Pred dnevi sem za rojstni dan dobila mešalnik (blender). Ne, nimam rojstnega dneva – vsaj nekaj mesecev še ne 🙂 Zato je bilo to darilo povsem nepričakovano, presenečenje pa toliko večje.
Blender (oz. mešalnik) mi je podarila teta. Ker imam rojstni dan konec novembra, se ji je zdelo pametno (in kako prav ima! 😉 ) da mi ga pokloni že zdaj, ko je na voljo veliko svežega sadja in zelenjave.
Seveda sem ga preiskusila že prvi dan in nato še vse naslednje dni 🙂
Smoothiji so lahko samo sadni ali pa sadno-zelenjavni. Obožujem goste in kremaste ‘napitke’, takšne, da jih jem z žlico, saj so za slamice pregosti 😉 Vanje poleg sadja in nekaj zelenjave vselej vključim še nekaj kvalitetnih maščob – to je lahko žlica kokosovega ali konopljinega olja ali pa pest oreščkov. Navadno si smoothie naredim za dopoldansko mlico, včasih pa celo za zajtrk. Takrat v mikser vržem še skodelico kosmičev, proteine, kokos. Če pri roki ni sladkega sadja, jih osladim z žlico medu ali suhih dateljev. Takšni smoothiji so gosti, sladki in če dodam še veliko žlico kakava v prahu – hitra in izjemno okusna sladica 🙂
Recepte za smoothije si izmišljujem sproti in uporabim tisto, kar imam pri roki. Nikoli jim ne dodajam prevelike količine vode, saj mi redki niso tako dobri kot gosti. Poleti v sadne smoothije dodam še nekaj vrtne solate, a brez skrbi, dobro zrela banana bo brez težav brekrila okus zelenja 🙂 Seveda lahko uporabiš tudi špinačo ali blitvo, regrat, koprive in številno drugo zelenje.
Takšni napitki so idealni tudi za uporabo različnih superživil. Po zimi, na primer, ko svežega zelenja ni, lahko uporabiš ječmenovo ali pšenično travo v prahu, spirulino in druge podobne zadevice, ki te napolnijo z vitamini in minerali ter poskrbijo za nekaj dodatnega klorofila in razstrupljanje telesa.
Za zdrave maščobe poleg mandljev, lešnikov in drugih oreščkov lahko uporabiš tudi vse bolj priljubljena chia semena (ki jih pred tem namoči v vodi, da želirajo) ali pa semena sezama, lana, sončnic…
Dandanes je na tržišču že ogromno vrst ‘superživil’. Nikakor ne priporočam, da uporabljaš vse povrsti in vse hkrati. Pozanimaj se, preberi, razišči, kaj je tisto, kar potrebuješ in jih postopoma vključi v svoj jedilnik. Smoothiji so kot nalašač za to, da vanje ‘vtihotapiš’ takšna živila, ki navadno sama po sebi niso preveč dobrega okusa.
Pa še k receptu. Moj današnji je precej eksotični, mu pa poleg sadežev iz daljih krajev družbo dela domača solata z vrta in nekaj vejic prav tako domačega peteršilja 🙂
Iz sestavin, ki jih vidiš na eni izmed zgornjih fotografij sem dobila skoraj 0,5 litra gostega smoothija (že na pol pudinga 😉 ). Takšna količina bi zadostovala tudi za dve osebi.
Potrebuješ:
* polovico manjšega avokada
* skodelico narezanega ananasa
* eno dobro zrelo banano
* 2 jedilni žlici kokosa
* 0,5 jedilne žlice konopljinih proteinov
* čajna žlička gela aloe vere
* dve veliki pesti zelene solate
* dve vejici peteršilja
* 1,5 dcl kokosove vode
+ kokos za posip
Postopek je enostaven. Vse skupaj zmiksaš do gladke konsistence ter okrasiš s kokosom.
Kljub zeleni barvi je smoothie izjemno sladek in se v njem nikakor ni občutiti zelenja 🙂 Sploh če imaš tako kul mikser, kot jaz -haha 🙂
In če si tudi ti tu pa tam privoščiš kakšen smoothie – super! So enkratna priložnost za ekperimentiranje z različnimi okusi.
Za moj novi blender pa – hvala še enkrat, super je! 🙂 V naslednjih dneh poskusim še z domačim kokosovim mlekom, sladoledom in kakšno sladico 😉