Sočen piščanec v masleno limonini omaki

1

Navadno ne zbiram nalepk. Saj veš, tistih, ki jih ponujajo že v vsaki trgovini in ki pozneje prinašajo popust na nakup določenih izdelkov. Pozornost pa mi vseeno zbudijo tiste akcije, ki ponujajo različno posodo in druge kuhinjske pripomočke. Že nekaj časa nazaj pa si pri najboljšem sosedu za zbran kartonček nalepk dobil precejšen popust na Tefalovo posodo. Glede na njihovo redno ceno se takšen nakup zelo izplača.

Posoda ni le kvalitetna, najbolj od vsega mi je všeč to, da imajo njihove ponve snemljiv ročaj, kar pomeni, da so primerne tako za peko na štedilniku kot tudi v pečici. Veliko receptov namreč zahteva kombinacijo obojega. Sploh pri mesu. Fino je, da ga najprej na hitro popečeš v ponvi, nato počasi dokončaš še v pečici. Takšnih receptov sem se (do sedaj) raje izogibala, saj se mi ni ljubilo prelagati jedi iz ponve v pekač, primeren za pečico.

2

Zdaj to ne bo več problem. Tudi moja kuhinja je bogatejša za eno takšno ponev! Veselim se, da bom v njej končno lahko pripravila nek recept z jagnetino, pa razne jajčne fritate. Te zares obožujem, a jih je v ponvi težko obračati, ne da bi se pri tem pretrgale. Če pa jih tik pred koncem pečenja za nekaj minut postaviš še v pečico, kjer se jajca lepo zapečejo tudi od zgoraj, je prolem rešen. Komaj že čakam!

3

Ponev pa sem prvič preizkusila danes. V njej sem spekla nekoliko debelejše kose piščančjih filejev (prsi), v okusni masleno-limonini omaki. 

Sestavine:

  • 4 piščančji fileji
  • sol, poper
  • 240 ml piščančje osnove *
  • 30 ml limoninega soka
  • dva manjša stroka strtega česna
  • polovica drobno sesekljane šalotke
  • pol čajne žličke suhega čilija
  • olivno olje
  • 30 g masla
  • 60 ml sladke smetane
  • sesekljan peteršilj za okras

*toplo priporočam, da uporabljaš domačo piščančjo osnovo. Pripravljena je zelo hitro, lahko jo narediš več ter preostanek zamrzneš v obliki ledenih kock. tako imaš vedno pri roki zdrav nadomestek jušnih kock. Preprost recept za osnovo najdeš pod spodnjim receptom…

4

Postopek:

Piščančja prsa razreži na 4 enako debele fileje. Naj ne bodo pretanki, sicer bo meso po peki presuho. Meso na obeh strani soli in popraj.

V skledici zmešaj piščančjo osnovo z limoninim sokom, strtim česnom in čilijem. Pečico segrej na 190 stopinj Celzija.

Na ponev pilij olivno olje, kuhalno ploščo segrej. Na maščobi iz obeh strani popeci meso, le toliko, da se lepo obarva, sredina pa naj zaenkrat ustane še nekoliko surova. Meso preloži na krožnik. V ponev daj nasekljano čebulo ter mešanico piščančje osnove. S kuhalnico dobro premešaj. Če se je od peke mesa kaj ‘prijelo’ na ponev, nič hudega, s kuhalnico nežno podrgni po dnu in premešaj. Omako kuhaj vsaj deset minut. S tem jo boš reduciral(a) in okrepila njen okus. Ko omaka nekoliko povre in se zgosti, ponev odstrani s kuhalne plošče, ter omaki primešaj maslo, večji ščep soli, nato prilij še sladko smetano. Vrni na toploto in vse skupaj nežno pokuhaj (za največ minutko), vendar pazi, da pri tem omaka ne zavre. Meso vrni v ponev, z žlico pa malo omake prelij čez fileje.

Ponev nato preloži v segreto pečico (ter, če imaš takšno ponev kot jaz, odstrani ročaj). V pečici se bo meso do konca speklo, vsi okusi se bodo lepo prepojili. V pečici naj bo meso nekje med 5-10 minut, odvisno od debeline filejev ter tega, kako dolgo si ga prej že pekel/pekla na štedilniku.

Gotovo jed potresi z nasekljanim peteršiljem, p želji dodaj še malo grobe morske soli, sveže mletega popra ter čilija. okrasi z rezinami limone in postrezi s kuhanimi rezanci ali belim rižem.

*Preprost recept za piščančjo osnovo:

Za osnovo uporabi kose piščanca s kostmi, na katerih ni potrebno, da imajo veliko mesa. Navadno je to meso, ki je namenjeno bodisi obaram ali pa (bognedaj) ga želiš zavreči. Kose skupaj s soljo, poljubno zelenjavo in začimbami skuhaj v slani vodi, nato tekočino precedi skozi večje cedilo in ohladi.

Za osnovo uporabi svojo kombincijo sestavin, tukaj je nekaj možnosti… poleg soli še cela zrna popra, od zelenjave pa oranžno korenje, rumeno korenje, peteršiljeva korenina, pastinak, četrtine čebule, strok česen, stebelna zelena, peteršiljevi listi… Lahko se poigraš tudi z bolj specifičnimi zelišči in začimbami, vse je odvisno od tvojega okusa…

5

Dodaj odgovor