(Pred)božična granola

1

Granola je ime za v pečici zapečene kosmiče (najpogosteje ovsene, a to nikakor ni nujno), zmešane z različnim suhim sadjem, oreščki ali semeni. Dodan ji je med, ali kakšno drugo tekoče sladilo, nekaj olja, po želji začimbe. Granolo lahko kupiš praktično v vsaki trgovini in čeprav verjamem, da se na prodajnih policah najdejo zelo okusne mešanice, pa te navadno vsebujejo kup dodatkov, ki jih, če granolo uživaš redno, ne želiš vnašati v svoje telo. Zato je veliko bolje, da mešanico pripraviš sam(a). Dela ni veliko, z okusi pa se resnično lahko poigravaš. Predlagam ti, da narediš malce večje količine, hrustljav jutranji prigrizek pa shraniš v stekleni, neprodušno zapti posodi. Hrustljavost bo granola ohranila vsaj teden dni.

2

In ravno hrustljavost je tista, ki me vedno znova prepriča, da se lotim peke jedi, ki tako lepo obogati zajtrk. V toplem mleku, rastlinskem napitku ali kremastem jogurtu je granola resnično super začetek dneva. Sladek, a zdrav. Hranilen, bogat, nasiten. Ni pa nujno, da granolo ješ le za zajtrk. Pest hrustljave dobrote si lahko privoščiš kadarkoli, za sladko malo malico.

3

Ker je december, sem se danes lotila priprave božično obarvane granole. Med kosmiče sem namreč vmešala bučni pire, skupaj z veliko toplimi zimskimi začimbami. Prav tako so orehi tisti, ki me od vseh oreščkov najbolj spominjjo na božič (in mamino orehovo potico), prav tako brusnice. Verjetno že zaradi svoje temno rdeče barve. Všeč so mi tudi zato, ker niso pretirano sladke, ampak prijetno kiselkaste (če seveda ne kupiš močno sladkanih) in se tako odlično prilagajo sladkemu javorjevemu sirupu, ki sem ga namesto medu uporabila tokrat. Pa tudi bananam, ki sem jih vmešala med jogurt.

Na blogu lahko najdeš še en recept za granolo, ki sem ga objavila lani – klik ter recept za mueslli iz ajdovih kosmičev – klik.  In čeprav ne gre ravno za tipično granolo, ampak bolj za zapečeno proseno kašo, je tudi ta hrustljav priboljšek vreden ogleda – klik.

4

In ker zadnje čase nikakor ne morem brez tahinija (sezamove paste, ki jo uporabljam za pripravo humusa- čičerikinega namaza ter za poseben preliv, ki ga prelijem ne le čez  solate, pač pa tudi čez rižote in ostale kašaste jedi, testenine in še še kje), sem ga nekaj zamešala tudi v tokratni recept.

Poleg ovsenih kosmičev (uporabljam brezglutenske, kar toplo priporočam vsem, ki imajo morda težave pri prebavi tovrstnih žit) sem v granolo vmešala še nekaj ajdove kaše, ki jo naravnost obožujem. Prisegam pa na tisto, ‘zeleno’ ajdovo kašo in nikakor ne na rjavo, praženo.

Svoj krožnik kremastega grškega jogurta (tisti z laktozno intoleranco izberite rastlinski jogut/napitek) sem za prvi zajtrk z novo mešanico okrasila z nekaj rezinami banane in ljubkimi zrni rubinastega granatnega jabolka (ne vem zakaj, a ravno ta sadež me nekako spominja na božič, pa čeprav pa kupim morda enkrat na leto). Poleg zajtrka je seveda obvezno branje svežih revij. Tokrat je bila na vrsti Elle. V januarski številki lahko najdeš celo recept za ene izmed mojih prav posebnih piškotkov 😉

Kdo ve, s čim bom granolo kombinirala naslednjič? Sveže sadje jo namreč še dodatno izboljša. Jabolka, na primer, bi bila odlična, prav tako pa sočne pomaranče, morda klementine… Pustimo se presenetiti 😉

5

6

Sestavine:

  • 50 g ovsenih kosmičev
  • 50 g ajdove kaše
  • 40 g orehov, grobo sesekljanih
  • 30 g bučnih semen
  • 30 g kokosovega čipsa
  • 40 g kokosovega olja, stopljenega
  • 50 g bučnega pireja
  • 10 g tahinija
  • 2 JŽ javorjevega sirupa
  • začimbe po izbiri: mleti klinčki in ingver, cimet (tega največ), pimet, janeževa semena in muškatni orešček
  • ščepec soli
  • 10 g sezamovih semen
  • 50 g brusnic, nareznaih

7

Postopek:

Za nekaj ur namočiš ajdo, nato jo dobro splakneš in osušiš. Lahko tudi tako, da jo razporediš na s peki papirjem obložen pekač in nekaj časa ‘greješ’ na najnižji temperaturi.

Za bučni pire nad soparo skuhaš masleno bučo (lahko tudi katerokoli drugo vrsto zimske buče). Ko se zmehča jo z vilico pretlači v pire in ohladiš.

Pečico segreješ na 175 stopinj. Pekač za peko obložiš s peki papirjem.

V skledi zmešaš stopljeno kokosovo olje, bučni pire, tahini in javorjev sirup. V drugi skledi pa zmešaš kosmiče, bučnice, sesekljane orehe, ajdovo kašo ter kokosov čips. Dodaš začimbe, sol in sezmova semena. Mokre sestavine preliješ čez suhe ter dobro premešaš.

Zmes naložiš na peki papir in s hrbtno stranjo žlice potlačiš v enakomerno ravno ploskev. Pečeš približno 15 minut, nato previdno obrneš (ali le premešaš) in pečeš še toliko časa, da vse skupaj postane hrustljavo, lepo obarvano, a ne zažgano.

Granolo popolnoma ohladiš, nato pa primešaš še brusnice. Hraniš v dobro zaprti stekleni posodi (kolikor časa ti to pač uspe 😉 )

8

Opomba: tako sestavine kot razmerja med količinami lahko povsem prilagodiš svojemu okusu. Tudi izbira suhega sadja, oreščkov, semen, začimb… je v tvojih rokah. Poskušaj in poišči svojo najljubšo kombinacijo!

One comment

Dodaj odgovor