Ta precej zdrava torta je nastala zelo na hitro in zgolj zato, da sem proslavila več kot 1000 ‘lajkov’ na Fb strani Cook, eat & smile.
Nikoli si namreč nisem mislila, da nas bo toliko! Res. Že blog sem začela pisati bolj kot ne zase in za svojo zabavo. Pa morda za najbližje in tistih nekaj, ki so jim sestavine in jedi, ki jo pripravljam, blizu. Kmalu sem sicer ‘odprla’ tudi Fb stran. Mislila sem si – če se mi pridruži 350 ljudi, bo to zame več kot uspeh. No, teh 350 se je hitro nabralo in naslednja magična številka je bila 500. Ko sem dosegla tudi to, sem bila prepričana, da kaj več od tega pač ne bo šlo. A ljudje, vi ja, ki to berete, ste pridno lajkali in delili moje objave ter tako širili glas o strani, kjer so doma predvsem zdravi (z nekaj izjemami seveda;) ), polnovredni recepti za hitro in enostavno pripravljene jedi. Kdaj se je Fb strani pridružil 750. sploh ne vem, ampak 750! No, to pa je lepa številka. O tisočki sem le sanjala. A kot kaže je tudi ta prišla 😉 Bravo mi! 🙂
In tale tortica, spet zelo enostavna, nekoliko bolj zdrava od običajne (ne vsebuje niti bele moke niti belega sladkorja, še manj pa ne kakšnih umetnih dodatkov in barvil) je narejena ravno zanjo. Za mojo tisočko 🙂
V trgovini sem opazila, da že prodajajo sveže sladko belo grozdje in to takšno brez pešk! Peške v grozdju vsaj mene zelo motijo. Če le lahko, vse popoljuvam ven 😉 Verjetno je to tudi razlog da nisem fanica lubenice. Ampak medtem, ko je grozdje vsaj zelo okusno, se mi okus lubenice ne zdi kaj dosti več od ‘sladkane vode’ 🙂
Doma imamo nekaj grozdja, ravno toliko, da je za sprotno hrustanje. In vsako jesen se ga izredno veselim. Mislim, no, pravzaprav kar vem, da sem največji odjemalec ravno jaz 😉 Naše grozdje je sicer temno, vrste trenutno ne vem, a je moje najljubše. Belo mi je prav tako všeč, a tega si pač občasno kupim. In košarico sadnih ‘bonbončkov’ sem si letos prvič privoščila ravno za tole tortico.
Aja, pa še to – torto sem obvezno postregla s super simpatičnimi papirnatimi servietki. So ti všeč, a? Mislim, da so sicer namenjeni poročnemu dnevu, a hej, glede na to, da moje poroke še zdaleč ni na vidiku, jih bom uporabila kar tako. Sicer pa, kdo pravi da je ‘Best day ever’ ravno poročni dan? 😉 Tudi uspeh na FB-ju nekaj šteje, kajne? 😉
Če si tudi ti nor(a) na takšne majhne detajle in si se v prtičke zaljubila tako kot sem se jaz, jih lahko kupiš v Trgovini Popolna dekoracija v Kosezah, ali pa jih preprosto naročiš prek spleta. Klikni tukaj, da jih boš lažje našel/našla.
* 4 jajca
* nekaj jedilnih žlic kvalitetnega surovega rjavega sladkorja (cca. 115 g)
* 25 g mletih bučnic
* 2 čajni žlički pecilnega praška
* 100 g polnovredne pirine moke
Za kremo potrebuješ:
250 g mascarponeja+ 150 g stepene sladke smetane+ 3 jž medu
Za kremo z bučnicami potrebuješ:
70 g mascarpoeja + 50 g stepene smetane + 1 jž medu + 20 g mletih bučnic
In še:
* eno limeto
* vsaj 1 žlico medu
* belo grozdje brez pešk
* nekaj nasekljanih bučnic
Jajca in sladkor z električnim mešalnikom čim bolj penasto vmešaš. V polovico zmesi skozi cedilo dodaš 40 g pirine moke, čajno žličko pecilnega praška ter mlete bučnice (jaz sem uporabila cela semena, ki sem jih pred tem sama zmiksla v ‘moko’ ). Pekač za torto dobro namastiš z kokosovim ali navadnim maslom ter rahlo pomokaš. Lahko pa uporabiš peki papir, a robu pekača vseeno ne pozabi namastiti. Pečeš približno 10 minut pri 175-180 stopinjah.
v drugo polovico dodaš preostanek presejane moke (60g) z žličko pecilnega praška. Spečeš tudi to.
Za kremo dobro zmešaš mascarpone z medom ter dodaš stepeno smetano smetano.
Enako storiš s kremo z bučnicami, le da tej dodaš še bučnice.
Ohlajen biskvit z bučnimi semeni dobro premašeš s sokom limete, v kateri si stopil(a) poljubno količino medu (malo odvisno od okusa, malo od kislosti limete). Nato ga premažeš s polovico mascarponejeve kreme. Obložiš z narezanim grozdjem-lahko ga režeš prečno ali pravokotno, na tanjše ali debelejše rezine-po želji. Če je grozdje še kislo, lahko čezenj preliješ še malce medu, po želji ga sladkaš s sladkorjem v prahu. Moj je bil že dovolj sladek, tako da tega nisem storila. Položiš plast pirinega peciva, tudi tega navlažiš in premažeš s kremo. dekoriraš z grozdjem tako, kot želiš. Za okras in dodaten okus po bučnih semenih torto okrasiš z mascarponejevo kremo z bučnicami. vse skupaj potreseš še z grobo nasekljanimi semeni in tanko narezano (in oprano) lupinico bio limete.
Vidi se, da je torta narejena doma. Moj namen nikakor ni konkurirati s tortami ‘iz izložbe’. In po pravici povedano, tiste torte mi niti malo ne privlačijo. Popularna tičina masa, s katero se izjemno lepo oblikuje površina tort, iz katere se izdelujejo razni, sicer čudoviti okraski in ki je na voljo v vseh barvnih odtenkih, ki si jih lahko zamisliš (ali pa si želenega pač zmešaš sam), nikakor ni v mojem stilu. Preveč umetna se mi zdi, pa še neokusna je. Sam ‘cuker’ 🙂 Kapo dol tistim, ki iz nje oblikujejo torte, ki resnično izgledajo kot iz kataloga – verjamem, da je potrebno veliko vaje in truda. Meni so pač bolj pomembne druge stvari – čim bolj naravne in polnovredne sestavine, a nikakor ne na račun okusa. Pa četudi na koncu ne izgleda tako zelo lepo.
Tole je moje darilce zate. Za vse všečke in za to, da te vsaj tu pa tam zanese v moj svet kuhanja in peke. Resda je preprosta, a včasih manj kompliciranja doseže večji učinek. In sladkanje s pečeno torto (presne so druga zgodba in nekaj jih najdeš tudi na mojem blogu), ki je zagotovo bolj zdrava od kupljenih, je le še dodaten +.