Veganski ‘burgerji’ v kamutovih bombetkah

aMali veganski burgerčki ne zgledajo tako lepo, ampak dobri pa so 🙂 Poleg tega pa vsebujejo le dve ključni sestavini ter veliko začimb. So brez jajc in mleka, enostavni in pečeni v pečici. Posreženi so v okusnih in rahlih kamutovih bombetkah (nekvašenih) ter s svežo, sočno zelenjavo. Recept je, tako kot po navadi, napisan za eno osebo. Takšni hamburgerji so odlična in malce drugačna večerja.

b

Spomin se svojega prvega obiska v McDonald’s-u. Bilo je nekje na zečetku osnovne šole in komaj sem čakala, da tudi jaz naročim svoj prvi hamburger. Nekaj sošolk je imelo to možnost že precej pred menoj in seveda komaj čakala, da me starši peljejo v prestolnico, kjer so na Čopovi odprli prvo tovrstno restavracijo s hitro hrano pri nas.

Okus njihovih ‘sendvičev’ mi je bil všeč, tako kot verjetno večini mladih. Še bolj kot hamburger me je navdušil cheeseburger in spomnim se, da sem jih lahko pojedla kar nekaj. Naenkrat. Kar je bilo za majhno deklico kar velik zalogaj. Ker nisem iz Ljubljane, sem izkoristila vsako pot, ki smo jo z družino naredili mimo prestolnice, da sem jih prepričala, da so mi ustavili za takrat tako popularen obrok. Pozneje so bili seveda aktualni tudi happy meali, predvsem zaradi ‘igračke’. In seveda vroče pite in sladoledi s čokoladnim prelivom. Vseeno pa v McDonald’s-u nikoli nisem bila redna stranka. Bilo je zanimivo dokler je bilo novo. In seveda zato, ker so bile tovrstne restavracije le v Ljubljani, kamor smo zavili dokaj redko. V srednji šoli (in pozneje na fakulteti), ko sem bila v Ljubljani vsak dan, pa Maca skorajda nisem obiskala.

c

Danes v restavracije s hitro prehrano ne hodim. Bolj se zavedam pomena zdrave hrane, bolj mi je pomembno kaj je tisto, kar dam v usta. Predvem pa rada vidim, da vem, kaj je v hrani, ki jo jem. Vseeno pa mi hitra hrana občasno prija. A nekoliko drugačna. Domača. In čeprav nimam nič proti mesu (sploh če vem kako so bile vzrejene živali), pa imam rajši vegetarijanske burgerje (oziroma bolje rečene polpete 😉 )

d

Včasih jih naredim iz naribanih bučk, jajc in moke, včasih iz kvinoje. Tudi proseni so odlični. Ali pa tisti iz belega fižola, še boljši polpeti pa so iz čičerike.

Moji tokratni ‘burgerji’ so prav tako iz čičerike, v enaki količini pa je prisoten sladek krompir, ki sem ga v zadnjih dveh letih zelo vzljubila. Največkrat ga sicer pečem v pečici, narezanega na ‘palčke’. Takšen pomfri je odličen prigrizek ali priloga glavni jedi. Tokrat sladkega krompirja nisem pekla, ampak kuhala, iz njega pa naredila vegetarijanske (pravzaprav veganske) hamburgerje. Zakaj veganske? Ker so brez mleka in brez jajc.

Namesto kupljenih žemljic sem si hamburgerje postregla v hitro pripravljenih, doma pečenih kamutovih bombetkah. Ker s kvasom pečem le redko, ga tudi tokrat nisem uporabila. Zato so bombetke res da nekoliko nižje, a kamutova moka je sama po sebi zelo rahla, prav tako pa je ta moka prijetno sladkega okusa. Ravno zato je bil kamutov kruh odlično dopolnilo pikantnim ‘burgerčkom’.

e

Kako pripraviš bombetke?

Za dve majhni potrebuješ zgolj:

* 75 g kamutove moke (moja je ekološka, polnovredna kamutova moka Proorganika)

* čajno žličko vinskega kamna (nadomestek pecilnega praška)

* ščep soli

* malo mineralne vode (npr. Radenske)

Zmešaš suhe sestavine ter priliješ toliko mineralne vode da dobiš primerno gosto zmes. Ker le-ta ne sme biti tako gosta kot pri kvašenem kruhu, bombetke najlažje narediš tako, da jih spečeš v glineni posodici (npr. takšni za narastke ali creme bruelee), lahko pa uporabiš tudi pekač za muffine. Seveda pekaček pred tem obložiš s peki papirjem in premažeš z oljem. Bombetke pečeš na 200 stopinjah, približno pol urce. Nato jih vzameš iz pekačka ter ohladiš na rešetki.

f

Pa veganski burgerji?

Za eno osebo (5 manjših ali dva večja burgerja) potrebuješ:

* manjši sladek krompir

* dobro pest vložene čičerike

* strok česna

* čajno žličko lanene moke (oziroma dobro mletih lanenih semen)

* začimbe po izbiri. Jaz sem jih uporabila kar precej in sicer:

         * kumino, korianderova semena, grško seno, gorčična semena, janeževa semena – te sem prepražila v suhi ponvi, strla v terilniku ter dodala

         * mleto kurkumo, piment, cimet, kajenski poper, poper in sol

Postopek:

Krompir olupiš, razrežeš na kocke in skuhaš do mehkega. Skuhan je precej hitro. Odcediš in pretlačiš z vilico. Dodaš kuhano čičeriko in ponovno pretlačiš. Nato sledi lanena moka drobno nasekljan (ali v možnarju strt manjši strok česna), strta semena in ostale začimbe.

Premešaš, iz zmesi oblikuješ kroglice, iz njih pa burgerje (polpetke). Če si malo navlažiš roke, je delo še lažje. Položiš jih na peki papir ter v pečici pečeš približno 15 minut na 180 stopinjah Celzija. Nekje na sredini pečenja jih obrneš.

g h

Bombetke prerežeš, obložiš z rukolo (ali solato), paradižnikom (sama sem izbrala rezino rumenega ter rezino rdečega paradižnika) ter veganskim burgerjem. Postrežeš s kumaričino solato (ki je še boljša z malo rdeče čebulice in žlico kozjega jogurta). Preostale polpetke poješ kar tako, skupaj s solato. lahko pa seveda spečeš še več okusnih bombetk in vsak burger postrežeš v svoji.

i

Dodaj odgovor