Domača granola

1Ne mine dan, ko ne bi zajtrkovala. Res. Četudi imam malo časa, vedno poskrbim, da vsatem toliko prej, da v miru pojem svoj (skorajda) najljubši obrok. Moji zajtrki so zelo raznoliki. Včasih slani, večinoma sladki. Bolj kot kosmiče obožujem različna žita, a tudi kosmiči občasno pridejo na vrsto. Včasih le namočeni (v mleku, jogurtu ali kefirju), včasih kuhani (sploh pozimi). Vedno jih dopolnim še s čim. Navadno s sadjem (svežim ali suhim), pa kakšnimi semeni ali oreščki (ker obožujem hrustanje), za sladilo pa navadno uporabim med. Cvetlični, akacijev ali hojin. Moji najljubši 😉

2Včasih (no, že kar precej časa nazaj), sem dokaj redno kupovala granolo. Če ne veš, kaj točno to je, naj ti razložim na zelo preprost način. Gre za mešanico kosmičev, suhega sadja, oreškov in semen. Vse to je prelito s stopljenim sladkorjem ali medom, oljem, cimetom. Moja najljubša je bila mešanica s temno čokolado. V srednji šoli sem imela obdobje, ko sem skoraj vsak dan zajtrkovala ravno to. Čeprav sem za zajtrk morala vstati že ob pol petih (od doma sem namreč morala oditi 5.15), sem si vedno vzela čas z ato, da sem pogrela skledo mleka, na katerega sem potresla ogromno količino priljubljene granole.

Verjetno sem se jo nato ‘prenajedla’, ne vem… Skratka nekoliko sem pozabila nanjo.

3Ko sem jo čez nekaj časa ponovno hotela kupiti, sem pogledala na embalažo in malo bolj podrobno prebrala sestavine. Ovseni kosmiči, temna čokolada, oreški, suho sadje… Vse ok, ampak… Ogromne količine belega sladkorja, refinirana olja, namesto medu pa neki žitni sirupi… Nekaj adetivov in konzervansov pa me je še dodatno prepričalo, da granolo vrnem kamor spada. Nazaj na prodajno polico.

4Ker pa imam načeloma vse, kar granolo sestavlja, zelo rada – hrustljavost ter kosmiče, oreščke, semena, suho sadje… sem se odločila, da jo bom naredila sama. Saj ne more biti tako težko, kajne? No, trajalo je kar nekaj časa, preden sem se dela dejansko tudi lotila. Včeraj zvečer, pa me je ‘zagrabilo’. Če jo bom naredila zvečer, bom takoj zjutraj že lahko uživala v njej. In nisem se motila. Priprava je izjemno enostavna in hitra. Dopušča ogromno svobode in kreativnosti. Naslednjič vmešam še koščke čokolade, mandlje pa bom nadomestila z lešniki. Tudi suho sadje bo drugačno. kakšno? Bomo videli 😉

5Za en kozarec granole potrebuješ:

* 50 g polnozrnatih ovsenih kosmičev ***

* 20 g mandljev

* 25 g suhih brusnic

* 15 g svetlih, zlatih rozin

* ščepec himalajske soli

* 10 g kokosovega čipsa

* 10 g bučnih semen

* 10 g sončničnih semen

* 3 čž cvetličnega medu

* 2-3 čž sladkorja (jaz sem uporabila 2 rjavega in 1 kokosovega)

* 1 žlica sadnega soka (jabolčnega, pomarančnega, breskovega)

* 1 čž cimeta

* 1žlička kokosovega olja

* pest koruznih kosmičev (moji so ekološki, nesladkani, iz spletne trgovine Malinca)

* nekaj suhih murv (tudi te so iz trgovine Malinca)

*** lahko izbereš pirine, ječmenove ali ajdove kosmiče -slednji bodo prav prišli vsem, ki ne uživajo glutena

6

7V suhi ponvi rahlo prepražiš bučna in sončnična semena. Pretreseš v skledico, ohladiš. Nato v ponvi rahlo popečeš kokosov čips, ohladiš. Nato rahlo popečeš še cele mandlje, ki jih nato nasekljaš na poljubno velike dele.

V skledi zmešaš kosmiče, ščepec soli, bučnice, sončnice, nasekljane mandlje in polovico kokosovega čipsa.

V kozici segreješ med s sladkorjem, cimetom, sadnim sokom in malo kokosove maščobe. Ko se sladkor rastopi, z mešanico preliješ kosmiče in dobro premešaš. Zmes enakomerno razporediš po pekaču, obloženem s peki papirjem,

Pečico ogreješ na 160 stopinj, nato pa v njej približno 15 minut pečeš kosmiče. Nato jim dodaš suho sadje, premešaš in vrneš v pečico za še priblino 10 minut. Granolo dobro ohladiš, nato jo z rokami razlomiš. Mednjo vmešaš še drugo polovico kokosovega čipsa, nekaj suhih murv ter koruzne kosmiče (če so že sami dovolj hrustljavi, super, če ne, lahko tudi te dodatno popečeš v suhi ponvi).

Granolo hraniš v dobro zaprti stekleni posodi.

8Domača granola je zagotovo veliko bolj zdrava od kupljene. Točno veš kaj vse je v njej, lahko jo narediš iz točno tistih sestavin, ki jih imaš najraje. Osnova so zagotovo kosmiči. Izbiraš lahko med ovsenimi, ajdovimi, ječmenovimi… Glej le, da bodo tisti, večji in ne drobno mleti.

Za hrustljavost vsekakor priporočam oreščke in semena. Jaz sem izbrala svoje najljubše: mandlje, bučnice in sončnice. Hkrati sem uporabila še kokosov čips (ki ga obožujem, sploh rahlo popraženega) ter koruzne kosmiče. Seveda lahko uporabiš tudi lešnike, orehe, arašide ter indijske ali brazilske oreščke.

Suho sadje doda naravno sladek okus. Izbiraš lahko med rozinami, datlji, brusnicami, suhimi slivami, marelicami, figami… celo suhimi murvami ali goji jagodami. Za bolj eksotičen okus poskusi s suhim ananasom ali papajo. Zakaj pa ne?

Za vezavo se uporablja med (ali agavin sirup), malo maščobe (vsekakor priporočam kokosovo), po želji tudi malce sadnega soka.

Sladkor? Po želji. Ampak zelo paše 🙂 Posladka in poskrbi za hrustljavost. Priporočam pa, da namesto belega uporabiš surovega, rjavega. Jaz sem ga kombinirala še z bolj zdravim kokosovim sladkorjem.

Možnosti je ogromno. Poskušaj, ekperimentiraj, poišči svojo najljubšo mešanico. Če si bolj ‘čokoladen tip’ so koščki čokolade med granolo več kot zaželeni. Temne, mlečne, bele, grenke… Vmešaš jih seveda na koncu, sicer se bodo v pečici stopili.

9 10Čeprav nisem pretiravala v količini, pa bo količina sestavin za granolo zadostovala za vsaj tri zajtrke. Za prvič sem si domačo granolo privoščila skupaj z gostim naravnim jogurtom*** in narezano banano. Zaradi dokaj kislega jogurta sem zajtrk posladkala še z eno žlico medu, ščepec cimeta pa je pri kombinaciji jogurt-banana vedno zelo dobrodošel.

***lahko se odločiš tudi za mleko, rastlinski napitek ali sojin jogurt  

11In še to: granola ni le za v jogurt ali mleko. Z njo lahko potreseš najljubši sladoled ali pa narediš hitre sladice v kozarcu: plast svežega sadje, plast grškega jogurta, plast granole. Odlično!

5 comments

Dodaj odgovor