Kostanjevi njoki z jurčki in orehovim pestom

1Letos je, kar se tiče kostanja, jesen resnično radodarna. Sprva ni kazalo, da ga bo ne vem kako veliko, a sedaj… Sedaj ga je toliko, da ne vem več kaj bi z njim 🙂 Doma ga imamo ves čas. Sama ga rada nabiram, čeprav priznam, da v gozdu ne zdržim prav dolgo 🙂 Bolj pridna sta starša, ki se čez vikende z veseljem izgubita v gozdu in domov prineseta nekajdnevno zalogo. Kostanj pri nas kuhamo vsak dan. En veeeelik lonec. Dnevno ga tako pojem vsaj eno skledo, tisto ta veliko, za solato 😉 Obožujem ga! Odličen je tako vroč, kot tudi mrzel. Če slučajno ostane, si ga naslednji dan vedno vzamem še nekaj za malico. Med delovnikom sladkanje s kostanjem pride še kako prav 😉

2Kljub temu, da ga res veliko pojemo, kostanj še vedno ostaja… Zato sem se letos odločila, da bom iz njega poskusila pripraviti nekaj različnih jedi. Do sedaj sem naredila dve sladici, kolačke (klik) ter pite (klik). Za slednjo sem uporabila pečen kostanj – pekla sem ga kar v pečici in je bil odličen (itak sem ga nekaj pojedla tudi samega 😉 ). Lani sem kostanj kombinirala z rižem in piščancem (klik) in spomnim se, da je bila kombinacija zelo posrečena, zato bom to zagotovo ponovila tudi letos. Kostanj pa sem danes uporabila še v enem izmed slanih receptov. Iz pireja, ki sem ga naredila že dan prej sem si pripravila njoke.

Običajnih njokov niti ne maram, sem pa v preteklih mesecih naredila nekaj takšnih, po mojem okusu 😉 Verjetno me že poznaš in veš, da zagotovo ne gre za povsem običajne njoke 😉 In prav imaš. Naredila sem jih iz sladkega krompirja in špinače (klik), pa iz maslene buče (klik). Nad obojnimi sem bila povsem navdušena, zato sem jih preprosto morala narediti še ene jesenske dobrote – iz kostanja.

Ker kostanj vsebuje veliko škroba, je enkratna zamenjava za krompir, ki se sicer uporablja pri pripravi njokov. Seveda nisem uporabila bele moke. Namesto nje sem se odločila za moko iz rjavega riža (torej polnovredno riževo moko). Tretja sestavina (in tudi zadnja!) pa je bilo jajce – da je vse skupaj lepo držalo skupaj. Takšno testo se zelo lepo zamesi in oblikuje. Prima je!

Vse do zadnjega pa se nisem mogla odločiti s čim bom njoke servirala. Morda tudi zato, ker nisem točno vedela kakšnega okusa bodo (čeprav sem preostanek kostanjevega pireja pojedla kar z žlico 😉 ). Želela sem nekaj sezonskega, nekaj, kar je v povezavi s kostanjem. Ja, kaj je boljšega in bolj primernega od sveže nabranih gobe, kajne? Njokom so torej družbo delali jurčki, servirala sem jih na listih sveže špinače, njoke pa sem po kuhanju povaljala še v hitro pripravljenem zeliščno – orehovem pestu. Oreh, ki ga imamo pred hišo je namreč še eno drevo, ki nas je letos oskrbelo z obilico zdravih oreščkov.

4

kolaž

Količina: cca. 36 njokov 

Za njoke potrebuješ:

  • 200 g kostanjevega pireja
  • 135 g polnovredne riževe moke
  • 1 jajce

Za kostanjev pire potrebuješ:

  • kuhan in olupljen kostanj
  • vodo
  • sol

Za orehov pesto potrebuješ:

  • pest orehov
  • strok česna
  • olivno olje
  • šopek različnih svežih zelišč (jaz sem se odločila za peteršilj, origano, drobnjak, baziliko, rožmarin in list žajbla)
  • sol

Za prilogo potrebuješ:

  • 2 lepa jurčka
  • maslo
  • olivno olje
  • timijan
  • sol
  • poper
  • nekaj kapljic limone (neobvezno)
  • svežo špinačo
  • nekaj koščkov rahlo praženih orehov

3Najprej pripraviš kostanjev pire…

Za kostanjev pire do mehkega skuhaš kostanj, še toplega olupiš (tudi s kožico, bveč od tem tukaj – klik). Kuhan kostanj daš v kozico, skupaj z malo vode in soli. Kuhaš še 10 minut, da se kostanj res povsem zmehča, nato ga zmiksaš z električnim mešalnikom (verjetno bi šlo tudi s paličnim). Kostanjev pire mora biti zares gost, vodo raje dodajaj ob miksanju, če bo res potrebno. Pire lahko narediš že dan ali dva prej, sicer pa počakaj da se ohladi.

Nato pripraviš pesto…

Za pesto olupiš in drobno nasekljaš česen. Skupaj s pestjo orehov in velikim šopkom izbranih svežih zelišč, dvema žlicama olivnega olja in večjim ščepcem soli zmiksaš do želene gostote. Lahko povsem, lahko pa pustiš, da se še vidijo (in čutijo) manjši delci orehov.

kolaz copy7

Sledijo njoki…

Za njoke zmešaš kostanjev pire z moko, nato dodaš še jajce. Z rokami vgneteš testo. Tega nato prerežeš na pol in iz obeh delov narediš poljubno velike kroglice. Vsako po potrebi še malce pregneti, da se bo lažje oblikovala. Seveda se lahko odločiš za njoke drugačne oblike, po želji v testo vtisneš še sled vilice, da se bo nanje prijelo več omake.

Zavreš večjo količino vode, temepraturo malce znižaš in postopoma v vodo polagaš njoke (v več delih, da se ne sprimejo med seboj). Ko njoki priplavajo na površje (potrebujejo nekaj minut) so gotovi. Z žlico/zajemalko z luknjicami jih vzameš iz vode in položiš na, s kuhinjsko brisačko obložen krožnik (pazi da se ne stikajo med seboj), da se rahlo osušijo. Ponavljaš, dokler niso kuhani vsi njoki.

In še priloga, zaključek in serviranje…

Za prilogo na mešanici masla in olivnega olja (ali pa uporabiš ghee) na visoki temperaturi na hitro prepražiš na kocke narezane, očiščene (a nikakor ne z vodo oprane) jurčke. Dodaš malo timijana, čisto na koncu rahlo soliš in popraš, ter po želji začiniš z kapljico ali dvema limoninega soka.

V drugi ponvi stopiš maslo, primešaš pesto (po potrebi še kakšno kapljico vode) ter kuhane in odcejene njoke. Kakšno minuto vse skupaj kuhljaš, oziroma s kuhalnico njoke povaljaš v pestu.

Krožnik okrasiš s svežo špinačo, nanjo položiš njoke in pražene jurčke. Dodaš še malo pesta (ker se ves verjetno ni prijel na njoke) ter potreseš z nekaj večjimi koščki orehov, ki si jih prej rahlo prepražil(a) v suhi ponvi.

kolaz

9

Kostanjevi njoki so nekaj najboljšega, kar sem jedla v zadnjem času. No, morda ne najboljšega, saj se vsak dan (večkrat na dan) potrudim, da jem dobro 😉 So pa zagovoto nekaj povsem novega, nekaj drugačnega. Rada pripravljam sezonske jedi in tale je kot nalašč za oktober. In čeprav se ti zdi, da je morda vloženega veliko dela in truda, sploh ni tako. Pomembna je le organizacija 😉 A, pa še to – tale jed je resnično poceni. Kostanj in gobe nabereš, do nekaj domačih orehov ni težko priti (če jih nimaš ti, jih ima pa sosed 😉 ), nekaj zelišč pa se bo tudi v tem času še našlo na domačem vrtu.

kolaž copy

Če imaš vsaj malo rad(a) njoke in ti je okus kuhanega kostanja všeč, je to jed, ki jo to jesen zagotovo moraš preizkusiti!

2 comments

Dodaj odgovor