Preprost avokadov namaz s feto in lečo (in recept za ajdov kruh)

aTrudim se, da si vsaj dvakrat na teden naredim toplo večerjo. Navadno so to testenine ali rižota (lahko iz riža, prosene kaše, ajde ali kvinoje). Mesa, rib in podobnih zadev zvečer ne morem jesti. Preprosto mi ne ustrezajo. Še največkrat pa je glavna sestavina mojih zadnjih dnevnih obrokov kruh. Zares rada ga imam. Sploh domačega, ajdovega. Pečem ga sama. Po zelo enostavnem receptu, takšnem, ki ne zahteva kvasa in ga zato seveda ni potrebno vzhajati. Vse sestavine samo lepo zmešaš, preloži v pekač in pečeš pol urce. Takšen kruh sicer pečem ‘na zalogo’, kar pomeni, da pečeega razdelim na več delov (po približno 120 gramov), ki jih nato zamrznem. Tako vsak dan sproti vzamem vrečko iz zamrzovalne skrinje, kruh pa oddtajam na sobni temperaturi. Tak je, kot svež 🙂 Recept zanj te čaka na koncu te objave…

1Takšen kruh je bolj gost, nasiten in tudi tehta več kot bi enaka dva kosa belega, vzhajanega kruha. A meni je takšen zelo ljub. Ajda je pač žito (pravzaprav sploh ni žito), ki sem ga z leti izredno vzljubila. Obožujem ajdove testenine, ajdovo kašo (a tisto, zeleno, ne rjave pražene!), ajdove palačinke ter seveda kruh.

Kljub temu da je kruh izredno okusen že sam po sebi, pa ga obložim še s čim. Vsak dan s čim drugim, s čim novim. No, seveda ne vsak dan 🙂 Imam svoje najljubše kombinacije. V poletnem času npr. maslo, rezine svežega paradižnika in listi bazilike, maslo in pražen slan sezam skozi celo leto, domač čokoladni namaz prav tako. Občasno si naredim namaz iz zmiksanih sončničnih semen, ki jim dodam ščepec soli, malo olja, limoninega soka in suhih začimb. Na kruhu imam zelo rada tudi skuto. Skuto rahlo solim, dodam malo olivnega olja in limone. Fino premešam in namažem na kruh. Skuto obložim z ohlajenim kuhanim grahom in listi sveže mete ali pa čez skuto potresem pražena bučna semena. Ko mi zapaše nekaj sladkega (takšni so predvsem zajtrki), kruh premažem s skuto, ki sem ji dodala ščep vanilije v prahu in žličko medu. Nato jo obložim s sadjem, ki je trenutno na voljo. Odlične so borovnice, maline in robide, pa jagode tudi. Čez sadje nato nasekljam še nekaj nesoljene pistacije in potresem z zdrobljenimi kakavovimi zrni.

2Sem pa tudi velika ljubiteljica avokada. Lahko bi ga jedla skoraj vsak dan. Res je, da mora biti avokado ravno prav zrel, sicer ni preveč okusen. Se pa odlično znajde tako v sladkih kot v slanih jedeh. Veliko receptov z njim najdeš na blogu. Trenutno so v Hoferju avokadi v akciji 🙂 Tri sem že kupila, morda bom še kakšnega 😉

Dobro zrel avokado pa je tudi odličen namaz za na kruh. Večkrat sem ga že naredila in sicer tako, da sem ga zmiksala skupaj z navadnim jogurtom. Odlično. Tokrat je namaz zgolj avokadov, sem pa zato na vrhu dodala še nekaj drugih sestavin. Tako obloženi kruhki so odličen prigrizek, pa tudi za večerjo niso slabi. So zdravi, polnovredni, predvsem pa zelo okusni. Poskusi! 🙂

3Za namaz dveh kosov kruha potrebuješ:

* polovico zrelega avokada

* malo limoninega soka

* malce suhega origana

Na namaz dodaš:

* feta sir

* kuhano in ohlajeno lečo (črna je trenutno moja najljubša; nakup so mi svetovali v trgovini Dobra Misel. Hvala 🙂 )

* nekaj listov sveže bazilike (moje je čisto drobna, grška bazilika)

Meso avokada s pomočjo vilice dobro pretlačiš v homogeno zmeš. dodaš malce limone in suhega origana. Navadno bi takšen namaz solila, zaradi že tako slane fete, tokrat ne.

Kruh iz spodnje strani popečeš, da bo fino hrustal 😉 Na nepopečeno stran namažeš avokado ter ga obložiš z malce nadrobljene fete, potreseš z lečo in svežo baziliko.

4

5

Pa še recept za kruh…

Za slabe 0,5 kg kruha potrebuješ:

* 250 g ajdove moke

* pecilni prašek iz vinskega kamna

* ščep soli

* pražene in s terilnikom strte začimbe (po želji ni nujno – jaz uporabljam mešanico kumine ter janeževih in koriandrovih semen)

* približno 300 ml mineralne vode (radenske)

* jedilna žlica olja

Moko preseješ, primešaš vinski kamen, sol in začimbe (če želiš). Dodaš radensko in dobro premešaš. Zmes more biti nekoliko bolj ‘tekoča’ od kvašenega kruha (pravi občutek boš po nekaj spečenih kruhih zagotovo dobil-a). Dodaš še jedilno žlico maščobe (npr. olivnega olja, stopljenega gheeja ali kokosove maščobe) in zopet premešaš. Pekaček obložiš s peki papirjem, nanj pa s pomočjo žlice premestiš zmes za kruh. V vnaprej ogreti pečici ga pečeš približn pol ure in sicer nekje na 200-220 stopinjah.

Sama raje kot ožji in višji pekač uporabljam nižjega in širšega. Tako sicer dobim precej ploščat kruh, ki pa ga razdelim na štiri dele. nato vsak del še prečno prerežem in tako dobim 8 kosov. Ravno prav za štirikrat 🙂

Dodaj odgovor