Brezglutenske limonine palačinke s kokosom in makom

1

Le kdo jih ne mara? Tankih ali debelih, puhastih ali pa nekoliko gostejših? Palačink seveda! Jaz sem zagotovo njihova velika oboževalka.

Vedno jih pripravim na drugačen način, zato jih na tej strani najdeš kar precej. Kombiniram različne moke, vanje vmešam različne dodatke, jih ponudim  z različnimi prilogami – sadjem, čokolado, jogurtom… Tudi slane so mi všeč, polnjene z zelenjavo, gobami, piščancem ali lososom.

So pa sladke palačinke tiste, ki mi zagotovo polepšajo dan. Skoraj vedno si jih privoščim za zajtrk, takrat mi najbolj teknejo. Današnje so po eni strani zelo preproste, po drugi pa vsebujejo kar nekaj takšnih sestavin, ki jih običajne palačinke ne.

2

Kot prvo, so povsem brezglutenske. Zmes je pripravljena iz mešanice dveh mok. Moke iz rjavega riža (ta je res super, uporabljam jo zelo pogosto, kupim pa jo v Kalčku) ter iz kokosove moke. Pri tem mislim prav na moko in ne na fine koksove kosmiče. Danes kokosovo moko lahko kupiš že skorajda povsod, vedeti pa moraš, da se ta ne obnaša enako kot druge moke. Dozirati jo moraš v manjših količinah, pri peki pa potrebuje več tekočih sestavin (mleka, vode, olja ali jajc).

Kot drugo, palačinke ne vsebujejo mlečnih izdelkov (z izjemo grškega jogurta na vrhu stolpca – ki ga seveda po želji izpustiš in nadomestiš s kakšno fino domačo marmelado ali pa sojinim jogurtom, če ga uporabljaš). Namesto mleka sem uporabila rižev napitek. Všeč mi je njegov okus. Napitek je že sam po sebi precej sladek in je zato idealen za razne sladke napitke (kakav na primer) ali pa kot preliv čez hrustljave kosmiče.

Kaj še? Aha, pri peki palačink nisem uporabila pecilnega praška, temveč njegovo zdravo različico. Vinski kamen, ki sem mu dodala še ščep sode bikarbone. Namesto običajnega sladkorja sem se odločila za kokosov sladkor, ki sem ga že pred časom dobila kot darilo z Balija. Palačinke sem pekla na kokosovem olju. Ker mi je všeč njegov ‘sladkast’ okus in pri peki palačink je ta maščoba daleč najboljša izbira.

3

Okus pa je palačinkam dala limona. Tako limonin sok kot seveda aromatična lupinica sveže limone. Tukaj je pametno, da uporabiš ekološko limono, saj lupine agrumov vsebujejo precej strupenih kemikalij, s katerim jih škropijo, da ohranjajo njihovo svežino. Kot piko na i sem v zmes dala še žličko makovih semen. Ne mletega maka, temveč celega. V trgovini sem čisto po naključju našla celo slovenskega, prekmurskega. In ker maka že reeeees dolgo časa nisem jedla, sem si ga kupila. Ostalo mi ga je še precej. Kaj bom z njim naredila (spekla) še ne vem, zagotovo pa se bo tudi tukaj kmalu znašel še kakšen ‘makov’ recept 😉

4

Limonino makove palačinke so sicer precej pogosta sladica, sploh v tujini. Receptov zanje je ogromno. Navadno so pripravljene iz bele moke in takšne lahko pripraviš tudi ti. Naredi običajno, a nekoliko gostejšo zmes za palačinke, vmešaj limonino lupinico in mak in to je vse. Sama pač rada eksperimentiram, zato so moje palačinke vseeno malce drugačne 😉 So pa zato bolj zdrave, hkrati pa veliko bolj nasitne od pšeničnih.

5

Recept je za 1 osebo, za 5 manjših, debelejših palačink.

Sestavine:

  • 80 g polnovredne riževe moke
  • 20 g kokosove moke
  • 150 ml riževega napitka
  • 25 ml svežega limoninega soka
  • naribano lupinico 1 bio limone
  • žlico kokosovega sladkorja
  • 1 zvrhano žličko vinskega kamna
  • ščep sode bikarbone
  • večjo žlico stopljenega kokosovega olja
  • čajno žličko maka

+ kokosovo olje za peko

6

7

Postopek:

V večji skledi premešaj presajeno riževo in kokosovo moko z vinskim kamnom, sodo bikarbono ter drobno naribano limonino lupinico.

V drugi skledi razžvrkljaj jace, dodaj mleko, limonin sok, stopljeno kokosovo olje.

Na sredini moke naredi jamico, vanjo vlij mokre sesetavine ter z metlico za mešanje vse skupaj dobro premešaj. Nato v zmes dodaj še mak ter ga z žlico nežno vmešaj v zmes. Zmes mora biti precej gosta!

Ponev segrej, dodaj kokosovo olje in na sredino ponve daj približno 2-3 jedilne žlici zmesi.* Palačinke peci na srednji temperaturi sicer bodo zaradi debeline zunaj prehitro zapečene, notri pa še surove. Palačinko obrni in speci še na drugi strani.

*Če te zanima, kako mi je uspelo narediti enakomerno velike palačinke, naj ti zaupam manjšo skrivnost. Ne, nimam miniaturne ponve, pač pa na sredino običajne ponve položim namaščen modelček za krofe (torej velik aluminijast krog), v katerega razporedim nekaj žlic nadeva. Model odstranim, ko je palačinka na eni strani pečena – takrat že lahko samostojno obdrži obliko. Nato jo obrnem in na drugi strani pečem brez pomoči okroglega modelčka 🙂

8

Ker se palačinke pečejo nekoliko počasneje kot tiste tanke, predlagam, da njihovo toploto ohranjaš tako, da jih položiš na krožnik in daš v rahlo ogreto pečico.

Te palačinke so pravzaprav kot manjši oblati za torto. So precej gostejše, zato ti toplo priporočam, da jih pred serviranjem premažeš z marmelado, sladko skuto, preliješ z javorjevim sirupom ali medom ter tako poskrbiš za dodatno sočnost. Ali pa jih premažeš s čokoladnim namazom… Tale (klik) na primer je odličen, pa še zelo zdrav 😉 

Dodaj odgovor