Pri avokadu ni srednje poti. Ali ga ljubiš ali pa ga sovražiš. Jaz vsekakor spadam v prvo skupino. A ni bilo vedno tako… Spomnim se, ko sem avokado prvič poskusila. Ne samo, da mi ni bil všeč, skoraj ogaben mi je bil. Kdaj ali še bolje, zakaj, sem mu potem dala drugo priložnost, ne vem… A sem vesela, da je prvi vtis o krokodiljem sadežu pozabljen.
Sprva sem ga pripravljala na sladek način – kot čokoladno kremo za peciva, palačinke ali zgolj kot saostojno sladico. recept je enostaven – dobro zrel avokado zmiksš z dobro zrelo banano, kakavom v prahu ter medom. Lahko dodaš še cimet ali vanilijo, med nadomestiš s sladkorjem, suhimi dateljni ali pa preprosto uporabiš več banan.
Pozneje sem poskusila z avokadom še v slanih jedeh. Ker ta post berete samo tisti, ki ste avokado vzeli za svoje, vam bodo spodnje vrstice morda prišle prav. Spodaj prilagam nekaj receptov, ljubitelji avokada pa verjetno že tako veste, da je odličen v kombinaciji z mesom, gamberi, jajci, kot namaz na kruh, v rižotah, testeninah, solatah…
* hladna piščančja solata s kumarami in avokadom
* ajdov kruh z avokadovim namazom, paradižnikom in prepeličjimi jajčki
* riževe palačinke s pikantno čičeriko, avokadom in kozjo skuto
* kvinojina solata z avokadom in olivami
* šparglji z avokadom in kuhanimi jajci
* mandljevi kolački s čokoladno kremo
Še več receptov najdeš, če v iskalnik na blogu vtipkaš besedico avokado 😉
Pri avokadu je potrebno paziti le, da je dobro zrel. Ne sicer preveč, nikakor pa ne premalo. za izbiro pravega sadeža moraš dobiti bčutek, to je res. Če ti ne uspe dobiti idealno zrelega, nič zato, na sobni temperaturi dokaj hitro dozori.
Kljub temu, da sem v zadnjih dveh letih kupila že precej lepo število avokadov, in da po otipu že precej dobro vem, kateri bo tisti pravi, pa 100% garancije za to ni. Zgodilo se mi je že, da je bil avokado premalo zrel, hkrati pa pri koščici gnil. ‘Slaba roba’ očitno 😉 Zato se pri rezanju avokada vedno počutim kot otrok, ki odpira Kinder surprise 🙂 Z ostrim nožem ga po dolgem prerežem, nato pa nestrpno čakam kaj bom zagledala, ko bom ločila polovici. Bo dobro zrel, morda preveč ali bognedaj premalo? Bo meso žive barve ali morda bledo zeleno? In ko zagledam popoln avokado, se mi avtomatično na obraz prikrade velik nasmeh.
Današnji avokado je bil eden tistih – popolnih. Pripravila sem si ga za dopoldansko malico, skupaj z rahlo jajčno omleto ter praženo zelenjavo. Ta recept je resnično recept za razvajanje brbončic. Za lahko malico, za toplo predjed. Tudi za zajtrk, skupaj z opečenim kruhom. Nekoč sem si podoben obrok že pripravila. Na enak način, le še feta sir sem dodala. Danes ga na veliko žalost nisem imela. Tudi črnih oliv je zmanjkalo, pa bi se čudovito podale. Če imaš v hladilniku karkoli od tega, le pogumno, garantiram, da bo okus še polnejši!
Za eno osebo potrebuješ:
* maščobo za peko
* 2 jajci
* dobro zrel avokado
* paradižnik
* pol rdeče paprike
* pol rumene paprike
* malo mlade čebulice
(jaz sem uporabila rdečo)
* svežo baziliko
* sol, poper ter črni sezam za posip
Potrebuješ dve ponvi. V prvi segreješ olje in na nizki temperaturi prepražiš čebulico, ki jo soliš, da se lažje razpusti. Jajci razžvrkljaš ter vliješ na čebulico. Temperatura za omleto mora biti nizka, jajca se morajo peči počasi.
Segreješ drugo ponev, nanjo vliješ nekaj kapljic maščobe ter popražiš na manjše koščke narezani papriki in paradižnik. Soliš po okusu, dodaš natrgane liste sveže bazilike (jaz sem uporabila drobnolistno).
Avokado pretlačiš z vilico, do čim bolj gladke zmesi.
S pomočjo spatule nežno ‘odlepiš’ jajčno omleto. Ker je omleta brez moke, jo je dokaj težko obrniti, sploh če jo pripravljaš v večji ponvi. sama to naredim tako, da ponev obrnem nad krožnikom in omleto stresem nanj. Nato jo vrnem v ponev, da se rahlo zapeče še na drugi strani.
Omleto nato bogato namažeš z avokadom, nanj naložiš vročo zelenjavo, popraš in omleto prepogneš. Vse skupaj potreseš s črnim sezamom.
Avokado je izjemno zdravo živilo, z obilico zdravih maščob. Kot zanimivost pa naj omenim, da so bile narejene raziskave, ki potrjujejo, da je njegova moč še večja, če ga zaužiješ skupaj s paradižnikom. Likopen v paradižniku se s pomočjo maščob iz avokada v telo lažje in bolje absorbira, ta pa je odlična preventiva pred številnimi boleznimi. Torej: avokado + paradižnik – top kombinacija (in top okus 😉 ).