaj z ostalimi sestavinami zmiksaj v multipraktiku, dokler ne dobiš rahlo ‘pacljive’ zmesi. Če se ti bo zdelo presuho, dodaj še malo olja ali suhega sadja. Primerno velik pekaček obloži s peki papirjem in nanj stresi nadev. Z vlažnimi rokami ga dobro pritisni ob podlago. Postavi v hladilnik in pripravi kremo.
Za kremo… Zmešaj vse sestavine v gladko zmes. nato jo čim bolj enakomerno razmaži po podlagi. Sladico postavi v zamrzovalnk za kkašni dve uri.
Topping… Tik pred postrežbo sladico posuj z zamrznjenimi malinami, ki jih razdrobiš z rokami (ali grobo sesekljaš), z mandljivimi lističi in zdrobljenimi kakavovimi zrni.* Z rahlo vlažnim nožem sladico razreži na enako velike kose. V primeru, da bo sladica v zamrzovalniku dalj časa, jo pred rezanjem pusti nekaj minut na sobni temperaturi, da bo rezanje lažje.
Sladico pojej takoj, če ti kaj ostane, pa jo pospravi nazaj v zamrzovalno skrinjo. Presne sladice so super način, kako imaš lahko vedno na zalogi nekaj sladkega. Shranjene v zamrzovalniku se zlepa ne pokvarijo.
* kakavova zrna lahko kupiš cela ali drobljena. Sama prisegam na drobljena, ki pa jih vedno še dodatno razdrobim, saj se mi koščki vseeno zdijo nekoliko preveliki. To naredim tako, da jih vržem v terilnik in rahlo stolčem 😉
Malinine rezine so torej dokaj ugodne. Izjema je le kokosovo olje, a če se tu pa tam želiš posladkati na zdrav način, je vsaj v kakšno izmed sestavin pač potrebno vložiti kak cekin več 😉 Čeprav ga lahko kupiš že v vsaki trgovini, pa sama prisegam na znamko FiJu, ki se dobi tudi v ekološki trgovini Kalček.
Če ti bolj ustreza okus limete, čokolade ali borovnic, pa klikni na:
Na strani pa najdeš še nekaj receptov za razne prense kroglice in druge sladice brez kuhe in peke 🙂
Mmmm…zgleda super…jaz pa delam vglavnem presne sladice, sam moram pogledat, če mam še tolk malin v zamrzovalniku, da to dons probam.
Lepe dni,
Lena 🙂
Uf, potem si pa že profesionalka! Jaz le tu in tam naredim kaj presnega, pa še to čisto po svoje 😉 Me zanima tvoje mnenje glede izvedbe, konsistence, okusa… Javi kako ti bo uspelo in kako ti bo všeč
🙂
Zdravo, jaz bi pa vprašala, če se da narediti osnova kako drugače, brez suhega sadja,namreč pri kandidi je to prepovedano….
Hmmm… morda poskusi z več kokosovega ali običajnega masla ter kokosove moke. Kolikor vem, je kokos v tvojem primeru zelo koristen, zato je vredno poiskusiti in najti pravo razmerje sestavin. Je pa res, da suho sadje poleg sladkobe med seboj pomaga zlepiti vse sestavine, brez tega pa je presno testo lahko drobljivo. Zmes dobro zlepijo tudi različni sirupi ali med, ki jih seveda zate ne priporočam. Sestavine pa poleg jajca (ki pa se mora nato speči, zato sladica ne bo več presna), skupaj zlepijo tudi namočena lalena ali chia semena ter luščine indijskega trpotca. Vse troje seveda v kombinaciji z vodo – namočeni morajo biti toliko časa, da iz njih nastane nekakšen gel, ki deluje kot vezivo. Žal pa je to troje skoraj brez okusa, kar se bo poznalo tudi pri rezinah. Upam, da najdeš pravo ‘formulo’ zase 😉
Ja , res suho sadje da okus….nekaj bom probala, vseeno hvala za odgovor.
Pravjo, da suhe marelice niso problematične, dajo pa sladek okus. Prav tako rožičeva moka – alternativa kakavu, naravno sladka je in lahko jo za okus primešaš ostalim sestavinam… Naj ti uspe 😉