Čeprav imam solate zelo rada, so vsaj pri meni veliko bolj aktualne poleti, ko so temperature višje in bolj kot kdajkoli prija osvežilna, sočna in lahka, po možnosti ogromna skleda, sveže solate. Najboljša je z vrta, zelena, z dodatkom sočnega domačega paradižnika, kumaric, paprike in bučk. Tudi v tem času je solata obvezna priloga kosilu, je pa res, da je skleda manjša, sestavine pa malce drugačne.
Radiči so tisti, ki se največkrat znajdejo v njej. Seveda, ko pa je jesen čas zanje. Obstaja veliko vrst radičev in če le lahko izberem tiste, ki so malo manj grenki. Vseeno pa gre za tršo solato, ki potrebuje malce drugačen ‘prijem’. Medtem ko so poletne solate nežnejše in je dovolj, da jih le preliješ s polivko ter rahlo premešaš, je jesenske solate potrebno ‘zmasirati’. Preliv navadno naredim posebej. Največkrat je dokaj osnoven, sestavljen iz olivnega olja, limoninega soka in soli. Dobro premešam, prelijem čez solato in z rokami dobro premešam. Tako je solata bolj mehka, rahla in seveda okusna. Le z ‘masažo’ lahko vpije vse dobrote preliva in s tem tudi veliko dodatnega okusa.
Jogurtove prelive redko uporabljam, so pa skupaj z oljem in limono obvezna sestavina tatzikija, solate iz kumaric in sveže nasekljanega koperca. Včasih si privoščim tudi gorčični preliv, ki ga kombiniram z medom, a res, le redko.
V solato z radičem najraje narežem nekaj še skoraj vročih kuhanih krompirjev, ali pa se odločim za kombinacijo radiča z, v pečici pečeno zelenjavo (pastinak, pesa ter obvezen gomolj sladkega krompirja), vse skupaj pa dopolnim z rezinami fino zrelega avokada ter nekaj žlicami kuhane čičerike. Moja daleč najljubša kombinacija! Čez takšno solato navadno naredim preliv iz tahinija (sezamove paste), ki ga kombiniram z oljem, soljo in limono, včasih pa vsemu skupaj dodam še nekaj suhega origana.
Jesenskim solatam se odlično podajo tudi rahlo pražena semena (sploh bučnice so enkratne!) in pa seveda oreščki. Tudi ti so veliko okusnejši če jih malce prepražiš. Kar v suhi ponvi, na srednji temeperaturi. Ne le da so manj grenki, na ta način jih tudi olupiš lahko (npr. lešnike), hkrati pa so veliko bolj okusnejši in še rahlo topli so odličen dodatek tako solatam kot tudi drugim jedem. Grobo nasekljane lahko potreseš po rižoti ali testeninah. Odlično!
Danes sem si po nekajdnevnem solatnem ‘premoru’ zopet zaželela skledo sveže zelenjave, presne zelenjave. Tokrat ni bilo o radiču ne duha ne sluha 🙂 Glavna zvezda je bil ohrovt. Ne glavnati, pa tudi majhen, brstični ohrovt ne (tega namreč sploh ne maram), ampak kodrolistnati ohrovt. Že na pogled je tako simpatičen 🙂 Ves skodran je in lepe temno zelene barve. Lahko ga spečeš v pečici in pripraviš zdrav čips (klik), ga uporabljaš v juhah, smoothijih in seveda solatah. Pri solatah toplo piporočam, da odstraniš sredinsko žilo, ki je debela in težje prebavljiva. Ni jo potrebno zavreči, nasprotno – kot dodatek juham se odlično obnese, sploh če se odločiš za kremno, spasirano juhico, kjer se popolnoma zmehča.
Poleg ohrovta sem se odločila za še nekaj jesenskih dobrot. Rdeče zelje je v novembru zelo aktualno (sploh zaradi martinovega), hrustljavo korenje je tudi v sezoni, enako kot jesenski por. Jabolko je pravi in poleg hrušk skoraj edini slovenski sezonski sadež, ki v takšni solati naredi veliko piko na i. Morda se ti kombinacija jabolka v solati zdi nenavadna, a na zadevico poglej z drugega zornega kota. Jabolčni kis verjetno uporabljaš ali pa si ga vsaj že kdaj poskusil(a), kajne? Torej, zakaj bi bile rezine svežega jabolka v solati tako nenavaden dodatek? 😉 Dodala sem še nekaj hrustljavih sončnic ter rezine sočnega piščanca, kuhanega, nato pa mariniranega v olju, suhih začimbah in sojini omaki ter na hitro popečenega na žar ponvi. Samo toliko, da je na zunaj hrustljav, znotraj pa prijetno sočen.
Sestavine za solato:
- šopek kodrolistnatega ohrovta
- rdeče zelje
- 1 večje korenje
- 1 manjši por
- 1 srednje veliko rdeče jabolko
- 2 jedilni žlici sončničnih semen
Sestavine za piščanca:
- dva piščančja fileja
- olivno olje
- tamari (sojina omaka)
- suha zelišča (origano, timijan, bazilika…)
Sestavine za preliv:
- olivno olje
- limonin sok
- sol
Postopek:
Za preliv zmešaš vse zgoraj naštete sestavine, ga poskusiš in prilagodiš okusu. S količinami ne skopariš – več kot je preliva, boljša bo solta. Pripravljenega postaviš na stran.
Piščančja prsa skuhaš (potrebujejo le nekaj minutk), nato ga natreš z mešanico olja, sojine omake ter suhih zelišč.
Ohrovt opereš in liste osušiš. Odstraniš srednjo žilo, nato ga z rokami natrgaš na ugriz velike koščke. Preliješ s polovico preliva in, ki ga z rokami dobro vmasiraš v ohrovt. Korenje in por narežeš na tanke palčke, zelje pa narežeš čim tanjše. Preostanek preliva vmešaš v narezano zelenjavo. Primešeš jo k ohrovtu, v solato pa dodaš še na tanke palčke narezano jabolko.
Ponev za žar močno segreješ ter na njej na hitro popečeš meso. Razrežeš ga na rezine. Solato potreseš s sončničnimi semeni ter obložiš s piščančjimi rezinami.
Nasvet: solata je okusnejša če nekaj časa stoji in se s pomočjo preliva nekoliko omehča in pridobi na okusu. Je pa takšna solata je odlična tudi hladna, zato jo lahko narediš več. Nekaj jo z dodatkom toplega mesa poješ takoj, ostalo pa naslednji dan vzameš s seboj, kot zdravo službeno kosilo. S koščkom kruha boš zagotovo sit(a) vse do tistega ‘pravega’, popoldanskega kosila 🙂