Gomoljni čips in tri omake za zraven

1

Bliža se finane nogometne lige prvakov! In če bo tudi tvoj dragi (in ti z njim?) priklenjen pred televizorjem, potrebuje(ta) prigrizke. Še najverjetneje je, da bosta posegla po čipsu in kozarcu dobro ohlajenega piva, jaz pa imam zate boljšo rešitev! Podobno bo čipsu, pa vseeno to ne bo navaden čips.

Še vedno bo hrustljavo, še vedno bo slastno in slano, a veliko bolj zdravo! 🙂 Doma pripravljen čips iz gomoljne zelenjave (kamor seveda sodi tudi krompirček 😉 ) in nekaj različnih pomak. Ja, dela je malenkost več kot le odpreti vrečko industrijsko pripravljenega čipsa, a se izplača!

2

3Doma pripravljen čips je noro okusen! Začiniš ga lahko kakor sam(a) želiš. Lahko je le slan, lahko je pikanten, pa tak, z dodatkom zelišč. Lahko je pečen toliko, da ravno malo zahrusta ali pa tako močno, da je že na robu zažganega 😉 Takšen, ki ti je najbolj všeč. Za peko lahko uporabiš sončnično, olivno ali kokosovo olje (in vsako bo zelenjavi dodalo drugačen okus).

Pri omakah pusti domišljiji prosto pot. Jaz ti ponujam dva zelo preprosta recepta z le nekaj sestavinami ter enega malce bolj kompleksnega. Čeprav so vsi povsem drugačnega okusa, pa lahko svoj zelenjavni čips hkrati pomakaš v vse tri okuse, saj se med seboj lepo dopolnjujejo.

Čips je všeč tudi vsem, ki sicer niso fani zelenjave. Če pa svojega dragega vseeno težko prepričaš, da ga poskusi, sem zate pripravila tudi recepte za različne krekerje (skupaj s še eno omakico 😉 ). Vsi krekerji so brezglutenski in prav vsi so narejeni z obilico hrustljavih semen. Za recepte klikni tukaj.

cb1

4Za čips potrebuješ različno gomoljno zelenjavo, moja izbira so:

* sladki krompir

* rdeča pesa

* pastinak

* korenje

* redkvice

Kaj še?

* olje (jaz sem izbrala oljčno)

* sol, poper, papriko, česen v prahu, kajenski poper, suh timijan… (po želji, po okusu)

Zelenjavo narežeš na poljubno debele rezine, pokapljaš z oljem, začinič in jo malce zmasiraš 😉 Naložiš jo v enem sloju na pekač, obložen s peki papirjem, se pravi tako, da kosi ne ležijo eden čez drugega. Pečeš v vnaprej ogrete pečici na 185 stopinjah dokler nisi zadovoljna/zadovoljen s hrustljavostjo. Vmes zelenjavo seveda obrneš, da se enakomerno zapeče z obeh smeri.

pizap.com14330005770651

 Moje tri omake

1. Grški jogurt z avokadom

* grški jogurt

* dobro zrel avokado

* limonin sok

* sol

V mešalniku vse skupaj zmešaš do gladkega.

2. Kisla smetana s pikantnimi začimbami

* kisla smetana

* česen (najbolje kar v prahu)

* mleta rdeča paprika

* kajenski poper

* olivno olje

Kislo smetano zmešaš s česnom 8količina po okusu) ter potreseš s papriko in poprom. Priliješ malce oljčnega olja.

3. Konopljin hummus

* 100 g kuhane čičerike

* jedilna žlica (cca. 10 g) konopljinih semen

* zvrhana žlica (cca. 15 g) tahinija oz. sezamove paste (uporabila sem svetel tahini, osebno ga imam raje)

* jedilna žlica konopljinega olja

* manjši strok drobno nasekljanega česna (lahko uporabiš tistega v prahu)

* dober ščep soli

* limonin sok (po okusu in toliko, da se vse skupaj lepo poveže)

Tahini pred uporabo dobro premešaš. Vse sestavine pretreseš v mešalnik in zmiksaš do gladkega. Vmes seveda poskusiš in po okusu dodaš še malce soli ali limone. Na koncu okrasiš z dodanim ščepcem semen in nekaj kapljicami olja.

To je najverjetneje najbolj hranljiv hummus kar sem ga kadarkoli naredila. Zahteva malce več sestavin, a je res nekaj posebnega. Če konopljinih semen in konopljinega olja ne uporabljaš, nič zato. Naredi pač le osnovni humus. Semena izpusti, konopljino olje pa nadomesti z olivnim.

cb2

6

 In zdaj? Ja nič, tekma se lahko začne! 🙂

4 comments

Dodaj odgovor