Prosena kaša je zagotovo žito, ki bi moralo biti večkrat na našem jedilniku. V naših krajih je sicer znana že od nekdaj, žal pa se jo marsikdo uporablja le v kisli repi (bujta repa). Morda se kdo spomni še na pečeno mlečno kašo s suhimi slivami, tukaj pa se, vsaj pri večini, že konča. Škoda, ker je proso zelo zdravo, hitro za pripravo ter cenovno lahko dostopno.
Res je, da proso nima nekega posebnega okusa. Morda je ravno zato odlično z zelo različnih receptih – od slanih, do sladkih. Preprosto se zlije s katerim koli okusom in to je mi je pri proseni kaši izjemno všeč 😉
Proso lahko uporabiš kot zakuho v juhah, iz njega narediš različne ‘solate’, ga uporabiš v sladicah, narastkih, ‘rižotah’, celo polpetih. Super je za zajtrk, npr. v kombinaciji z jogurtom ter suhim ali svežim sadjem.
Veliko idej in receptov s proseno kašo najdeš na blogu, tile pa so verjetno moji najljubši:
sladka prosena kaša z banano, brusnicami in bezgovim cvetjem
prosena kaša z jabolčno čežano in kokosom
v kokosovem mleku pečena kaša z datlji in rožičevo moko
prosena kaša s skuto, rdečim jagodičevjem in mandlji
prosena tortica z malinami, lešniki in temno čokolado
Enostaven recept za proseno kašo z zelenjavo sledi v naslednjih vrsticah…
Za eno osebo potrebuješ:
* 50 – 65 g prosene kaše
* veliko pest (ali kar dve) zamrznjenega graha
* eno rumeno papriko
* nekaj redkvic
* svež origano
* peteršilj
* pest bučnih semen
* kokosovo olje
* ščep soli
V ponvi pražiš bučna semena toliko časa, da postanejo hrustljava, nato jih nasekljaš ter prihraniš za konec. Redkvice opereš, narežeš na četrtine, preliješ z oljem, rahlo soliš in popraš ter približno 15 minut pečeš v pečici, na okoli 200 stopinjah Celzija (čas je odvisen od velikosti redkvice ter kako hrustljave redkvice si želiš). Proso dobro spereš in skuhaš v slani vodi. Ko je skoraj povsem kuhano, ga odstaviš s kuhalne plošče. V ponvi stopiš kokosovo olje, na njem prepražiš zamrznjen grah (ni ga potrebno kuhati – vsa zamrznjena zelenjava je namreč že blanširana- torej na hitro pokuhana, zato jo lahko daš direktno na ponev – pa še v vodi ne izguni vseh koristnih snovi). Ko se zmehča, dodaš na kocke narezano papriko in soliš. V ponev vmešaš proso, dodaš origano in peteršilj (lahko tudi druga zelišča – po želji seveda 😉 ) ter popečene redkvice (mimogrede – pečene redkvice naravnost obožujem – s pečenjem izgine vsa grenkoba, ostane pa čudovit okus). Jed potreseš s hrustljavimi semeni ter okrasiš s svežimi zelišči.
Po želji preliješ z izbranim oljem – zdi se mi, da proso potrebuje malo več maščobe (v obliki olja, sira, jogurta ali smetane) – brez nje je hitro lahko precej ‘suho’.
Če te zgornji recepti niso prepričali, da bi kašo vključil(a) v svoj jedilnik, bodo morda pomagali še spodnji podatki 🙂
Proso je izjemno alkalno žito, kar pomeni, da ne zakisa telesa. Še več, čistila naj bi črevesje ter odvajala vodo iz telesa. Po nekaterih virih naj bi bil proso naravni antibiotik, zato ga priporočajo pri različnih bolezenskih stanjih, pa tudi kot preventivo. Izredno veseli ga bodo zobje, nohti in lasje, saj se lahko pohvali s kopico mineralov, ki so pomembni da se okrepijo in zasijejo. Je blagodejen za črevesje, uživajo pa ga lahko tudi celiakaši saj ne vsebuje glutena.
Opomba: svetujem ti, da pred kuhanjem proso dobro spereš, saj vsebuje precej saponinov, ki lahko grenijo. Dobro sprano proso se pod tekočo vodo ne bo več penilo, kar na začetku zagotovo se.