Rjavi riž s šampinjoni, lečo in piščancem

1

Riž kot priloga, riž v rižoti, mlečni riž, jajčna omleta z rižem, juha z rižem… Palačinke iz riževe moke, pite s riževim testom… Pa riževi špageti, riževe spirale… Ja, rada imam riž 🙂 V vseh oblikah in v vseh barvah. Še sreča, kajti iz riža zares lahko pripraviš zelo različne jedi, pa naj bodo slane ali sladke. Poleg tega se riž lepo poda k najrazličnejši zelenjavi, k mesu, ribam. Z jajci je super, na primer kot ‘fried rice’. Je pa riž tudi zelo zdrav, sploh če tu pa tam belega zamenjaš za rjavega.

2Je namreč zelo lahko prebavljiv, hitro dovaja energijo in se prav tako hitro tudi absorbira. Ne vsebuje glutena, kar je odlična novica za vse celiakaše ali ljudi, ki prisegajo na brezglutensko dieto. Riž je dober vir vitaminov, mineralov, predvsem vitaminov skupine B, magnezija, fosforja in mangana. Rjavi pa ima za razliko od belega tudi precej nizek glikemični indeks, kar pomeni, da ne vpliva na hiter dvig sladkorja v krvi. Priporoča se pri najrazličnejših težavah z želodcem, torej veš, da je za telo vse prej kot agresivno živilo.

Riž pa ne vsebuje vseh esencialnih aminokislin, ki jih telo potrebuje za delovanje, a jih ne zmore proizvesti samo, zato ga je potrebno kombinirati bodisi z mesom, ribami, morskimi sadeži, mlekom ali jajci. Vegetarijanci in vegani pa si za popoln obrok lahko pomagajo z različnimi stročnicami (grah, fižol, soja…)

riceDanes torej še ena jed z rižem. Lahko bi rekla da je rižota, pa ni. Ker tista prava rižota se pripravlja povsem drugače. Saj veš, na maščobi najprej prepražiš riž, da zastekleni, potem pa ga počasi zalivaš z jušno osnovo (in vinom če želiš) ter konstantno mešaš. Prava rižota je tista, ki se z nagibanjem krožnika kar malce popelje po njem 😉  Zato to danes ni rižota. Je pa riž z zgolj nekaj dodatki. Včasih je potrebno le nekaj pravih sestavin in če so to tiste prave, takšne, polnega okusa, je okus končne jedi zagotovljen.

Piščančje meso se po mojem mnenju z rižem zjemno dobro razume. Tudi gobe, sploh sveže. In če še nisi poskusil(a) kombinacije riža in leče, je skrajni čas, da to storiš. Če pa vse te sestavine združiš v eno jed, dodaš malce zelenjave ter pravih začimb si lahko zelo hitro pričaraš okusen, polnovreden obrok. In verjemi, da zanj ne boš porabil(a) več kot pol urice (z vso predpripravo vred!).

4

Za omenjeno riževo jed potrebuješ naslednje sestavine. Količine le-teh so primerne zgolj za eno osebo. Če imaš privilegij kuhati še za koga, jh seveda ustrezno povečaj 😉

* 75 g rjavega riža

* jedilno žlico leče

* 1 manjši piščančji file

* 4-5 svežih rjavih šampinjonov

* 2 korenčka

* nekaj cvetkov brokolija

* sol, poper

* ingver, kurkuma

* svež peteršilj

* malce rdeče čebulice

* olivno olje, malce masla in nekaj kapljic limoninega soka

3Meso narežeš na grižljaj velike koščke. Z brisačko očistiš gobe (jih ne umivaš), ter narežeš na lističe. Opereš korenje, narežeš ga na poljubno velike kose (jaz sem se poigrala in naredila rožice 😉 Ja, današnje pomladanske stopinje in sončni žarki pač delajo svoje 😉 ). Naribaš ingver, nasekljaš peteršilj (ali uporabiš zamrznjenega, tako kot jaz 😉 ), narežeš še malo rdeče čebulice. Skuhaš riž. Skuhaš lečo. Najboje v ločenih kozicah, da katera od teh dveh stvari ne ostane pretrda. Leče med kuhanjem ne soliš, sicer se ne skuha lepo! Na hitro pokuhaš še brokoli, nato pa ga splakneš pod ledeno mrzlo vodo, da ustaviš proces kuhanja in ohraniš lepo zeleno barvo.

5Nato se lotiš. Na olivnem olju popečeš koščke mesa, pozneje dodaš korenje, zaliješ z malce vode ali piščančje osnove, če jo imaš, in dušiš še par minutk. Prestaviš na krožnik. V isti ponvi na na olju na dokaj visoki temperaturi prepražiš gobe, dodaš nariban ingver (ne pretiravaj z njim), kurkumo in poper. Prepraženim gobam privoščiš nekaj masla, par kapljic limoninega soka (kar naredi veliko spremembo v okusu), dodaš polovico peteršilja ter predhodno pečeno meso ter brokoli. Premešaš, dodaš še kuhan riž in lečo. Soliš, premešaš in postrežeš. Čez vse skupaj kaneš nekaj kapljic olivnega olja, malce limoninega soka ter preostanek peteršilja. Po želji še malce soliš in popraš ter krožnik po želji okrasiš s tankimi rezanci rdeče čebulice.

6Morda se ti postopek zdi dolg in zamude, a verjemi, da temu ni tako. Gre za eno najhitrejših in najenostavnejših kosil (ali večerij), hkrati pa tudi zelo zdravih in dobro uravnoteženih. Kompleksni (tisti, ta zdravi 😉 ) ogljikovi hidrati iz rjavega riža, beljakovine mesa, gob in stročnic, pa vitaminov in mineralov polna zelenjava in gobe. Ingver bo poskrbel za zdravo srce, dobro prebavo, energijo ter imunski sistem, kurkuma bo ‘pomorila’ morebitne bakterije, poskrbela, da ne bo želodčnih težav, jetra pa bodo zopet čista, zahvaljujoč koristnim maščobam pa se bodo vse te koristne snovi zlahka vsrkale v telo. Čista desetka 😉

7

Dodaj odgovor