Za razliko od mnogih imam veliko raje goste, polnovredne, okusov polne kose kruha. Beli in puhasti so sicer lahko prav tako okusni, a še zdaleč niso tako nasitni, poleg tega pa niti približno ne tako zdravi. Seveda so tudi med belimi hlebci in štrucami velike razlike. Če že prisegaš nanje, je fino, da se kruh naučiš peči sam(a). Resnično ni težko, je pa verjetno potrebno nekaj vaje. O tem, da je vonj po sveže pečenem kruhu nekaj najlepšega, s čimer lahko napolniš dom, je le še dodatna motivacija in pika na i.
Sama pojem veliko kruha. Že vrsto let ga pečem sama, kupljenega pa resnično jem le občasno. Kruh pripravljam brez kvasa. Najprej sem začela s pirinem, zdaj večinoma pečem ajdovega. Včasih te dva okusa združim, v prid piri ali ajdu, kar je večinoma odvisno od zaloge mok, ki jih imam doma.
Kupujem domačo, slovensko in sveže mleto moko. Takšna je resnično najboljša. Res da je nekoliko dražja, a če preračunam koliko kruha lahko spečem iz enega zavoja moke, me še vedno pride ceneje, kot da ga kupujem. Poleg tega mi je peka kruha v velik užitek (sploh ker imam za osnoven kruh tako preprost recept, po katerem mi vse skupaj vzame pol urce časa), na ta način pa tudi vem, kaj točno v kruhu je.
Kadar pa imam čas, rada pobrskam za novimi idejami in si spečem kruh, ki je nekaj prav posebnega. Nekaj drugačnega od običajnega kruha. Vselej iščem recepte za kruh, ki je bogato polnjen s samimi finimi in zdravimi rečmi 🙂 Po možnosti brez kvasa, brez glutena. Recept za takšnega, v katerega z užitkom zagrizeš in ki dejansko imaš nekaj od njega. Ne glede na to, ali ga s čim obložiš, premažeš ali pa ješ kar samega. Ob skodelici čaja, kakava (ali kave, če želiš). Tako sem pred časom sem naredila kruh iz prosene kaše in kvinoje – klik. Obedve ‘žiti’ imam tudi sicer zelo rada in ju redno vključujem v svoj jedilnik. Tako na sladek kot na slan način.
Tretje žito brez katerega v moji kuhinji ne gre, pa je zagotovo ajda. Vedno poudarjam in tudi tokrat bom. Zelena ajde, ne rjava, pražena. Okus kaše mi je blazno všeč. Res. Sem kar malo zasvojena z njim 😉 Iz ajde lahko pripraviš čudovite priloge, rižote in druge slane jedi, poleg tega pa jo lahko uporabiš tudi v sladicah. Če te zanima več, kar malce pobrskaj po blogu in mislim, da boš dobil(a) veliko idej kako jo tudi ti lahko vključiš v svoj meni. Tudi kosmiče, ki so sestavni del tega kruha imam zelo rada. Kuhane ali zgolj čez noč namočene. Skupaj s svežim ali suhim sadjem, oreščki in začimbami. Mmmm…
Čeprav že leta pečem ajdov kruh in zanj (logično) uporabljam ajdovo moko, sem tokrat hotela pripraviti kruh, v katerem bo namesto moko ajdova kaša. Malce sem pobrskala po spletu in naletela na kruh, ki združuje ajdo in proso. Recept je dokaj podoben tistemu kruhu, ki sem ga pripravila s kvinojo, ni pa povsem enak. Zapisan je v naslednjih vrsticah…
Potrebuješ:
- 100 g prosene kaše
- 100 g ajdove kaše
- 125 g ovsenih kosmičev *
- 20 g indijskega trpotca (luščin)**
- 220 ml vode
- 2 zvrhani žlički vinskega kamna
- 1/2 čajne žličke sode bikarbone **
- 1 čajno žličko fino mlete morske soli
- 30 ml olja (sončičnega, olivnega ali kokosovega)
- po 2 čajni žlički semen (npr. chie, lana, sezama, sončnic…)
*uporabila sem brezglutenske, kar pa na sam recept ne vpliva. Namesto ovsenih kosmičev po želji lahko uporabiš kosmiče drugih žit.
**če idijskega trpotca ne uporabljaš, poskusi z mletimi lanenimi semeni. Sama zamenjave sicer nisem preizkusila, a menda je možna.
***namesto vinskega kamna in sode lahko uporabiš pecilni prašek
Postopek:
Čez noč namočiš proseno in ajdovo kašo. Zjutraj obe dobro spereš (sploh ajdo, ki med namakanjem izloči nekakšno sluz).
Pečico segreješ na 175 stopinj Celzija. Manjši pekač za kruh obložiš s peki papirjem, ki ga dodatno namastiš.
V vodi zmešaš luščine indijskega trpotca. Ta deluje kot vezivo, hkrati pa bo vse skupaj razrahlja.
V multipraktiku zmiksaš kaši, skupaj s polovico kosmičev, vinskim kamnim, sodo, soljo in oljem. Nato dodaš trpotec, ki je medtem že želiral. Kmalu dodaš še drugo polovico kosmičev in zmiksaš, da se sestavine združijo. Če imaš manjši mešalnik, lahko sestavine razdeliš na dva dela, da bo lažje ali pa proces večkrat ustaviš, s spatulo (ali žlico) iz sten posode postrgaš zmes in mešalnik znova vklopiš.
Nato zmes, ki je precej gosta, z žlico naložiš v pekač ter poravnaš. Sama sem si pomagala kar z rahlo vlažnimi rokami. Potreseš semena, kruh nekajkrat zarežeš in pečeš pol ure. Nato ga na istih mestih ponovno zarežeš in pečeš še 30-40 minut, oziroma dokler kruh ni pečem. To lahko preveriš tako, da vanj zapičiš nož, še bolje pa je, da potrkaš po dnu. Če zadoni rahlo votlo, je kruh pečen.
Ohladiš na rešetki (če le lahko zdržiš do povsem hladnega), nato ga razrežeš. Kruh lahko hraniš v hladilniku nekaj dni, lahko pa ga, narezanega na rezine tudi zamrzneš.
Kruh sem si spekla za prilogo kosilu. Gosti, kremni koromačevi juhi z lososom. A ker se sveže pečenemu ter še rahlo toplemu kruhu res težko uprem, sem ga morala poskusiti že prej. Kako drugače kot z preprostim in okusnim minutnim namazom in dobro zrelega avokada, limoninega soka, soli in popra. Še malce sveže bazilike in limonine lupinice za piko na i in to je vse kar potrebuješ zanj.
A dovolj o namazu, nazaj h kruh. Verjetno te zanima kakšen je okus? Ja, poskusi in videl(a) boš 🙂 Meni je naravnost odličen! Ker imam takšnega preprosto najraje. Bogat kruh, polnega okusa. Ohlajen se lepo reže, je dokaj gost, vendar ni ‘zabit’. Skorjica je fino hrustljava (kar pri kruhu mora biti), semena pa dodajo le še piko na i. Če teh ne maraš, jih seveda lahko izpustiš, namesto njih pa kruh posuješ z mešanico suhih zelišč (lahko jih vmešeš tudi že v samo zmes), kot so bazilika origano, timijan in/ali rožmarin. Sicer ne vem, kako bi se kruh nato obnesel pri sladkih namazih, lahko pa poskusiš 😉 Z medom bi zagotovo šlo, saj med in zelišča presenetljivo, a preverjeno zelo dobro pašejo skupaj. Pri marmeladi pa bi bila sama raje previdnejša 😉
A, pa še to – tako kot vedno, svoje kose kruha še dodatno popečem v toasterju. Tudi ta je dodatno popečen le še boljši.
Zanimiva kombinacija treh žit, zagotovo je takšen kruh res zelo nasiten in okusen! Samo vprašanje, zakaj pa kruh sredi peke še enkrat zarežeš?
Zato, da iz njega izpustiš morebitno paro… Ta korak lahko tudi izpustiš, mislim, da ne bi smel vplivati na končni rezultat 😉
Zdravo! Danes sem spekla ta tvoj kruh, moram reči da je super, kot do zdaj vsi tvoji recepti.?
Super, me veseli, da je uspel in ti je všeč. Hvala Štefka! 🙂
Pravkar spekla kruh po tem receptu. Najboljši kruh kar sem jih jedla. 🙂
Hvala Klavdija! Tudi meni je odličen! 🙂 Bom pa v kratkem zagotovo objavila še kakšen recept za malce drugačne vrste kruha, ker imam precej prošenj na to temo. Bom očitno morala malce eksperimentirati 😉 Spremljaj blog, da ga (jih?) ne zamudiš 😉
Najboljši kruh. Po par letih ga po tvoji zaslugi ponovno jem. Doslej sem jedla mnogo let le riževe vaflje. Veselim se, da preiskusim še druge tvoje nadvse zanimive recepte.
Hvala Anja! 🙂 Jih imam še nekaj (receptov za kruh), tako da lahko poiščeš takšnega po svojem okusu 😉 In ja, domač kruh je veliko boljši in zagotovo bolj zdrav od kupljenega stiropora (tj. riževih vafljev – hehe). Pozdravček, Katja
Bi lahko naredila brez ajdove kaše?
Ne vem, poskusi 😉 Jaz jo obožujem, zato je nikakor ne bi izpustila. Morda jo lahko poskusiš zamenjati s kakšno drugo kašo, če ti ajda ni ljuba… Meni je ta kombinacija všeč, če med poigravanjem odkriješ še kakšno okusno, pa (nam) le javi 😉
Katja, ajdovo in proseno kašo samo namočim čez noč, se ju prej nič ne kuha? Hvala 🙂
Tako je, dovolj je, če sta kaši namočeni, da se zmehčata, nato pa le dobro sprani. Toplotno pa se obdelata le še s peko.
Zdravo, bi bilo možno, da objavite, kakšen je kruh pred peko? Se pravi sliko testa, da se vidi, kakšne konsistence je? Ravno sem ga naredila, pa se mi zdi kar precej trdo testo. :-[
Živjo Teja! Včasih objavim kakšno fotografijo postopka, večinoma pa res ne. Pogosto zato, ker nikoli ne kuham (ali pečem) z namenom objave za blog, če pa potem vidim, da bi znalo biti zanimivo tudi za druge, hitro pofotkam preden pojem 😉 Se bom potrudila in kdaj v prihodnosti objavila še kakšno fotografijo pred končnim ‘rezultatom’ 😀 Sicer pa je pri kuhi vedno tako, da moraš malo zaupati svojemu občutku… Če je zmes pregosta še malce tekočine ali maščobe, če je preredka pa moke, kosmičev, semen… Upam, da prihodnjič uspe, do sedaj mislim, da ni bilo težav. Ostani na vezi 😉 Pozdravček, Katja
Evo, ura in pol je mimo, pa kruh ni pečen, čeprav sem temperaturo najprej zvišala na 175 C nato pa 190. Imate kakšno razlago?
Teja meni je kruh uspel (videno na fotografiji) točno po postopku, ki sem ga zapisala 😉 Kje se je zalomilo pri tebi, žal ne morem vedeti. Veliko je odvisno od samih sestavin, časa miksanja (in moči mikserčka), pa tipa pečice, oblike pekača…
Pozdravljena,
mene zanima, če lahko uporabim za recept rjavo ajdo (in ne zelene) oziroma ali misliš, da bo razlika velika? Hvala 🙂
Špela živjo! Sama vedno uporabljam to, ‘zelenkasto’ ajdo (znamka Biotop), ker mi je okus ljubši in se mi zdi nekoliko manj intenziven. Mislim, da razen v malce okusa pretirane razlike ne bi smelo biti, je pa res, da z rjavo nisem poskusila. Upam, da bo učinek enak. vsekakor se mi javi 🙂 Sicer pa, če imaš rada ajdo, ti predlagam da poskušis še kruh, narejen zgolj iz ajde z dodatkom chia semen. Trenutno je eden mojih najljubših 😉
Na koncu sem šla na sigurno in kupila “zeleno” ajdo 🙂 Kruh je prišel tako dober, da ni zdržal 12 ur ( dodala sem sicer še malo radenske, ker je bila masa res gosta) 😛 Zagotovo ga bom še kdaj spekla..naslednjič z “rjavo” ajdo. Drugače pa ajdo obožujem in je zato kruh z ajdo in chia semeni moj naslednji 😉
Super Špela, me veseli da je kruhek uspel, sploh pa, da ti je všeč 😉
Zivjo, me zanima, ce si ze kdaj poskusila s kvinojo (namesto ene ali druge kase)?
Draga Maruša. V tem receptu kvinoje nisem nikoli uporabila, imam pa precej drugih receptov s kvinojo. Tud za kruh, v katerem je pravzaprav sem je glavna sestavina (klik) Pozdravček, Katja
☺️sem potem takoj videla. Hvala. Super kruhki so! In vse ostalo tudi!
A vinski kamen je 100% vinski kamen ali Pecilni prašek z vinskim kamnom? V vseh trgovinah namreč najdem samo slednje :/
Mislim da zna biti enako 😉 Jaz ga še največkrat kupim v Dm-u (njihova bio znamka), občasno pa tudi od znamke Biotop, na kateri mislim, da piše ravno to 😉
Imam tudi jaz DM-ovega – pa je le 24% vinskega kamna v njem (ostalo je koruzni škrob in sredstvo za vzhajanje). Torej bo ta ok 🙂
Hmm…Potem pa to ne bo ta. Moj je brez koruznega škroba. Ko bom doma, preverim 😉
Pozdravljena! Zanima me, če lahko uporabim celotna semena indijskega trpotca, ker imam tega doma in se mu že bliža rok uporabe?
Hvala.
Tina živjo! Jaz vedno uporabljam mlet indijski trpotec, semen nikoli. Mislim, da bi bilo bolje uporabiti kar mleta, cela pa morda za kak drug namen 😉
Pozdravljeni,
ali bi morda lahko ajdovo kašo v celoti nadomestila s prosom (nisem namreč največji ljubitelj ajde).
Sicer pa je kruh zelo dober! Prav tako me navdušujete z ostalimi recepti.
Živjo Nina! Hvala! 🙂 Jaz sem kruhek pripravljala zgolj po zapisanem receptu, saj ajdo naravnost obožujem! Seveda tisto, zelenkasto, o kateri tako rada govorim 😉 Zgolj iz prosa bi kruh znal biti malce bolj grenak, pa tudi struktura ne bi bila enaka. A mislim, da bi vseeno uspel. Poskusi in sporoči! 😉