Res je, da so testenine ene izmed najbolj priljubljenih, najenostavnejših in najhitreje pripravljeni jedi, kar pa niso edini razlogi, zakaj jih imam rada tudi sama. Pogosto jih jem zato, ker so odličen in hiter vir energije in ker jih lahko pripravim na 1001 način. Kombiniram jih z najrazličnejšo zelenjavo, po želji dodam še meso ali morske dobrote. Všeč so mi tako v omakah, kot hladne v testeninskih solatah. Čeznje pogisto posujem pražena semena ali pa jim dodam nasekljane oreščke, ki poskrbijo za tisto noto hrustljavosti, brez katere pri meni skorajda nikoli ne gre.
Danes je možno kupiti najrazličnejše testenine in tudi to je razlog, da jih jem veliko pogosteje kot sem jih včasih. Ko sem bila majhna in še nisem kuhala sama, smo doma vedno jedli le klasične, bele testenine, običajno z a) mletim mesom (za špagete) ali b) s koščki govejega mesa (za makarone). Če bi še danes jedla zgolj na tak način pripravljene testenine, bi se jih verjetno hitro naveličala, oziroma, bi jih jedla le tu pa tam. Ker pa imam sedaj polno omaro najrazničnejših – od ajdovih, pirinih, riževih, koruznih testenin v najrazličnejših možnih oblikah in ker jih vselej pripravim drugače, se jih le stežka naveličam.
Ajdovi so bili dolgo moji najljubši, nato je sledilo obdobje pirinih. Koruzne sicer jem le redko, zato pa toliko pogosteje pridejo na vrsto riževe. Na zalogi imam kot las tanke špagete ter široke rezance iz riževe bele moke, ter špagete ter, moje trenutno najljubše peresnike, iz polnovredne riževe moke.
Kljub temu, da menjam tako omake kot tudi vrsto testenin, pa z velikim veseljem vselej poskušam nove in nove okuse. Ravno zaradi tega se v trgovini zelo pogosto ustavim ravno ob polici s ‘pasto’. Manjše trgovine sicer ponujajo bolj malo izbire, navadno le pšenične, polnozrnate in že nekaj časa tudi pirine in ajdove (ki so navadno zgolj mešanica k belim testeninam), pa zato na svoj račun pridem v večjih supermarketih in specializiranih trgovinah. Če je le možno, na splošno z veseljem posežem po ekoloških sestavinah. Prepričana sem, da ni vseeno kaj je tisto, kar vnašamo v svoje telo. In obisk kakšne izmed ekoloških trgovin je zame eno veliko veselje 🙂
V Normi, ki se že nekaj časa nahaja tudi v Ljubljani (dolgo je bila prodajalna na voljo le Mariborčanom), sem odkrila vrsto testenin, ki je drugje pri nas še nisem zasledila. Vsaj ekoloških ne. Gre za širataki rezance, narejene iz posebnega gomolja. Njihova prednost je v tem, da so popolnoma brez kalorij, hkrati pa precej nasitni, saj so bogate z vlaknino glukomanan, ki daje občutek sitosti. Podatka boste zagotovo veseli vsi, ki ste na dieti. Jaz nisem (bog ne daj, že tako me je malo skupaj! 😉 ), sem se pa vseeno odločila, da jih preizkusim. Zanimalo me je namreč, kakšen je okus teh ‘čudežnih’ rezancev, ki so v tujini že dolgo pravi hit. V mojem primeru pač ne bodo nadomestili celotnega obroka, bodo pa prijetna zamenjava za solato ali toplo zelenjavno prilogo.
A pa še to, Norma ima tudi spletno trgovino, kar je super za vse, ki nismo iz večjih mest 😉
Širataki rezanci so skorajda prozorni in spiralaste oblike. Pakirani so v posebni tekočini, zato jih je potrebno pred uporabo odcediti. Nato jih uporabiš tako, kot vse ostale testenine. Bodisi v juhah, omakah ali solatah bodisi kot prilogo mesu (k piščancu, govedini ali svinjini se menda odlično podajo) ali morskim sadežem, na primer kozicam.
Recept ki sledi je preprost, a hkrati okusen. Primeren je za vse, ki si želite lažji obrok, obrok brez mesa ali mlečnih izdelkov. Torej tudi za vse vegetarijance in celo vegane. Zelenjavo lahko seveda izbereš po svojem okusu, zato se nikakor ni treba držati moje izbire. Sestavine so za prilogo za eno osebo. Če jih povečaš, pa zlahka nadomestijo glavni obrok.
Sestavine:
- 100 g širataki rezancev (jaz sem uporabila te – klik)
- 2 jedilni žlici tamari omake*
- čajna žlička sveže nastrganega ingverja
- sezamovo olje
- različna zelenjava, npr.:
korenje
bučka
kumara
koromač
por
stročji fižol
rdeče zelje
- sezamova semena
- kelp v prahu (neobvezno)**
* tamari je sojina omaka, brez vsebnosti pšenice in drugih dodatkov – zgolj soja in morska sol; lahko jo nadomestiš z običajno sojino omako
**kelp je rjava morska alga, ki je navadno na voljo v prahu. Vsebuje veliko joda in sploh zelo dobro vpliva na zdravje. Je rahlo ‘pikantnega’ okusa, a na samo jed bistveno ne vpliva, zato jo zlahka izpustiš. Po želji jo lahko nadomestiš s sveže mletim črnim poprom ali čilijem.
Postopek:
V suhi ponvi rahlo popražiš sezamova semena. Pretreseš na manjši krožnik.
Zelenjavo narežeš na čim tanjše palčke (ala ‘julienne’). Enako tenko narežeš tudi stročji fižol, torej po dolgem, na trakce. Zelje čim tanjše razrežeš.
Širataki rezance odcediš in splakneš pod tekočo vodo. Nato jih čim bolj osušiš. Najprej v cedilu, potem pa kar na kuhinjskem servetu.
V prvo ponev kaneš nekaj olja in na njem nežno nekaj časa dušiš zelenjavo, toliko časa da malce uvene in ostane upogljiva. Zelenjavo dodajaš postopoma. Najprej stročji fižol, koromč in korenje, ki potrebujejo najdlje časa, nato še por, bučke in kumare. Če ne želiš, da rdeče zelje obarva celotno jed, ga praži posebej, primešaj povsem surovega (a čimtanjše narezanega) ali ga zamenjaj za belega. Nekje med peko med zelenjavo vmešaš še malce nastrganega ingverja. Sicer ga lahko prav tako narežeš na trakove, če ti okus ingverja ni premočan.
V drugi ponvi segreješ nekaj kapljic olj in na njih nekaj minutk pražiš čim bolj suhe rezance. Priporočam, da jih mešaš s kuhinjskimi kleščami, špipalkami, saj veš, tistimi, s katerimi največkrat obračaš meso. Tako se ne bodo sprijele med seboj. Ko se izsušijo in malce podušijo, jim primešaš sojino omako. Rezance vmešaš med zelenjavo, potreseš s praženimi semeni in kelpom.
Sicer pa širatake rezance lahko tudi skuhaš. Meni so praženi ljubši, sploh če se jih uporabi v solati. Praženi se namreč ne sprimejo skupaj, tako kot se rado zgodi s huhanimi.
Pa še to: ker rezanci nimajo specifičnega okusa, zlahka in zelo dobro absorbirajo okuse, ki jim jih dodaš. Sojina omaka je kot nalašč. Da jim prijetno slanost (in barvo). Seveda pa soja nikakor ni obvezna sestavina. Kakršnekoli okuse in sestavine boš uporabil(a) za zraven sem prepričana, da bo okusno! 😉