Ne poznam nikogar, ki ne bi imel rad vsaj ene vrste pic. V Sloveniji smo sploh rekorderji v različnih vrstah pic. Pri testu smo dokaj neinovativni – še vedno je najpogostejša navadna, pšenična osnova. Pirine pice sicer ponujajo že na večih mestih, celo takšne, s dodatkom kanopljine moke sem opazila. Tu pa se bolj ali manj ustavi.
Smo pa veliko! bolj pogumni kar se tiče nadeva. Nekatere kombinacije so tako bizarne, da se včasih čudim, od kje jim ideje… Ampak hej, enako je pri meni 😉 Tudi moje znajo biti za nekatere nenavadne.
Čeprav imam rada čisto povsem običajno margarito, pa pico s pršutom ali zgolj z zelenjavo bogato obloženo pico, pa rada tudi eksperimentiram. Kar se tiče testa in tudi nadeva. Nazadnje sem recept za pico objavila spomladi, ko sem pripravila pito iz pirinega testa, z rdečo peso, avokadom in šparglji (želiš recept? klik), tokrat pa sem zopet zakuhala (ali bolje rečeno zapekla) nekaj drugačnega…
A še preden ti zaupam recept, bi rada poudarila tole – resnično prav vsak lahko uživa v pici! Za osnovo izberi testo s svojo najljubšo moko (lahko pa jo nadomestiš s kuhano in kasneje pečeno polento, s katero izmed žitnih kaš, celo cvetačno testo je mogoče narediti in prav enostavno je – a o tem kdaj drugič). Na vrhu pice se lahko znajde praktično vse. Ljubitelji mesa lahko izbirate med ponudbo različnih mesnih narezkov, kuhanega ali pečenega mesa, hrenovk, klobasic in podobnih zadev. Tisti, ki prisegate na morsko, svojo pico obložite z dimljenim lososom, tunami, repki kozic… Vegetarijanci in vegani boste v ospredju zagotovo postavili raznoliko zelenjavo. V pici lahko uživate tudi vsi, ki se morate izogibati glutenu (izberite prave vrst mok, pa bo) in vsi alergiki na mlečne izdelke (tudi brez teh je pica lahko naravnost odlična!).
Igraj se z dodatki kot so razna semena, oreščki, siri… Pici daj karkter, svojo dušo in seveda najljubše sestavine – tako uspeh zagotovo ne bo brca v temo.
Moja današnja pica je pozdrav jeseni. Sezona svežih paradižnikov je mimo, zato sem za premaz uporabila slastno masleno bučo (butternut squash), nadev pa je preprost in sestavljen zgolj iz nekaj sestavin. Domačega brokolija (kar se opazi po njegovi ‘nefotogeničnosti 😉 ) in rdeče čebulice, kuhane čičerike ter prijetno slane fete.
Pica je ravno prav sladka in ravno prav slana. Živahno oranžna barva mi je narisala velik nasmeh na obrazu (dan je bil namreč precej siv), sestavine pa so tako ali tako eno samo zdravje 😉 Pica je nasitna, a se po njej vseeno ne boš počutil(a) slabo – kot se rado zgodi po glutenski pici z občutno preveč mastnega sira.
Recept je za pico premera 22,5 cm. Testo je malce debelejše, okoli pol centimetra. Lahko narediš tudi tanjšega. Sama sem se za takšno debelino odločila zato, da podlaga ne bi bila presuha, pa tudi zato, ker nisem vedela, kako se bo obnašala kvinoja – bo ostala cela, bo razpadla? Zato je bilo varneje narediti malce ‘konkretnejšo’. No, izkazalo se je, da je bil testo zadetek v polno! Pica se lepo reže (sploh ko je ohlajena) in jo tako kot tudi običajno, zlahka ješ z rokami. Tako kot se pico tudi je.
Primerna je za enega, morda za dva, če nimata prevelikega apetita 😉
Sestavine za pico:
- kvinojino testo
- bučni premaz
- brokoli
- polovica rdeče čebulice
- feta sir
- dve pesti kuhane čičerike, dobro splahnjene pod tekočo vodo (vložena v kozarcu je enkratna in enostavna izbira)
- suh origano
- poper
- sveža bazilika
Sestavine za kvinojino testo:
- 135 g nekuhane kvinoje
- ščepec soli
- večji ščep sode bikarbone
- čajna žlička vinskega kamna (naravni pecilni prašek, ki ga lahko uporabiš še vinskega kamna ne uporabljaš)
Sestavine za bučni premaz:
- dobrih 200 g maslene buče
- 2 manjša stroka česna
- 10 ml olivnega olja
- 5 ml javorjevega sirupa
- olivno olje
- sol in poper
Omaka:
Česnu odstrani lušino, bučo nareži na manjše koščke. Lahko jo prej olupiš, lahko jo olupiš ko je pečena (takrat zelo lahko odstopi od skorjice). Oboje pokapljaj z olivnim oljem, posuj s soljo in malce popra. Peci v vnaprej ogreti pečici na 200 stopinjah, dokler se ne zmehča (približno 20 minut). Rahlo ohlajeno zelenjavo (bučo in česen) zmiksaj z oljem in javorjevim sirupom.
Testo:
Kvinojo, ki si jo čez noč (ali vsaj za 8 ur) namočil(a) v vodi, dobro speri pod tekočo vodo, da odtraniš saponine, ki radi zagrenijo. Kvinojo pretresi v mešalnik, ji dodaj malce vode (približno 5-6 jušnih žlic-postopoma, po potrebi), sodo, vinski kamen in sol. Miksaj toliko časa (in s toliko vode), da dobiš gosto zmes. Enakomerno jo razporedi na peki papir (pomagaj si z spatulo ali hrbtno stranjo vlažne žlice). Namesto peki papirja lahko uporabiš pekač za enkratno uporabo. * Pico peci na 200 stopinjah približno 20 minut, oziroma, dokler se kvinoja primerno ne zapeče.
*Jaz jih obožujem! Narejeni soiz tršega peki papirja, v njih se prav nič ne prime, pečene stvari pa imajo lepo okroglo obliko praktično brez vloženega truda 🙂
Nadev:
Brokoli na hitro blanširaj v slani vreli vodi ter ga ohladi pod tekočo hladno vodo. Pusti da se rahlo posuši. * V ponvi ga skupaj z rdečo čebulico, čičeriko in origanom na hitro prepraži.
*Brokoli sem blanširala, ker je bil malce trši, že bolj star in nekoliko olesenel. Pri mladem brokoliju blanširanje lahko izpustiš.
Pica:
Na vnaprej pečeno podlago namaži bučni pire, ga obloži z brokolijem, čičeriko, rdečo čebulico in feta sirom. Potresi z origanom in sveže mletim črnim poprom. Vse skupaj peci še približno 10 minutk. Pico potresi z nasekljano svežo baziliko in/ali njenimi celimi, manjšimi listi.
Večino pice sem pojedla za kosilo, malce pa mi jo je ostalo za popoldansko malico. Naj ti povem, da je tudi hladna zelo dobra, kot takšna pa ima še en plus. Veliko lepše se reže kot topla in še bolj trdna je! In naj te ne skrbi, ker v ‘testu’ ni jajc, lanenega semena, sira ali česa podobnega, kar bi ga držalo skupaj. Prav kompaktno je, izjemno sočno in okusno. Seveda, če imaš rad(a) kvinojo 🙂
A, pa še to: hladni popoldanski pici sem dodala pražena bučna semena. Odličen dodatek, ki je poskrbel za malce hrustljavosti, brez katere skoraj nikoli ne morem 🙂
Mimogrede, kvinojo naravnost obožujem (to verjetno že veš 😉 ). Pripenjam nekaj linkov različnih receptov. Zgolj nekaj idej kje in kako jo lahko uporabiš…. Na blogu je receptov seveda še veliko več.
5 comments