Zadnje čase pogosto pečem pite. Morda zato, ker sem navdušena nad pekački, ki sem jih kupila poleti. So ravno prav veliki za obrok za eno osebo. Poleg tega se nanje prav nič ne prime, zato jih ni potrebno mazati z oljem ali oblagati s peki papirjem. Imajo ljubek valovit rok (kot ga prava pita preprosto mora imeti 😉 ), še bolj pomembno pa je, da imajo snemljivo dno. Tako iz njih zlahka vzameš pito v celem kosu.
Vedno naredim drugačno. Res – ne vem, če sem se že kdaj ponovila. Že samo testo pripravljam vedno z drugačne moke, nadev pa je sploh odvisen od tega, kar je ‘v sezoni’ in kar seveda imam pri roki. Nekaj takšnih pit sem že objavila, nekaj jih še čaka na objavo. Klikni tukaj in dobil(a) boš recept za porovo pito s šparglji in skuto (šparglje lahko nadomestiš z zelenimi, zucchini bučkami) in skuto ali pa tukaj, kjer te čaka recept za koromačevo pito s kokosovim mlekom. Čeprav ne iz takega pekačka, pa sem pred časom naredila tudi bučno pito, ki jo najdeš tukaj. Zelo primerna za tale čas 🙂 Tudi nekaj sladkih pit se najde na blogu – prebrskaj, če si bolj za sladko 😉
Sicer pa so slane pite dobre tako vroče, rahlo ohlajene (takšne so najboljše), kot tudi hladne zelo dobro teknejo. Zato si jih včasih spečem več hkrati. Eno pojem takoj, druga je za večerjo ali za naslednji dan – kot malica v službi.
Večinoma so vse moje pite zelenjavne, obogatene bodisi z jajci, smetano ali sirom (ali kombinacijo teh stvari). Mesnih (do danes) še nisem pekla, prav tako morskih ne. Zagotovo bom kmalu poskusila pripraviti eno z dimljenim lososom, pa tudi s pršutom in piščančjimi prsi pride na vrsto.
In ker še nikoli nisem delala krompirjeve pite, je bil čas, da tudi preproste gomolje pripravim na nekoliko drugačen način. Včasih si preprosto zaslužijo malce več pozornosti 😉 Okusen krompir (in to slovenski!) sem dobila v Mercatorju. Iz njega sem že pripravila nekaj različnih jedi, zato sem se že lahko prepričala, kako okusen je. Imenuje se Marabel in se odlično obnese v različnih tehnikah priprave. Zakaj se torej ne bi še v piti? 😉
Aha, še to… testa tokrat nisem delala sama. Zadnjič sem kupila nekaj zavitkov že razvaljenega listnatega testa (mimogrede – najboljša ‘pogrutavščina’ zadnjih let). Dva sem porabila za jabolčni zavitek z brusnicami – tako okusen in enostaven je za pripravo, da bolj skorajda ne bi mogel biti – obljubim, da ga bom enkrat poslikala in recept delila tudi s teboj 😉 Eno testo pa mi je ostalo in več kot dovolj ga je bilo za dve takšni manjši piti (ali eno normalne velikosti, če manjših pekačkov nimaš).
Družbo je krompirjevi piti delalo nekaj koščkov hrustljavo popečene slanine (prav tako kupljene pri najboljšem sosedu), malce domače čebule in nekaj zelišč, naravnost iz vrta.
Da se je vse skupaj lepo zapeklo tokrat ni poskrbelo jajce, niti sira nisem uporabila. Sem pa krompirček zalila s sladko smetano. No, pa da ti ne bom vsega izdala že vnaprej, te spodaj čaka natančen recept za slano krompirjevo pito.
Za eno pito, premera 12 cm potrebuješ:
* listnato testo (predlagam že razvaljenega)
* žličko masla
* nakaj na manjše koščke narezane slanine
* 2 manjša ali en večji krompir
* pol čebule
* sol in poper
* zelenje koromača (še bolje koprca, če ga v tem času lahko še kje dobiš)
* sladko smetano
* drobnjak in koromačevo zelenje za okras
Pečico ogreješ na 175 stopinj Celzija. Izežeš primerno velik kos testa in z njim obložiš pekaček. Odvečne robove odtraniš in pekač postaviš v hladilnik, medtem pa pripraviš vse potrebno za nadev.
Olupiš in na tanke lističe narežeš krompir. Na tanke rezine razrežeš polovico čebulice, na poljubno velike koščke pa še slanino. Na srednje visoki temperaturi stopiš maslo in na njem prpražiš slanino. Ko se že malce prepeče, dodaš čebulo, sledi krompir. Dušiš nekaj čas, soliš, popraš ter vmešaš še koromačevo zelenje.
Z nadevom napolniš pekaček, vse skupaj pa preliješ s sladko smetano. Ne povsem do robu, sicer bo med peko stekla. Pito pečeš dobre pol ure oziroma do zlato rumene barve.
Preden jo vzameš iz pekača, naj počiva približno 10 minut. Okrasiš jo z nasekljaim drobnjakom in po želji še z malce koromača.
Naj ti tekne! 😉
Imaš rad(a) krompir? Na blogu lahko najdeš precej receptov z njim, nekaj predlogov pa najdeš že tukaj spodaj:
Slani krompirjevi žepki (klik)
Polnjen krompir s čederjem in slanino (klik)
Topla krompirjeva solata s koromačem (klik)
Hrustljav sladki krompir (klik)
Kremna bučna juha (klik)
Kje se kupijo taki pekački? 🙂
Tele sem pred časom kupila v Sparu – tam kjer so Tchibo izdelki. V kompletu so bili štirje (rdeč, vijoličen, mint in svetlo moder). Super so, ker imajo snemljivo dno in čisto nič se ne prime nanje 😉
Ooo, super! Hvala za odgovor 🙂