Na svojem blogu večinoma objavljam recepte z malce drugačnimi sestavinami. Takšnimi, ki so pri nas sicer že dolgo časa na voljo, kljub vsemu pa je marsikdo (sploh starejša populacija) v svoji kuhinji ne uporablja. A tako kot imam rada kvinojo, avokado, sladki krompir in podobne, malce manj poznane zadeve, hkrati še vedno z veseljem pripravim kakšno staro, tipično slovensko jed. Ena izmed takšnih je bujta repa. Na hitro povedano – prekmurska specialiteta, pripravljena iz kisle repe, prosene kaše, suhega mesa in fižola.Repa je tipična zimska jed. Enako kot kislo zelje. In čeprav imam repo skoraj raje, se tudi zelja ne branim. Fermetirano zelenjavo sicer ne jem pogosto, nekajkrat na sezono pa si jo vseeno privoščim. V obliki jote ali kot rečeno bujte repe. Tokrat sem pripravila kombinacijo obojega. Hkrati sem meso izpustila, dodala pa sem nekaj čisto neslovenskega. Rižev papir, ki se uporablja za pripravo spomladanskih zvitkov. V zadnjem letu jih pogosto uporabljam (prej nikoli) in nekaj receptov z njii sem že delila s teboj. Da ti osvežim spomin. Tole so moji zvitki s piščancem, vmešanim jajcem in šitake gobami (klik), pa presni zvitki s svežo hrustljavo zelenjavo, avokadom in kuhano kvinojo (klik), zvitki s zimsko bučo in hrustljavim žajblom (klik) ter pa sladki jagodni ‘štrudelčki’ (klik).
In spet – čeprav sem izhajala iz vsem poznanega recepta, sem morala dodati nekaj svojega. Te ljubke sarmice so odlične, najboljše pri tem pa je, da jih lahko ješ kar z rokami 😉
A pa še to – brez stročnic moje kuhinje ni, pa tudi jote (ali bujte repe) ne. Vem, v originalu se uporablja rjavi fižol, a meni je čičirika toliko ljubša. Tako prijetnega okusa je, da je ne zamenjam za nič drugega 😉
Recept je sila preprost. sestavine je malo, pa še te so zelo osnovne. Z izjemo riževih papirjev, ki pa so seveda nujni. Te lahko kupiš v vseh bolje založenih trgovinah, na oddelku azijske hrane.
Sestavine:
- kislo zelje
- prosena kaša
- kurkuma
- mleta rdeča paprika
- česen
- čebula
- kumina
- majeron
- lovorjev list
- poper
- riževi papirji
- pest kuhane čičirike
Postopek:
Proseno kašo dobro spereš in skuhaš.
Na olju prepražiš čebulico, kumino, kurkumo in mleto rdečo papriko. Dodaš odcejeno kislo zelje (če je močno kisano in slano ga pred tem spereš pod tekočo vodo), lovorjev list, suh majeron, stisnjen strok česna in malo sveže mletega črnega popra. Dušiš nekaj minut, nato rahlo ohladiš. Odstraniš lovor, polovico nadeva primešaš h kaši, drugo polovico pustiš v ponvici.
Riževe papirje (vsakega posebej) splahneš pod hladno vodo in položiš na kožnik. Na sredino daš del pripravljenega nadeva. Zmočen papir se hitro zmehča. Ko se, čez nadev najprej zapogneš levo in desno polovico kroga, nato pa čez nadev zapogneš še spodnji del okroglega lista. S prsti primeš zavit nadev in ga ‘zarolaš’ proti zgornjemu vrhu papirja.
Ko so zvitki pripravljeni, jih dobro premažeš z oljem. V ponvici segreješ kar nekaj žlic olja in na srednji temepraturi, počasi a vztrajno iz vseh strani popečeš zvitke. Dovolj olja in časa je pomembnih zaradi nežnosti lista in dokaj težkega nadeva. Na hitro pečenim (ali na premalo olja) se lahko zgodi, da se rižev papir pretrga.
Medtem ko se zvitki pečejo, pogreješ preostal nadev ter vanj vmešaš še pest kuhane čičierike (ali kakšnega drugega fižola).
Zvitke radodarno potreseš s suhim majeronom in strtimi semeni kumine. Vse skupaj le še postrežeš. Zvitke sicer lahko ješ z vilico in nožem a njihov pravi čar je v tem, da jih preprosto primeš v roko in poješ.
Merry everything and happy always!!!!!!!!
Prav veselim se tvojih receptov tudi v tem letu. Tole je odlična ideja za danes, ko imam glih vse doma..
Lepe dni,
Lena
Hvala Lena, enako želim nazaj! 😀 Pa dober tek! 😉
Bil je res dober tek in jasno spet ful okusno….sej nisem nč druzga pričakovala kot da bo….:)