Skutina pita s figami in robidami v ajdovi skorjici

1

Kdo pravi, da sladkanje ni zdravo? Moje zagotovo je! Pogosto in  veseljem si privoščim sladke dobrote. Belo moko zamenjam za polnovredno, bel sladkor za med ali javorjev sirup, včasih za sladkobo poskrbi že sadje – suho še posebno, od svežega pa še najbolj fino zrele banane. Za svoje sladke trenutke ne uporabjam umetnih dodatkov in nezdravih margarin, pač pa polnovredne, hranilne sestavine. Verjemi da okus pri tem nikakor ne trpi – še več, včasih so takšne sladice še boljše, predvsem pa v njih lahko uživaš tudi zato, ker veš kako dobre so zate 😉

2

Zelo sladka, okusna in seveda zdrava je tudi tokratna pita. Nastala je kot pozdrav prvim letošnjim figam. No, te že nekaj časa lepo uspevajo, a sama sem si jih včeraj prvič privoščila. Nekaj temnih, nekaj svetlih. Moja pita je narejena iz samih super sestavin in tudi zato komaj čakam, da pojem še drugo (naredila sem namreč dve in ena je izginila še preden sem pospravila ‘nered’ po fotografiranju 😉 ).

3

Testo za pito sem naredila iz ajdove moke in je zato povsem brezglutenska.

Nadev je iz domače (tj. slovenske, kupljene pri kmetu, ki mu nadvse zaupam) albuminske skute in ekološkega jogurta. Pravzaprav sem uporabila kozjo albuminsko skuto in kozji jogurt, ki sem ga čez noč odcejala skozi sterilno gazo ter tako dobila zelo gost jogurt- še gostejši od večine grških, ki jih prodajajo v trgovinah). Kozji izdelki so telesu veliko bolj prijazni kot kravji, vsebujejo veliko več koristnih snovi, poleg tega pa so (vsaj meni) tudi veliko okusnejši. V receptu ne bom poudarjala da gre za kozje izdelke, saj jih preprosto lahko nadomestiš s kravjimi, ki si jih verjetno še vedno bolj vajen(a).

Uporabila sem, zopet, domača jajca, sladkorja pa v moji piti ni. A brez skrbi, nadomestila sem ga z medom, ki je pravzaprav slajši od sladkorja. Žlička ga je že v testu, večina v nadevu. Pa še nekaj po vrhu 🙂 Sveže sezonsko sadje je itak najbolj zdravo, pa tudi najokusnejše in skutini piti se odlično poda. Uporabiš lahko praktično karkoli – maline, jagode, mango…  A ker je sezona fig tako zelo kratka, meni pa so zelo všeč, sem se seveda odločila zanje. Ker so tudi fige zelo sladke, sem jih kombinirala z rahlo kislimi robidami.

Pito  sem potresla z nekaj sesekljanimi  (neslanimi) pistacijami. Če neslanih ne boš našel/našla, brez problema lahko uporabiš tudi slane. Verjemi! Slane pistacije se v sladkih receptih zelo dobro obnesejo! Sploh pa je kombinacija svežih fig in soli nekaj najboljšega! 😉

4

Nad figami sem se pravzaprav navdušila šele lansko leto. Izbiram ravno prav zrele, ne premalo, nikakor ne preveč. Najraje jih kombiniram z mlečnimi izdelki (jogurti, skuto, sirom…), odlične so v sladicah pa v raznih solatah. Resno!

Lani sem z njimi pripravila nekaj receptov, ki si jih lahko ogledaš tukaj, tukaj in tukaj .

Če še vedno dvomiš, da fige niso zate, te bo morda prepričalo tudi dejstvo o tem, koliko koristnih snovi vsebujejo. Med drugim:

* urejajo prebavo

* so odličen vir kalcija, pa tudi magnezija in kalija

* izboljšujejo možganske funkcije ter pozitivno vplivajo na živčevje

* na telo delujejo izjemno bazično (alkalno)

* pomagajo proti utrujenosti in izboljšujejo razpoloženje

5 6

Za ajdovo pito s skuto in figami potrebuješ…

Za testo:

  • 150 g ajdove moke
  • 45 g kokosovega masla, pol stopljenega, pol nastrganega*
  • ščep prave vanilije v prahu
  • malce nastrgane limonine lupinice
  • čajno žličko medu
  • 1 jajce
  • ščepec soli
  • cca. 2 jedilni žlici ledeno mrzle vode

* kokosovo olje se v testu obnaša drugače kot običajno maslo. Brala sem, da ga nekateri prej stopijo, drugi pa ga nastrgajo. Ker se nisem mogla odločiti za pravo pot, sem se odločila za pol stopljenega, pol trdega masla. In kako nastrgaš kokos? Preprosto! Z žličko podrzaš po strjeni kokosovi maščobi, tako da dobiš manjše ostružke.

7

Moko zmešaš s soljo, vanilijo in limonino lupinico. Dodaš razžvrkljano jajce, stopljeno, a hladno kokosovo olje, nastrgano kokosovo maščobo ter med (pazi da je tekoč) in vse skupaj premešaš. Počasi in po potrebi dodajaš ledeno hladno vodo. Vgneteš testo, ga zaviješ v prozorno kuhinjsko folijo ter postaviš v hladilnik, kjer naj počiva približno pol ure. Medtem pripraviš nadev….

88 9

Za nadev:

  • 200 g grškega jogurta
  • 175 g ricotte (albuminske skute)
  • limonino lupinico
  • večje jajce
  • 1 jedilno žlico medu
  • čajno žličko prave vanilije v prahu

Skuto z eletričnim mešalnikom zmešaš z jogurtom (pazi, da bo res gost, sicer ga vsaj nekaj ur odcejaj**), limonino lupinico, razžvrkljanim jajcem, medom ter vanilijo (lahko uporabiš tudi strok ali 100% izvleček vanilije, ne pa vanilijeva sladkorja ali esence).

** jogurt odcediš tako, da si pripraviš skledo, nanjo daš večje cedilo, cedilo pa obložiš s sterilno gazo (kupiš jo lahko v vsaki lekarni, za le nekaj centov). Na gazo daš jogurt, ga prekriješ z gazo, čez položiš manjši krožnik in za nekaj ur postaviš v hladilnik. Še bolj čez noč. Voda se bo odcedla in dobil(a) boš zares gost jogurt. 

1011

Testo vzameš iz hladilnika, ga malce pustiš na sobni temperaturi, nato pa ga razvaljaš. To najlažje storiš kar med dvema kosoma peki papirja, s pomočjo katerega boš pito najlažje prestavil(a) v pekač. Če se testo drobi, nič zato. Poleg tega, da gre za krhko testo (pri katerem se to rado dogaja) ajdova moka ne vsebuje glutena in zato testo ni tako elastično. Enostavno ga z rokami oblikuj po pekaču, pa četudi košček po koščku 😉 Itak se bo zlepilo in na koncu prav lepo speklo 🙂

S testom torej obloži pekač. Jaz svojega ne mažem z oljem, ker to ni potrebno. Če imaš takšnega, na katerem se testo rado prime, ga le dobro premaži, ali pa pito peci na peki papirju. Količina testa in nadeva je primerna za eno pito standardne velikosti ali za dve manjši. Moji sta premera 12 centimetrov.

Testo najprej 10 minut slepo peci. To pomeni, da ga prekriješ z alu folijo (tudi robove, sicer se bodo preveč zapekli) ter obtežiš s suhimi stročnicami. Ko je pita na pol pečena jo vzemi iz pečice ter rahlo ohladi.

Pito nato napolni s pripravljenim nadevom in peci še okoli pol ure. Za manjše pite bo dovolj že 20 minut, večja potrebuje več časa.

Pečeno pito najprej ohladi na rešetki, jo vzemi iz pekača (če uporabljaš takega s snemnljivim dnom), nato pa vsaj 3-4 ure ohlajaj še v hladilniku.

12 13

Pa potem? No, preden jo razrežeš in zagrizeš vanjo, jo okrasi s sveži sadjem in oreški, nato pa čez vse skupaj prelij še jušno žlico medu.

p.s.: pito reži počasi (z nazobčanim nožem), da se testo ne bo preveč zdrobilo – bi ga bilo škoda 🙂

14

One comment

Dodaj odgovor