Zjutraj sem se zbudila s pekočim grlom, bolečinami v glavi in se na splošno nisem počutila tako, kot bi se morala. Zato je bil čas za hiter ukrep. Še pred zajtrkom sem si zmiksla smoothie, ki naj bi (ki mi bo!) pomagal, da preženem prvi jesenski prehlad.
Smoothiji so lahko zelo okusni, najbolje od vsega pa je, da dopuščajo ogromno domišljije. Naj bodo sadni ali sadno zelenjavni, skoraj nikoli ne razočarajo. Še daleč od tega da bi si ga privoščila vsak dan (čeprav morda ne bi bilo slabo), tu pa tam, pa si tudi jaz zmiksam zelenčka. Zakaj zelenčka? Ker kljub sadju vedno dodam še nekaj zelenja. Ne, ne zelenjave, temveč zelenja. Pa naj bo to nekaj listov špinače, regrata, kopriv ali solate. Včasih tudi malce peteršilja (a ne preveč – okus je namreč precej močan), zelenja korenja ali žličko spiruline v prahu.
Svojim smoothijem vedno dodam maščobo. Saj smo se že v osnovni šoli učili, da se nekateri vitamini lahko absorbirajo zgolj s pomočjo maščobe, kajne? Kaj mi (nam) bo torej na tone sadja in zelenjave, če jih ne morem(o) izkoristiti? 😉
V smoothie zelo rada dodajam tudi jogurt, saj so zaradi njega veliko bolj kremasti in polni. Jogurt občasno zamenjam s kefirjem, ki je izjemno zdrav (in zelo podcenjen). Če jogurta nimam, za beljakovine poskrbjo konopljini proteini. Vsi ostali takšni praški se mi zdijo preveč umetni, konopljine pa sem že nekaj časa nazaj vzela za svoje.
V smoothie velikokrat vržem še kak orešček ali dva in vedno (res vedno) uporabim banano. Je prijetno sladka, kremasta in smoothie brez banane pač ni smoothie po mojem okusu. Poleg banane pa od sadje še kar je na voljo. Najrajši breskve, borovnice ali maline.
Tudi tokrat sem se držala večino tistega, kar mi je ljubo. Le da sem to jutro zelenčka obogatila z nekaj sestavinami, ki bodo že v kali zatrle prehlad, ki se ponuja.
Za 3 dcl gostega sadno-zelenjavnega napitka potrebuješ:
* 1 večjo, dobro zrelo banano
* 1 manjše jabolko (po možnosti domače ai neškropljeno)
* nekaj kapljic limoninega soka
* veliko pest sveže špinače
* pest mandljev (tam, okoli 10 bo dovolj)
* 2 jedilni žlici kozjega jogurta
* 1 jedilna žlica medu
* malo sveže nastrganega ingverja
* čajna žlička kokosovega olja (stopljenega)
* ščep kurkume v prahu
* polovico žličke mletega cimeta
* čajna žlička cvetnega prahu
Mandlje sem za nekaj ur namočila, nato sem jih olupila. tega ti ni potrebno početi, a namočeni oreščki so veliko bolj zdravi. če se pravočasno spomnim, jih vedno namočim. Vse sestavine (razen cvetnega prahu) sem skupaj z njimi zmiksala, dodala pa le toliko vode, da se je ‘mikserček’ pognal 😉
Cvetni prah sem v možnarju na hitro razdrobila ter posula po vrhu mojega zdravilnega napitka.
In kaj je v njem takšnega, kar (upam), da mi bo pomagalo?
Ingver (lajša izkašljevanje, pomaga pri glavobolu), kurkuma (deluje antiseptično in antibakterijsko) , kokosovo olje (protivirusno, protibakterijsko in zmanjšuje vnetja), kozji jogurt (med drugim krepi imunski sistem), med (dober antioksidant, deluje protivnetno in protimikrobno, pozitivno vpliva na bolezni dihal ter na kašelj, je naravni vir energije), cimet (deluje protivnetno in protibakterijsko, vsebuje en kup mineralov in je naravno zdravilo proti prehladu in kašlju), sadje in zelenje pa sta itak zakladnici vitaminov in mineralov…
Uf, že smo ko tole pišem (in zraven pijem svoj jutranji zvarek) se počutim zdravo 😉
In po tako zdraven smoothiju je čas za ‘pravi zajtrk’ 😉