Sladki kvinojino vanilijevi polpetki (palačinke)

1Vsak ima svojo najljubšo jed. Vsak? Recimo, da, a jaz, zagotovo ne sodim mednje 😉 Nikakor se ne bi mogla odločiti za eno samo jed. Verjetno tudi zato, ker ves čas malce eksperimentiram, zato je moj jedilnik res precej ‘pisan’. Seveda, se mi določene stvari ponavljajo, sploh sestavine, ki jih uporabljam. A iz tistih, ki jih lahko jem in ki jih imam rada, pač želim iztržiti največ. Jih spremeniti v različne jedi, sladke in slane, hladne in tople. Iz njih pričarati malce drugačne obroke, verjamem, da dokaj zdrave in hkrati polnovredne.

2Palačinke so zagotovo ena izmed jedi, ki jih pogosto jem. navadno ob vikendih. Kljub vsemu pa to niso navadne palačinke. Nikoli jih namreč ne pripravljam iz bele moke. Še največkrat uporabljam ajdovo, pa tudi moko iz rjavega riža. Obojne so sicer malce debelejše, bolj nasitne. Ker tako ajda kot riž ne vsebujeta glutena, pač niso tako rahle in puhaste kot na primer bele. A meni so še bolj všeč. Ravno zato, ker vanje lahko malce bolj ‘zagrizek’in seveda ker se od njih tudi bolj najem 😀 Palačinke pogosto pečem tudi iz pirine moke, ki je zaradi glutena lažja za obdelavo. Zato so palačinke lahko tanjše in so bolj prožne.

3Včasih palačinkam dodam mleko, včasih jogurt, pa tudi skuto. Pekla sem že palačinke iz ovsenih kosmičev, pa s kokosom in pretlačeno banano. Prav nad vsemi pa sem bila navdušena! Ja, tako rada jih imam 😉 Četudi mi kdaj ne uspejo (sploh tiste, brezglutenske), se ne sekiram. Pretrgano palačinko hitro sprmeim v carski praženec (aka šmorn) in to je to. Okus ostaja enak, zato ne kompliciram.

4Kot že večkrat napisano, pa obožujem tudi kvinojo. V juhah, omletah, pripravljeno kot rižoto, prilogo mesu in ribam ali pa kot sestavino sladkih zajtrkov. Meni je resnično TOP zadevica. na toliko različnih načinov jo lahko pripraviš – ker sama nima nekega posebnega okusa, pa zlahka prevzame okuse drugih sestavin. Pa še zelo zdrava je!

5In zakaj je torej ne bi vključila tudi v nov recept za moje ‘vikend’ palačinke? Res je, lahko bi kupila kvinojino moko, jo preprosto primešala kakšni drugi moki (ali poskusila speči zgolj kvinojine palačinke) in stvar bi bila zaključena? No, pa moke nisem kupila. Zakaj? prvič zato ker je precej draga, ker je v našem malem kraju itak ni možno dobiti, predvsem pa zato, ker sem želela drugačno strukturo palačink.

6Večkrat sem že pekla slane kvinojine polpetke. Kuhana in ohlajena kvinoja, malo moke, jajce, zelenjava, nariban sirček… Odlično! Zato sem podobno poskusila tudi na sladek način. Ker imam sladke zajtrke veliko raje od slanih, sploh v zadnjem času. Iz dobljene mase sem spekla 6 manjših palačink. A naj te velikost ne zavede. Palačinice (oziroma bolj polpete) so precej nasitne. S spodaj napisanimi količinami se boš dobro najedel (najedla), sploh če boš polpetkam dodal(a) še nekaj sadja, oreščkov, masla, javorjevega sirupa (ali agave ali medu) ter kakršnihkoli dodatkov po svoji izbiri. Če pa si bolj slab jedec, jih lahko deliš še s kom.

7Potrebuješ:

* 30 g kvinoje (kar pozneje nanese slabih 90 g kuhane)

* 45 g polnovredne riževe moke (ali pač katerekoli druge)

* pol čajne žličke pecilnega praška (sama uporabljam tistega iz vinskega kamna)

* ščepec soli

* pol čajne žličke kokosovega sladkorja

* pol čajne žličke prave vanilije v prahu

* cca. 50 ml riževega napitka (ali mleka po izbiri)

* 1 jajce

In še…

* maslo ***

* sadje po izbiri (sama sem uporabila kombinacijo malin in kivija)

* nekaj mandljevih lističev

* javorjev sirup (ali agavin sirup ali med)

*** maslo izpusti, če ne smeš uživati laktoze

8Skuhaš kvinojo in jo ohladiš. Jaz sem to storila že dan prej, da se je res imela čas dodobra ohladiti.

Moko preseješ in jo zmešaš s pecilnim praškom, sladkorjem, soljo in vanilijo. Kvinojo z vilico razrahljaš in jo primešaš moki. Na sredini  narediš jamico, vanjo preliješ mešanico razžvrkljanega jajca in mleka. Premešaš. Zmes mora biti dokaj gosta. *

Ponev segreješ (ne premočno, nekje na srednjo temperaturo) in na maslu spečeš palačinke. Za eno palačinko sem uporabila zvrhano in malo večjo jedilno žlico. Ko je polpetka na spodnji strani pečena, obrneš.

* nekaj fotografij postopka najdeš čisto spodaj.

9Toping je povsem odvisen od tvojega okusa. Lahko se odločiš za banane, ananas, mango. Lahko si jih pripraviš z borovnicami, jagodami ali zgolj s konkretno žlico dobrega sadnega džema. Za posip lahko uporabiš katerekoli oreščke, za sladilo pa katerikoli sirup želiš. Polpetke (no, palačinke) lahko potreseš še s kakavom ali kokosom. Resnično-  naj bo zajtrk po tvojem okusu.

Kaj pa sem naredila jaz? Na krožnik sem prelila malo javorjevega sirupa in nanj položila polpetke. Čez noč sem odtalila nekaj zamrznjenih malin. Zjutraj sem jih pretlačila z vilico in jim primešala žličko javorjevega sirupa. Hitro zdravo marmeladko sem naložila čez polpetke oz. palačinke, ter dodala nekaj narezanega kivija in kos masla. Z orečki nisem pretiravala, kakšen mandljev listič tu in tam je bil povsem dovolj.

Pa še nekaj slikic postopka…

postopekPalačinke ali polpetke… Kakorkoli. Super so! Ravno prav sladke in z vanilijevim priokusom. Kot mini tortice. Zdravi majhni posladki, nasitni, hranljivi, skupaj z malinami (ki so mimogrede eden mojih najljubših sadežev) in javorjevim sirupom (ki sem ga prvič poskusila šele pred kratkim in me je kar malce zasvojil) so odličen zajtrk za konec tedna. Posladkaj se tudi ti!

4 comments

Dodaj odgovor