Sladki krompir je nekaj najboljšega kar sem odkrila v zadnjih letih. Pečen v pečici presega vse druge možne načine priprave. Največkrat ga narežem na malo debelejše rezine ali pa na pomfri. jem ga kot prilogo k mesu, dodajam zimskim solatam (npr. radiču) ali pa ga grizljam kot prigrizek. Pomočim ga v humus (čičirikin namaz), pa je.
Odličen pa je tudi pečen takole, v celem kosu. Peče se sicer kar dolgo (sploh če gre za večji gomolj), med peko se prijetno zmehča in pridobi na okusu. Pečenega nato prerežem in napolnim. Ker je precej sladek, mu prijajo slani dodatki, pa naj bo to slanina, vloženi suhi slani paradižniki, črne olive ali feta sir.
Druga stvar brez katere moje kuhinje preprosto ne bi bilo, je avokado. Zlahka bi vsak dan pojedla enega, čeprav si ga privoščim le enkrat tedensko. Skupaj s sladkim krompirjem je odličen dodatek solatam (tja notri vržem še pest kuhane čičerike, da je slika zares popolna, vse skupaj pa zabelim s prav posebnim prelivom s tahinijem), a tudi avokado je sam po sebi prej sladek kot ne (konec koncev gre le za sadež). Tako kot krompirju tudi avokadu izredno paše družba slane fete.
Pa jajce? Preprosto nora sem nanje. Zares jih veliko pojem in to v vseh možnih oblikah. Poširane sem začela pripravljati šele pred kratkim (pravzaprav pred nekaj dnevi). Vedno sem imela nekakšen strah pred njimi. Bolje rečeno, pred pripravo. Pa sploh ni težko. In ne, ne potrebuješ nobenega kisa, nobenega vrtinčenja vode. Zgolj sveža jajca sobne temperature.
To je resnično polnjen krompir po mojem okusu. Seveda ga lahko napolniš s čimerkoli – z mesom, fižolom, poljubnim sirom… Ker so gomolji sladkega krompirja veliko večji od tistega običajnega (tale moj je tehtal skoraj 450 g, pa sploh ni med največjimi), je takšna jed brez težav povsem samostojen obrok. Če pa ga deliš še s kom, pa okusna predjed ali malce drugačna priloga.
Potrebuješ:
- srednje velik gomolj sladkega krompirja
- polovico večjega ali en manjši dobro zrel avokado
- ščep soli
- nekaj kapljic limoninega soka
- 45 g fete
- pest rukole
- malo rdeče čebulice
- malo mlade čebulice
- malo svežega peteršilja
- nekaj listov sveže bazilike
- 1 jajce
- jedilno žlico sezamovih semen (jaz sem uporabila kombinacijo belega in črnega)
+ po želji še sveže mlet črni poper
Postopek:
Pečico ogreješ na 200 stopinj. Krompir skrtačiš z vlažno gobico (ga ne lupiš), nato ga z vilico prešpikaš in položiš na pekač, obložen s peki papirjem. Olja ne potrebuješ. Pečeš ga pri 200 – 220 stopinj. Koliko časa je odvisno od teže in velikosti krompirja. Jaz sem svojega 450-gramskega pekla eno uro. Vmes gomolj nekajkrat obrneš. Krompir je pripravljen ko se zmehča. To lahko preveriš z nožkom.
V skledici z vilico pretlačiš dobro zrel avokado, mu dodaš ščep soli in nekaj kapljic limoninega soka. Sezam prepražiš v suhi ponvi ter ga s terilnikom po želji malce zdrobiš. Feto razdrobiš, čebulici in peteršilj narežeš. Baziliko opereš.
Zavreš vodo, nato temperaturo znižaš, a le toliko, da še vedno rahlo vre, ne pa preveč. Jajce sobne temeprature ubiješ v čim manjšo posodico. Previdno ga vliješ v vodo in skuhaš. Iz vode ga vzameš s pomočjo penovke (večje ravne žlice z luknjicami). Da je primerno kuhano jajce potrebuje kakšni dve minuti, sicer pa je najbolje, da ga opazuješ. Beljak se mora lepo oviti okoli rumenjaka in ko na mestu, kjer se skozi belo kožico vidi rumenjak s prstom potipaš, mora biti le-ta še rahlo mehak. Tako se bo pozneje lepo razlil.
Krompir razpoloviš. Lahko povsem ali samo po sredini in ga s pomočjo dveh vilic razpreš. Nanj/vanj položiš pest rukole in pretlačen avokado ter potreseš s feto, čebulicama in zelišči. Na vrh postaviš poširano jajce, potreseš s sezamom. Po želji soliš in popraš.*
*Feta je precej slan sir, zato bodi pri dosoljevanju vseeno malce pazljiv(a).
Jajca so takorekoč idealno živilo, kako zelo zdrav je avokado verjetno že veš, kaj pa sladki krompir?
Prednosti sladkega krompirja…
- je odličen vir vitamina C, ki ščiti pred napadom virusov in bakterij, pomaga pri celjenju ran, sodeluje pri tvorjenju kolagena, ki koži podarja mladosten videz ter se bori proti stresu
- vsebuje veliko vitamina A. Karotenoidi skrbijo za ostrino vida, krepijo imunski sistem, varujejo pred rakavimi obolenji ter zavirajo procese staranja
- bogat je z vitamini B skupine, ki so nujni za normalno delovanje presnove in živčevja ter so uspešni v borbi proti številnimi degenerativnimi in srčnožilnimi boleznimi
- vsebuje celo vitamin D, ki igra zelo pomembno pri krepitvi imunskega sistema, prav tako pa skrbi za to, da imamo veliko energije ter smo boljše volje 🙂 Hkrati pomaga do zdravih kosti, srca, živčnega sistema in ščitnice
- precejšnja količina železa bo poskrbela za zdravo kri, dovolj energije, trden imunski sistem ter presnovo beljakovin
- sladki krompir je odličen vir magnezija, minerala, ki pomirja in sprošča, hkrati pa skrbi za zdravo srce, kri, kosti, mišice in živčni sistem
- kalij skrbi za optimalno delovanje srca ter nadzoruje delovanje ledvic
- balastne snovi pomagajo pri prebavi
- vsebuje več vitaminov in mineralov kot običajni krompir ter nižji GI (glikemičnim indeksom) ter tako ne zvišuje ravni sladkorja v krvi.
Tako kot pri vseh stvareh, je prav, da vsaj občasno daš prednost ekološkim živilom. Ena največjih trgovin s takšno prehrano je ljubljanski Kalček. V svoji redni ponudbi imajo tudi sladki krompir in tokrat sem ga kupila ravno tam.
One comment