Vsak ima svoje najljubše sestavine, s katerimi velikokrat kuha. Tuda jaz jih imam. A ker se ne želim ponavljati in jih uporabljati vedno na enak način, ves čas preizkušam nove recepte in razmišljam kako bi jih še lahko uporabila. Med mojimi top sestavinami posebno mesto zagotovo zaseda čičerika. Obožujem jo. Hummus, na primer, bi lahko jedla vsak dan. Na debelo namazan na popečen, hrustljav kruh, je nekaj najboljšega. Če ga pripravljaš sam(a) lahko določiš kako gost in slan bo, koliko česna bo v njem (če sploh kaj), katere začimbe (kurkuma, poper, kajenski poper, kumina…) in zelišča (suh origano, timijan, bazilika, peteršilj…) boš dodal(a). Osnovne sestavine hummusa so tahini (sezamova pasta), česen, malo limoninega soka, kanček olivnega olja ter seveda kuhana čičerika.
Tokrat hummusa nisem delala, sem pa naredila prav posebne polpete. V bistvu gre z t.i. kofte – debele ovalne in v tem primeru vegetarijanske ‘zrezke’ 🙂 Naredila sem jih z bučkami, ki jih imam ogromno na vrtu, zraven spekla enostaven pirin, kekvašen ploščat kruh (kar na ponvi, le kdo prižiga pečico v tej vročini?), zraven pripravila osvežilno solatko z naribanim koromačem in korenjem (vse domače, se ve! 🙂 ) ter omako iz jogurta, kumar in svežih metinih lističev. Recept za kofte sem si izposodila od Jamija Oliverja, ki mi ga verjetno ni potrebno posebaj predstavljati 🙂
Nekvašen pirin ‘kruh’
Potrebuješ:
- 125 g gostega polnomastnega jogurta
- 125 g pirine moke
- pol čž vinskega kamna
- pol čž soli
- čž suhega origana
Iz sestavin vgneteš testo, po potrebi dodajaš jogurt ali moko, toliko, da je testo ravno prav gosto in voljno. Posodo s testo pokriješ in pustiš, da nekaj časa počiva. Nato iz njega naredišpoljnubno število kroglic (cca. 6), jih na pomokani podlagi razvaljaš v t.i. ‘podplat’ 🙂
Za peko uporabiš kvalitetno ponev, jo premažeš z oljem in na dokaj visoki temperaturi spečeš kruh. Ta se bo med peko nekoliko napihnil. Ko na spodnji strani začne dobivati črne pike, obrneš in popečeš še na drugi strani. Ohladiš na rešetki.
Čičerikine kofte
Zdaj pa h koftam… Lahko narediš tudi manjše, v tem primeru jih bo pač več. Iz omenjenih setsavin sem sama pripravila 4 večje, debelejše vegi ‘zreščiče’ 🙂
Potrebuješ:
- 200 g kuhane čičerike
- 160 g bučke
- kumino in koriandrova semena
- kurkumo, sol in poper
- česen, ingver
- 20 g fino mletih drobtnin
- malo peteršilja, skupaj s stebli
Na suhi ponvi popražiš malo kumine in koriandrovih semen, nato jih v možnarju stolčeš v prah. Na žlički olja do zlato rumene barve popražiš drobno seskljan česen in nastrgan ingver. Bučko naribaš (semena izpustiš) in soliš ter čez nekaj časa iz nje stisneš vso odvečno tekočino.
Kuhani čičeriki dodaš bučko, strte začimbe, ingver in česen, nasekljan peteršilj, ščep kurkume, sol in poper. Vmešaš še fino mlete drobtine (moje so iz domačega ajdovega kruha, enako dobre bodo kakršnekoli). Vse skupaj v mešalniku zmiksaš v grobo zmes. Iz nje oblikuješ zrezke, tako da jo z vlažnimi rokami dobro stisneš skupaj. Pripravljene kofte naj vsaj 20 minut počivajo v hladilniku. Medtem pa lahko pripraviš še solato in omako…
Nasvet: Ker polpeti (kofte) ne vsebujejo jajc, je resnično pomembno, da maso zanje dobro stisneš skupaj, pri peki pa jih previdno obračaš, da ne razpadejo. Pa tudi če se ti to zgodi, se ne sekiraj. Tudi brez ‘prave’ oblike, bo jed enako okusna 🙂 Pa še to: če obožuješ pikantno hrano, pač povečaj količino soli, popra, česna in ingverja… Po želji lahko dodaš še mleto papriko, kajenski poper, morda čili v prahu 😉 K čičeriki ostre začimbe zelo pašejo, tako ali tako pa jih postrežeš z osvežilno jogurtovo omakico s kumarami, ki bo poskrbela, da ti usta ne bodo preveč gorela 🙂
Korenčkova solata s koromačem
Potrebuješ:
- korenje
- ingver
- koromač
- peteršilj
- olivno olje
- limonin sok
- pražene sončnice
- janeževa semena
Naribaš korenje, koromač in malo ingverjeve korenine. Preliješ z mešanico olivnega olja, limoninega soka in soli, premešaš ter posuješ z rahlo praženimi sončničnimi smeeni ter janeževimi semeni.
Jogurt s kumarami in meto
Potrebuješ:
- 1 srednje veliko kumaro
- naravni jogurt
- sol
- limonin sok
- svežo meto
Kumaro vzdolžno prerežeš in s pomočjo čajne žličke iz nje postrgaš semena. Narežeš jo na poljubno velike koščke, premešaš z jogurtom in nekaj kapljicami limoninega soka ter dodaš sol in drobno sesekljano svežo meto.
No, pa imam še en nov recept iz čičerike! 🙂 Če jo imaš rad(a) tudi ti, ti predlagam, da ga preizkusiš. Tu pa tam, sploh pa poleti, je tudi kosilo brez rib in mesa dobra ideja!