Kljub temu, da se nekateri radi izogibajo krompirja, je ta po drugi strani še vedno ena najpogostejših prilog pri nas. Sama sem ga vedno jedla, res pa je, da ga nisem marala tako zelo, kot ga imam rada zadnja leta. Mlad je najboljši pečen v pečici, skupaj z gorbo morsko soljo in svežim rožmarinom. Mlad kuhan krompir je odličen v jesenskih, malce bolj grenkih solatah. Kuhan krompirček se tudi zelo lepo poda ribjim jedem, medtem ko imam ob mesu raje pečenega ali praženega.
Bolj kot navadni krompir pa sem navdušena nad gomolji sladkega krompirja, ki ga ponekod imenujejo tudi batata ali yam. Gre za precej velike gomolje, od bledo do temno oranžnih barv, odvisno od sorte. Čeprav ga gojijo tudi že pri nas, pa ga večino še vedno izvozimo. Največ iz Združenih držav in z daljih arabskih držav (npr. Egipta). Kakorkoli, meni je naravnost fantastičen!
Iz sladkega krompirja lahko narediš kremne juhe, ga kuhaš, pečeš, narediš pire, ki ga ješ kot takega ali pa uporabiš v drugih receptih, na primer polpetkih (klik in klik), njokih (klik), curryjih ali juhah (klik), solatah (klik), kot prigrizek (klik) ali celo sladicah! Osebno ga imam najraje narezanega na debelejše krhlje (klik) ali tanjše lističe in popečenega v pečici. Čips iz sladkega krompirja je resnično božanski. Potrebuje le še kakšno fino pomako in to je to. Manjše kocke v pečici pečenega sladkega krompirja pa rada dodam jesenskim, nekoliko tršim, grenkim solatam, kot sta zeleni radič in endivja. Vanje naražem še dobro zrel avokado, dodam malo sira (ali fete), kuhane čičerike, prav tako v pečici pečene pese, vse skupaj pa potresem z praženimi oreščki ali semeni (najraje bučnicami). Nekaj najboljšega, ti povem! 😉
V ponvi sladkega krompirja še nikoli nisem pripravljala. In za malce drugačno prilogo sem se tokrat odločila, da ga pripravim na štedilniku. Skupaj z simpatičnim adzuki fižolom, ki sem ga kupila v ekološki trgovini Norma v centru Ljubljane, z malo špinače, suhimi zelišči in nekaj pikantnimi začimbami. Ker sladki krompir potrebuje ravo to – malce več začimb 🙂
Prilogo sem postregla na cvetačnem kus kusu. In čeprav sem sladek krompir z adzuki fižolom jedla le kot prilogo, bi bila ta jed zlahka tudi samostojna. Vsebuje namreč vse, kar telo potrebuje. Ogljikove hitrate iz krompirja, beljakovine iz stročnice (mimogrede, adzuki fižol je izjemno hranilen, poleg tega pa je to tudi fižol, ki najmanj napenja) zelenjavo in nekaj pravih maščob.
Vse skupaj je seveda hitro pripravljeno. Nekaj dlje traja le priprava fižola. Če želiš, da je resnično mehek in okusen, ga vsaj za 24 ur namoči, nato pa kuhaj še pol urce oziroma dokler ni primerno kuhan. Seveda lahko uboreš bližnjico in kupiš že kuhan, konzerviran fižol. Verjetno pa veš, da pločevinke niso ravno najboljša izbira, poleg tega pa imajo suhe stročnice tako dolg rok trajanja, da bodo na polici shrambe zlahka zdržale. Če adzuki fižola še ne poznaš, je čas, da ga preizkusiš in ne vztrajaš vedno le pri dolgočasnem rjavem fižolu 😉
Potrebuješ:
- sladki krompir
- pest adzuki fižola (priporočam ekološkega, tale je super –klik)
- pest sveže špinače (ali blitve, kodrolistnatega ohrovta…)
- nekaj cvetov surove cvetače
- malo čebule
- strok česna
- sol in poper
- začimbe po izbiri (na primer rdeča paprika ali močnejši kajenski poper)
- suha zelišča po izbiri (na primer timijan, origano, rožmarin in bazilika)
- žličko mlete kumine (ali praženih in s terilnikom strtih semen kumine)
- olje za peko
Postopek:
Potem ko je bil adzuki fižol namočen vsaj 24 ur (vmes večkrat speri vodo), ga skupaj z lovorjevim listom skuhaj do mehkega. Sladki krompir olupi in nareži na majhne kocke. Cvetačo razcvetkaj in v multipraktiku z nožkom sesekljan na velikost kus kusa.
Na maščobi prepraži drobno sesekljano čebulico, nato dodaj sol, kumino in suha zelišča. Vmešaj krompir in ga na zmernem ognju kuhaj dokler se ne zmehča oz. vsaj pol urce. Vmes večkrat premešaj in ga potresi z izbranimi začimbami. Po potrebi tu pa tam dodaj kakšno kapljico vode, ni pa nujno. Ko je krompirček mehak, dodaj vnaprej kuhan (in odcejen!) adzuki fižol in sveže liste špinače. Praži še minutko ali dve, oziroma dokler špinača ne oveni.
V drugi ponvi na olju na hitro prepraži nasekljano cvetačo, skupaj z drobno nasekljanim česnom. Čisto na koncu posoli in premešaj. Krompir in fižol serviraj na cvetačnem kus kusu ter postresi s sveže mletim črnim poprom.
Preprost recept iz le nekaj sestavin. Ker je resnično dolgočasno jesti vedno eno in isto. In tole je popolna nedeljska priloga ter huda konkurenca običajnemu praženemu krompirju.