Buče so prava jesenska poslastica! Mislim, da sem nekoč poskusila neko bučno juho, a mi ni bila najbolj všeč, zato se z bučami dolgo časa nisem ukvarjala. Zdaj jih obožujem! V juhi še vedno najmanj, veliko slajše so pečene v pečici! In jesen je pravi čas zanje. Možnosti uporabe buč so neskončne. Dobro začinjene in pečene v pečici so poslastica že sama zase. Kombiniraš jih lahko s testeninami, rižotami, solatami ali pa preprosto ponudiš kot malce drugačno prilogo. Za še večji užitek iz pečenih buč lahko narediš pire, ki ga nato uporabiš v različnih receptih. Tako slanih kot sladkih! V drugem premeru namesto soli uporabiš začimbe, kot so cimet, rjavi sladkor, klinčke, ingver… Sploh američani obožujejo buče v sladkih receptih. Njihove bučne pite so nepogrešljive ob zahvalnem dnevu, pa tudi sicer je slasten bučni pire (v tujini že pripravljenega prodajajo v konzervi) nepogrešljiv v domačih shrambah.
Nekaj sladkega bom iz buč zagotovo pripravila tudi sama, a zaenkrat vztrajam pri slanih receptih. Čisto spodaj prilagam nekaj linkov do receptov, kjer sem buče že uporabila, lahko pa ti namignem, da tole zagotovo ni zadnji recept iz slastne okrogle zelenjave z živahno oranžnim mesom.
Obstaja več vrst buč. Čisto vseh seveda ne poznam. Vem pa, katere od poznanih so mi všeč in katere malce manj. Seveda je vse odvisno od osebnega okusa.
Na prvo mesto uvrščam masleno bučo (s tujko butternut squash). Ta je podolgovata, na koncu zaobljena, svetlo oranžne barve. Ima največ mesa, semena so namreč le v spodnjem delu, pa še teh ni veliko. Maslenki sledijo hokaido buče, ki jih je pri nas še najlažje dobiti (v vsaki trgovini jih imajo!). To so temno oranžne okrogle buče. Imajo malo več semen, in malo manj mesa, a jih lahko ješ skupaj z lupino (zapečena je naravno odlična!). Poznam še muškatno bučo. Te so na zunaj različne, večinoma oranžne ali progaste oranžno-zelene barve. Njihovo meso je svetlejše, okus pa me (morda le mene) nekoliko spominja na melone. In ker mi okus tega sadeža ni všeč, vztrajam pri maslenkah in hokaido bučah. Recept za njoke, ki sledi, je narejen ravno iz buč hokaido.
Običjanih njokov ne maram. Njihov okus mi je preveč pacljiv, kar malce sluzast 😉 Zato so moji njoki nekoliko drugačni od običajnih, tako po sestavinah kot v pripravi. So brez krompirja pa tudi brez moke. Vsaj brez žitne moke. Prav tako ne vsebujejo jajc. Njihov okus je veliko bolj poln od krompirjevih, zato ne potrebujejo neke močne omake, ampak so že sami po sebi dovolj intenzivni. Njoki so pokuhani, nato pa še zapečeni. tako postanejo prijetno hrustljavi. So odličen prigrizek, predjed ali priloga, v večji količini pa brez težav tudi spodobna glavna jed.
Ponudiš jih lahko ob dobrem kosu sočnega zrezka, jih kombiniraš z najljubšim sirom (nežnim kozjim, zrelim ovčjim -pecorinom, s parmezanom…) ali pa jih pripraviš skupaj s svežimi gobicami. Lahko pa jih grizljaš kar tako – povsem same, kar z rokami, še tople. Pod volneno odejo ob dobrem filmu 😉
Prav tako se lahko igraš z začimbami. Jaz sem tokrat ostala zgolj pri soli, popru ter timijanu, brez težav pa v maso lahko vmešaš še kakšno od močnejših začimb. Predlagam mleto rdečo papriko ali močnejši kajenski poper, malo čilija, kurkume ali ingverja v prahu, muškatni orešček ali pa piment. Tudi timijan ni obvezen. namesto njega bi bil odličen tudi suh origano ali pa ščepec žajbla.
Recept je za dve osebi, za 24 srednje velikih njokov. 12 jih bo kot priloga povsem dovolj, za samostojno glavno jed, bo verjetno potreben kakšen več. Sicer pa sam(a) najbolj veš, kako velik je tvoj apetit 😉
Potrebuješ:
Za bučni pire…
- hokaido bučo
- ghee (ali katerokoli drugo maščobo)
- sol
Za njoke…
- 200 g bučnega pireja
- 120 g čičerikine moke (ter še malo za rezervo ter za oblikovanje njokov)
- sol
- poper
- suh ali drobno nasekljan svež timijan
- 5 g mletega lanenega semena
- ghee za peko (ali katerokoli drugo maščobo)
Postopek:
Za pire bučo narežeš na krhlje, odstraniš semena, krhlje premažeš z oljem, posoliš in v pečici pečeš toliko časa da se buča zmehča (približno 20 minut na 200 stopinjah). Pečeno nekoliko ohladiš, nato z žličko izdolbeš meso (lupino pa poješ). Hladno bučo z multipraktikom spasiraš v gost in gladek pire.
Pireju dodaš presejano čičerikino moko, laneno moko, sol, poper in zelišče. Dobro premešaš in nekaj časa pustiš, da se sestavine prepojijo. Moko dodajaj postopoma, lahko da jo boš potreboval(a) malce manj, lahko malo več. Zmes naj ne bo povsem trdna, naj ostane rahlo pacljiva.
Iz mase nato oblikuješ manjše kroglice, ali svaljke, ki jih povaljaš v moki, da niso prepacjivi. Če imaš lesen pripomoček za njoke, ki ustvari tiste tipične zarezice, super. Sicer si po želji lahko pomagaš z vilico, tako da nežno pritisneš obnje.
Zavreš večjo količino vode, ogenj nekoliko znižaš, z žlico ustvariš rahel vrtinec in njoke na hitro pokuhaš. Ne vse hkrati, postopoma, na primer po 6 hkrati. Kuhajo naj se kakšni dve minutki, nato jih s pomočjo cedilne žlice vzameš iz vode in daš na krožnik, obložen s kuhinjsko papirnato brisačo, da se odcedijo. Ko so vsi njoki kuhani, v večji ponvi segreješ žlico gheeja in njoke iz vseh strani popražiš, da dobijo lepo barvo in na zunaj postanejo hrustljavi. Postrežeš takoj.
V mojem primeru sem njoke servirala na nekaj lističih rdeče pese in rukole, dodala pest na hitro opečenih lisičk, ki sem jih začinila s ščepcem soli, nekaj kapljicami limone (ki vedno poskrbi za svežino in se gobicam res lepo poda) ter svežim peteršilejm. Čez njoke sem potresla še nekaj rdeče čebulice, dodala malce drobno naribanega sirčka ter par kapljic olivnega olja.
Buče niso kar tako. So visoko hranljiv vrsta hrane s številnimi pozitivnimi učinki na zdravje. Vsebujejo veliko vlaknin in karotenoidov (snovi, zaradi katerih so rastline rumene, oranžne ali rdeče barve). Karotenoidov je več vrst, najbolj znani so betakaroten, likopen in lutein. Hrana, bogata s karotenoidi, ima močne antioksidacijske in protivnetne lastnosti in pomaga preprečevati bolezni, kot so različne vrste raka, srčno-žilne bolezni ter bolezni povezani z očmi.
Nekaj mojih receptov z bučami:
- lazanja z masleno bučo in belim fižolom (klik)
- riževi zvitki s skuto in masleno bučo (klik)
- bučna rižota z žafranom (klik)
- prosena kaša z bučnim curryjem (klik)
- bučni pomfit (klik)
- solata iz rukole z bučo, brusnicami in orehi (klik)
- brezglutenska bučna pita s porom (klik)
- kokosov curry z bučo, špinačo in čičeriko (klik)
- pikantna kremna juha iz buče, korenja, leče in ingverja (klik)
- kremna bučna juha s krompirjem (klik)
- ajda s pečeno bučo na dva načina (klik in klik)
Ja, pa še kakšen bi se našel… 😉 Buče so pač zakon!
pozdravljena, s pirino moko bi bili verjetno tudi ok, ali? pozdravcek, Romana ps cudovita stran?
Zagotovo! Le količina morda ne bo povsem enaka. Moko dodajaj sproti, po potrebi. Toliko, da bodo njokci ravno prav kompaktni. Ne premehki in ne pretrdi 😉
naredila! zelo,zelo okusni ??
O, super, me veseli! 🙂 Kaj si pa potem uporabila namesto šampinjonov?
naredila bučne njoke s pirino….danes bom delala lečine polpetke in bom dala korenček, kot si mi svetovala…
Super, javi če/kako se bo zamenjava obnesla! 🙂