Riž in jagenjček po orientalsko

1

Jagnetino običajno pripravim z obilico svežih ali suhih zelič, kot so timijan, origano, rožmarin, meta… Mediteranski okusi so mi že tako ali tako blizu, zelišča pa pri svoji kuhariji redno uporabljam. Jagenjčka sem prvič jedla v Grčiji. Meso se je kar topilo v ustih, bilo je mehko in sočno, okus po zelišč pa tako izrazit, da sem bila prepričana, da se je mešanici mariniral vsaj nekaj ur. Motila sem se, kajti lastnik tamkajšnje restavracije mi je povedal, da mesu ni dodal prav nobenih zelišč. Ne svežih, ne suhih. Ves okus je namreč prihajal iz samega mesa mlade živali, ki se je imela možnost hraniti le z najbolj aromatičnimi in divje rastočimi zelišči na travnikih majhne kretske vasice.

2

Jagenjček, ki ga jem doma je prav tako imel srečno življenje. Pasel se je na precej visokih pobočjih, v neposredni bližini mojega domčega kraja. Kljub temu, da je tudi on jedla le rastlinje, ki ga je našel v bližini, pa se okus vseeno ne more primerjati z okusom mesa kretskih srečnežev. A nič zato, mesu je pač potrebno nameniti kanček več pozornosti.

3

Nisem pretirana mesojedka, vseeno pa meso jem približno dvakrat na teden. En dan je zagotovo rezerviran za piščanca, ki še vedno ostaja moj najljubši kos mesa, enkrat pa si pripravim kaj drugega. Zajček je zelo okusen, prav tako mlada srna. Ter seveda jagenjček, ki je običajno rezerviran za nedeljsko kosilo. Tokrat pa tudi jaz nisem uporabila prav nobenih zelišč. Odločila sem se za nekoliko drugačne, malce ostrejše začimbe. Verjetno zato, ker je zunaj precej hladno. Vsi pa vemo, da začinjena hrana pogreje še tako zmrznjeno telo 😉

4

Maroške kuhinje ne poznam dobro, prav tako ne vem kakšni so tisti pravi okusi bližnjega vzhoda. Vem pa, da v njihovi tradicionalni kuhinji še vedno kraljuje mešanica začimb garam masala. Ta že dolgo stoji na kuhinjski polici, pa do danes še ni doživela svojih pet mnut slave. V tem receptu pa je zasijala in si zasluži moj poklon. Z njo sem začinila tako jagnetino kot tudi riž in občutek imam, da bo v prihodnosti delala močno konkurenco mediteranskim zeliščem.

In ker mi do hladne solate ni bilo, sem si za prilogo raje popekla nekaj zimske zelenjave. V pečici. Takšna je namreč najboljša.

5

Za meso potrebuješ:

  • poljubno količino jagnetine (izberi svoj najljubši kos, sama sem se tokrat odločila za sočen zrezek brez kosti)

Začimbe za meso:

  • pol čajne kumine
  • nekaj koriandrovih zrn
  • ščep mlete paprike
  • ščepec ingverja
  • sol
  • poper
  • ščep garam masale

Za riž potrebuješ:

  • poljubno količino rjavega basmati riža
  • malce drobno nasekljane rdeče čebulice
  • manjši strok česna
  • malce žafrana
  • pest kuhane čičerike

Začimbe za riž:

  • pol čajne kumine
  • nekaj koriandrovih zrn
  • ščepec kurkume
  • ščep garam masale

Za prilogo potrebuješ:

  • večje kose razlčne zelenjave (npr. pastinak, korenje, hokaido bučo, koromač, četrtine rdeče čebule, črne olive…)

+ limona in svež koriander/peteršilj

6

Postopek:

Najprej pripraviš mešanici začimb za meso in riž. Če mlete kumine in mletega koriandra nimaš, začimbi najprej prepraži na suhi ponvi, ko zadišita, pa jih v možnarju stri v prah. Dodaj ostale začimbe in premešaj.

Riž skuhaj po navodilih, ni potrebno povsem do mehkega, tako, da je še nekoliko na zob.

Zelenjavo operi, razreži na večje in enako velike kose. V skledi jo prelij z nekaj olja, ga vmasiraj, nato pa zelenjavo položi na pekač, obložen s peki papirjem ter peci približno pol urice v vnaprej ogreti pečici na 200 stopinj Celzija. Vmes večkrat preveri kako se peče, vsaj enkrat zelenjavo obrni. Pečico ugasni takrat, ko je zelenjava pečena po tvojem okusu (bolj pečena je okusnejša kot premalo!)

Meso skuhaj, osnovo prihrani. Kuhanega z rokami ali s pomočjo vilic raztrgaj na trakove. Začini ga z mešanico začimb za meso, nato pa ga na olju popeci do lepe rjave barve. Pazi le, da ga ne prepečeš, da se s tem ne presuši.

V drugi ponvi na olju nežno prepraži čebulico, dodaj kuhan, ohlajen riž, vloženo čičeriko (če uporabljaš suho, jo prej seveda dobro skuhaj), strt česen ter večino mešanice začimb za riž. Po potrebi zalij z osnovo, ki je ostala od kuhanja mesa. Ko je riž pripravljen, ga serviraj na krožnik. Začini ga s preostankom začimb za riž, nanj naloži meso, pokapljaj z limoninim sokom ter vse skupaj okrasi s svežim peteršiljem.

Jed ponudi s pečeno zelenjavo in (neobvezno) z lončkom jogurta, ki bo po potrebi omilil pikantnost jedi.

7

Z izbiro in razmerjem začimb se lahko igraš. Če ti katera res ni všeč, jo preprosto izpusti ali pa nadomesti s katero drugo. Dobra izbira je tudi curry, pimet, kajenski poper…

Tudi pri zelenjavi izberi tisto, ki jo imaš najraje. Odlična bi bila tudi pečena rdeča pesa, joj, pa odličen sladki krompir, por, rdeča paprika ali celi stroki česna.

8

Dodaj odgovor