Recept za kruh sem dobila na internetu. Našla sem ga povsem slučajno, a je takoj pritegnil mojo pozornost. Zakaj? Ker je drugačen od običajnega. Ker je narejen iz meni zelo ljubih sestavin. Ker je pripravljen brez kvasa, ne vsebuje glutena in je resnično polnovreden. Ni narejen iz moke, ki mesece stoji na prodajnih policah in medtem vztrajno izgublja vse svoje hranljive snovi, temveč iz celih, še nemletih žit.
Osebno brez kruha ne morem. Obožujem ga in ni dneva, da ga ne bi pojedla vsaj košček ali dva (ali tri 😉 ). In če je že tako, je prav, da občasen (kar v mojem primeru pomeni doma pečen ajdov kruh) zamenjam za nekoliko drugačnega, ker je raznolikost pomembna tudi pri kruhu.
Avtorica je zapisala, da to pravzaprav ni kruh, oziroma, da ni podoben okusu običajnega kruha. In z njo se strinjam. Vsekakor ne gre za tipičen kruh, vsaj ne takšen, kakršnega pozna večina ljudi. Torej belega, pšeničnega, kot puh mehkega kruha. Okus kruha po tem receptu je drugačen, bolj poln. Drugačna je tudi struktura, veliko gostejši je, oziroma nekoliko bolj zrnat. Morda ni za tiste, ki prisegajo na rahle in ‘zračne’ kruhe, vsekakor pa za vse, ki obožujejo polnovredne okuse in kruh, ki resnično nasiti.
Recept toplo priporočam vsem, ki iščete alterantivo običajnemu vsakodnevnemu žitnemu izdelku ter seveda vsem celiakašem in ljudem, ki zaradi kakršnega koli drugega vzroka ne uživate glutena. Ter absolutno vsem, ki uživate v eksperemintiranju, preizkušanju novih receptov ter ste tako kot jaz, najbolj srečni takrat, ko kuhate in pečete 😉
Kruh sem pekla v pekačku premera 28 x 8 cm. Končna višina rezin je okoli 3, 5 cm. Seveda ti za peko kruha ni potrebno imeti takšnega pekačka. V manjšem bodo rezine višje, v večjem pač nižje. Teža hlebčka se približuje 600 gramom.
Sestavine:
- 170 g surove prosene kaše
- 130 g surove kvinoje
- 15 g indijskega trpotca* + 125 ml tople vode
- 3 JŽ stopljenenga kokosovega olja
- 1 JŽ jabolčnega kisa
- 1 JŽ javorjevega sirupa
- pol čajne žličke sode bikarbone
- pol čajne žličke fino mlete morske soli
- 125 ml vode
- za posip pa še semena po izbiri (kar pa ni obvezno)
Postopek:
Proso speri pod tekočo vodo in ga za vsaj 8 ur namoči v zadostni količini vode (najbolje čez noč). Enako stori s kvinojo. Namočeni žiti nato še enkrat dobro speri pod tekočo vodo in pusti, da se odcedita.
Medtem 125 ml tople vode dodaj indijski trpotec, premeš in pusti, da stoji 10 minut. V dober mešalnik stresi proso in kvinojo, dodaj olje, javorjev sirup, kis, sodo bikarbono in sol ter seveda indijski trpotec, ki je medtem že dobro želiral. Dolij še 125 ml vode in miksaj nekaj minutk – nikakor ne predolgo. Sestavin ne zmešaj povsem do gladkega – naj bo viden še kakšen cel delček. Količine so kar precejšnje, zato bo morda potrebno miksanje v dveh delih, sploh če nimaš velikega multipraktika.
Pekač dobro premaži z oljem. Lahko ga obložiš s peki papirjem, vendar tudi tega vseeno malce naolji. Vanj daj pripravljeno zmes (ta mora biti rahlo pacljiva) ter po želji posuj s semeni.
Kruh peci na 160 stopinjah, 90 minut. Nekje na sredini peke, kruh z ostrim nožom zareži, da iz njega izpustiš odvečno paro. Pečen kruh ohladi najprej nekaj minut ohladi v pekačku, nato pa na rešetki. Preden ga razrežeš naj se popolnoma ohladi.
*še ne poznaš indijskega trpotca? No, če obvladaš presno kuhinjo, si nanj zagotovo že naletel(a), saj je odlično vezivo in dodatek raznim presnim kremam in pudingom. V stiku z vodo namreč v trenutku ustvari nekakšen gel. Luščine trpotca razrahljajo kruh in peciva brez glutena, zato je trpotec nepogrešljiv v kuhinji celiakašev. Indijski trpotec, oziroma njegove luščine pa so prav tako idealen dodatek za vse, ki jih muči slaba prebava, saj vsebuje ogromno vlaknin, ki delujejo kot ščetka za črevesje 😉
Kruh se v hladilniku obdrži kar nekaj dni, brez težav pa ga lahko razrežeš na rezine in zamrzneš. Kruh lahko kombiniraš tako s sladkimi namazi, kot s slanimi dodatki, pa tudi povsem samostojen je več kot odličen. Osebno imam rada kruh, ki je dodatno še malo popečen in prijetno hrustljav. Navadno ga popečem v toasterju, a samo na zgornjih ‘vilicah’, kjer se kruh popeče le iz ene strani. Takšen mi je veliko boljši kot pečen iz obeh strani, sploh zato, ker na mehkejšo stran pozneje lažje namažem izbran namaz.
In s čim kruh nadgradiš? Praktično s čimerkoli želiš. Povsem dobra izbira so surovo maslo z domačo marmelado, čokoladni namaz ali z medom sladkana skuta. Če ti do sladkega ni, predlagam da uživaš ob kosu sira in pršuta, rezinah avokada s svežo špinačo in poširanim jajčkom ali pa paradižniku s feto in baziliko. Možnosti je seveda še več in ravno ti najbolje veš, kaj ti tekne 😉
Moja izbira za prvi kos ‘novega’ kruha je bil rahlo slan sirni namaz iz kozjega mleka, obložen z rezinami hruške, medom, rahlo praženimi orehi in vejico svežega timijana. Ker vse bolj obožujem slano-sladke kombinacije 😉
p.s.: bolj kot greš proti sredini hlebčka, bolj je kruh rahel, pa tudi višji! To sem ugotovila naslednje jutro, ko sem že porabila pol kruha in začela rezati na sredini hlebčka. Za zajtrk sem si privoščila nekaj okusih, na eni strni popečenih rezin, na debelo premazanih s kozjim namazom, obloženim s pretlačenim, dobro zrelim avokadom ter posutim s praženimi bučnimi semeni. Meni še vedno najboljša kombinacija 😉
Spet odličen recept. Ne bom ga takoj probala nardit, ker nimam prosene kaše doma, ampak takoj drug teden. Zanima me sam, kje si kupila ta kozji sirni namaz? Jaz kupujem v glavnem v manjših “zdravih” trgovincah, ampak nisem niti povpraševala do zdaj po njem.
Hvala in tud jutri tako lep dan, kakor je bil danes.
Lena
Hvala Lena! Poskusi in javi kako ti je uspel in če ti je všeč 😉 Kozji namaz sem kupila v Hoferju, že dolgo ga imajo v sosednji Avstriji, zdaj pa končno tudi pri nas. Iz njihove linije Nature Aktiv. Zdajle sem si za zajtrk privoščila nekaj rezin, na debelo premazanim s tem namazom in obloženim z rezinami doro zrelega avokada. Moja najljubša kombinacija <3
super, hvala tebi. Upam, da mi bo ratal to v prihodnjih dneh… tud men bo sigurno všeč s to kombinacijo.
Lep preostanek vikenda
Eno mogoce butasto vprasanje☺️ Pod mesalnik mislite tisti z nozeki in ne na metlice? Je potrebno samo zmesati ali dejansko zmleti proso in kvinojo?
Drugace pa super recepti?
Tako je – tisti z nožkom, ne z metlico 🙂 Potrebno je samo zmešati, rok ni potrebno umazati. In… hvala Daca za pohvale! 😉
Živjo! Preizkusila recept in sem navdušena. Edino moj kruhek je bil malce drobljiv..he he, morda bi pa vseeno rabila malček boljši mikser, saj je moj le mešal in bolj malo miksal 😉 Si preizkušala tudi druge mešanice žit? Jaz danes že eksperimentiram in prva variacija se že peče.. ajda/proso/kvinoja.
Super Tina, me veseli! 🙂 Pri takšnih receptih je včasih potrebno malce kilometrine, da osvojiš tisto pravo konsistenco testa. takšno, ki ti najbolj ustreza 😉 Nisem poskusila drugih mešanic, imam pa v načrtu, da eno preizkusim v kratkem. Tudi moja bo v kombinaciji z ajdo, ki jo naravnost obožujem! 😉
drugi poskus je bil resnično fantastičen.. tudi jaz obožujem ajdo 😉 Se splača! 🙂
Hej, kje kupuješ pa indijski trpotec? 🙂
Kupila sem ga v srednje velikem Sparu 🙂
To je drugi kruh po tvojem receptu. Res je tudi ta odličen.Namen imam preizkusit še ostale. Vesela sem, da sem odkrila tvoje recepte, uživam ob pripravi, še bolj pa , ko vse to jem. Hvala.
Super Anja, me veseli! 🙂 Ravno včeraj sem objavila nov recept za kruh in ta je zagotovo moj najljubši! Narejen je iz ajdove kaše (tiste zelenkaste, ne rjave) in chia semen. Super struktura, božanski okus 😉 Poskusi!