Brokolijeva pita s polentino skorjico

1Kiš (s tujko quiche) ali slana pita je ena izmed mojih najljubših jedi. Osnovo lahko pripraviš iz katerekoli moke, pa tudi z žiti, kot je kvinoja ali prosena kaša lepo uspejo (najrazličneješe recepte najdeš na blogu!). Nadev je povsem poljuben. Če ti je zgolj zelenjavni premalo, se lahko odločiš za dodatek mesa (praktično kateregakoli) ali rib (tune ali lososa na primer). Preliv? Prav tako po želji in okusu. Skuta, različni siri, smetana, za vegetarijance kokosovo mleko. Pa seveda jajca, brez katerih ne gre, po drugi strani pa lahko svoj nadev prekriješ zgolj in samo z jajci. Tako vsakič dobiš drugačno jed, ki je dobra tako topla kot hladna. Mrzel kiš mi je osebno mnogokrat še veliko boljši!

2Ravno zato so takšne pite idealen sopotnik piknikov v naravi, raznih enodnevnih izletov ter seveda kot okusna malica na delovnem mestu (ali na faksu).

3

4

Za prvi delovni dan po daljšem dopustu sem si tako včeraj naredila ravno slano pito. Ker sem v preteklosti že precej eksperimentirala z mokami in žiti, večinoma brezglutenskimi, sem za ‘podlago’ nadevu tokrat izbrala nekaj novega. Novega v smislu uporabe v kišejih ne v smislu živila. Gre namreč za staro in vsem dobro znano polento. Nekoč sem že zapisala, da sem jo kot majhna sovražila in še zdaj se dobro smpominjam, kako so me z njo silili v vrtcu. V golaž potopljena rumena gmota mi nikakor ni šla po grlu. Sem pa polenta nekaj let nazaj dala novo priložnost in vse od takrat tu pa tam jo uvrtim v svoj jedilnik. Postala mi je všeč, verjetno zato, ker jo pripravljam tako kot je meni všeč in v kombinaciji z mojimi najljubšimi sestavinami.

5Glavna zvezda tokratnega nadeva je brokoli. Je ena od vrst zelenjave, ki je na našem vrtu začela uspevati dokaj pozno. Že celo poletje dnevno zaužijem ogromne količine solate, paradižnika, kumar, bučk, paprike, korenja, rdeče pese, špinače, fižola, koromača in vseh ostalih podobnih zadevic, in bil je že čas, da na vrsto pride tudi brokoli. Nisem prav velika fenica cvetočih kapusnic, vem pa, da brokoli skupaj s sirom močno pridobi na okusu…

7

Pita je primerna za dve osebi, sploh če jo ponudiš skupaj s svežo poletno solato. K omenjenemi kišeju se po mojem mnenju najbolje prilega paradižnikova solata s kumarami, papriko, rdečo čebulico in črnimi olivami. Izbira pa je, tako kot vedno, tvoja.

xSestavine za skorjo:

  • cca. 100 g polente
  • ščep soli
  • 10 g kozjega sira *
  • čajna žlička masla
  • čajna žlička suhega origana

Sestavine za nadev:

  • nekaj cvetov brokolija
  • 45 g fete

Sestavine za preliv:

  • 1 jajce
  • 35 ml mleka
  • 100 g gostega grškega jogurta
  • sol
  • poper

Ter še:

  • 45 g fete
  • 10 g kozjega sira*

* lahko uporabiš kakršnen koli sir, parmezan na primer bi bil odličen

10Postopek:

Polento skuhaš v slani vodi, med kuhanje stalno mešaš in proti koncu kuhanja dodaš žličko masla, sir in origano. Dovolj gosto polento preliješ v namaščen pekač za pito (najboljši so še vedno tisti s snemljjivim dnom), s spatulo (kuhinjsko ‘lopatko’) jo poravnaš in s pomočjo žličke oblikuješ rob, ki more biti seveda višji od podlage. Ko se polenta nekoliko ohladi, lahko z nožkom še natančneje oblikuješ obliko pitine skorje, da bo dovolj globoka za nadev. Preprosto odrežeš odvečno ‘testo’.

Ohlajeno polento spečeš v vnaprej ogreti pečici, nekje na 200 stopinjah. Čas peke je odvisen od debeline skorje, jaz sem za svojo potrebovala približno 20 minut. Polente ne zapeči preveč, saj se bo pozneje pekla še skupaj z nadevm. Ravno toliko, da ni premehka, torej da je dovolj čvrsta in rahlo zlato rumeno zapečena.

Medtem pripraviš vse, kar potrebuješ za nadev. Brokolijeve cvetove razdeli ali nareži na manjše kose. Na hitro jih blanširaj v slani vodi (kar pomeni da jih za minutko ali dve pokuhaš), nato jih ohladi pod ledeno mrzlo vodo. Zakaj? Ker s tem preprečiš nadaljne soparjenje (kuhanje) zelenjave, hkrati pa ji ohraniš lepo zeleno barvo.

V skledici razžvrkljaš jajce, mu dodaš mleko, jogurt, sol in poper. S soljo ne pretiravaj, saj je feta že sama po sebi dovolj slana.

Na pečeno in rahlo ohlajeno polentino skorjico razporedi brokoli ter feto. Vse skupaj prelij z jajčno mešanico, po vrhu pa potresi še preostalo feto ter sir.

Pito peci še približno 20 minut (čas je zopet nekoliko odvisen od tega, kako globoka in velika je pita). Preden jo razrežeš jo vsaj malo ohladi, še lepše pa se bo rezala popolnoma ohlajena. Brokolijevo pito lahko okrasiš še s kakšnim izmed svežih zelišč. Sama sem se odločila za svež origano. Ker sem origano uporabila že v skorjici in ker svež trenutno tako lepo cveti, da je hkrati še lep okras kišeju 🙂

9

11

p.s.: če nikakor ne moreš brez mesa, v nadev dodaj še malce slanine. Verjemi, ne bo ti žal 😉

12

Dodaj odgovor