Moj današnji kari je kari brez cuuryja 🙂 Torej brez slavne začimbe, ki tej ‘enolončnici’ da piko na i. A zame je vseeno kari. Na vsake toliko časa si ga pripravim, vedno drugačnega. In to je najboljše pri vsem skupaj. V kari lahko ‘vržeš’ praktično karkoli. Moj ‘pogoj’ za kari pa je paleta različnih začimb ter seveda nepogrešljivo kokosovo mleko. Sama prisegam na dodatek piščančjega mesa, kot na primer v tem receptu, pa tudi vegetarijanski, kot je ta, so lahko prav okusni.
Odkar občasno kupim kokosovo mleko ugotavljam, da je kvalitetea le-teh zelo različna. Sama prisegam na polnomastno kokosovo mleko. Ker je pločevinka navadno prevelika za en obrok (za eno osebo 😉 ), ga, ko je odprt vedno prelijem v steklen kozarec, dobro zaprem in hranim v hladilniku, dokler ga ne porabim. Do sedaj se je vedno zgodilo naslednje: vse dokler sem ga hranila na sobni temperaturi (seveda ko je bil še originalno zaprt), je bila kosistenca kolikor toliko enakomerna. Čim sem ga prestavila v hladilnik, pa sta se gostejši in redkejši del mleka ločila in le stežka sem ju ponovno zmešala v homogeno zmes. Poleg tega so imeli mleki, ki sem jih kupovala do zdaj vedno nekoliko drobcenih koščkov. Tokrat sem uporabila kokosovo mleko znamke Vegafit in razlika je zares očitna. Mleko je enakomerno gosto (tudi po tem, ko sem ga prestavila v hladilnik), neverjetno gladko in zelo zelo okusno.
Nazaj h kariju 🙂 Kadar torej kupim kokosovo mleko, del njega zagotovo uporabim kot dodatek raznim začinjenim enolončnicam. Njegov sladkasti okus omili pikantnost, juho pa v trenutku zgosti ter jo naredi kremasto in joj, tako zelo okusno.
Zopet sem ga kuhala le zase, a s spodnjimi količinami sestavin zlahka nahraniš dve osebi, sploh če poleg ponudiš še košček kruha ali pa poskrbiš za sladico – mimogrede – če ti bo kokosovo mleko ostalo, so sladice iz njega naravnost božanske. Četudi ti pripravljanje slaščic ne gre od rok, ali pa se ti zdijo samo preveč zamudne – kokosovo mleko v mešalniku zmešaj s svežim ali na pol zamrznjenim sadjem. Takšen smoothie zlahka nadomesti posladek po kosilu. Priporočam naslednji dve kombinaciji:
1. dobro zrela banana, zamrznjene borovnice, ali maline, ščepec prave vanilije ter kokosovo mleko (okras: kokosovi kosmiči)
2. mango, nekaj kapljic in malce lupinice limete, žlica medu ter kokosovo mleko (okras: sveži lističi mete + kocke ledu)
Potrebuješ:
* semena kumine
* koriandrov semena
* kurkumo
* mleto rdečo papriko
* sol in poper
* kajenski poper
* piment
* en klinček (nagljeva žbica 😉 )
* en manjši por
* dva manjša korenčka (ali eno večje)
* pol zelene bučke (zucchini)
* majhno podolgovato rumeno papriko
* majhno podolgovato rdečo paprik0
* nekaj cvetkov brokolija
* malo ozkega, okroglega stročjega fižola (tistega, francoskega 😉 )
* pol kozarčka vložene čičerike
* vejica svežega peteršilja
* dva čemaževa lista (ker je ravno sezona 😉 )
* dva manjša piščančja fileja
* 40 g divjega riža
* ghee (oz. maščobo o izbiri)
* nekaj jedilnih žlic kokosovega mleka
Postopek:
Ker je takšen kari pripravljen zelo hitro, je dobra predpriprava ključnega pomena. Zato sem si najprej pripravila vse sestavine – narezala sem zelenjavo, oprala čičeriko, v suhi ponvi popražila semena kumine in koriandra in jih nato strla v terilniku. Divji riž sem skuhala, ne povsem do mehkega, ampak nekje do tri četrt 🙂 Meso sem narezala na koščke.
Pa sem se lotila… Na gheeju (kuhanem maslu) sem prepražila polovico pora, strta semena kumine in koriandra, dodala kurkumo, poper, mleto papriko, malce soli ter piment. Če bi imela ingver, bi na tem mestu v lonec dala tudi nekaj naribane koreninice. Pustila sem, da se je vse skupaj malce prepražilo nato pa dodala: malo korenja (ne vsega), malo bučke (ne vse), približno četrtino čičerike ter malo peteršilja (ne vsega). Zalila sem s toliko vrele vode, da je bila zelenjava pokrita in kuhala do mehkega. Nato sem jo pretlačila s paličnim mešalnikom in vrnila na štedilnik. Dodala sem še malo vrele vode, koščke piščanca, zamrznjen stročji fižol in brokoli. Čez kakšno minutko sem v lonec vrgla še preostalo korenje in divji riž. Tik pred koncem kuhanja sem vmešala še preostanek bučke in pora (čisto malo sem ga prihranila za okras) ter obe papriki. Kuhala sem še nekaj minut (a ne predolgo, saj mi je všeč, da je paprika še rahlo hrustljava), dodala preostalo čičeriko ter kari zalila s kokosovim mlekom.
Postregla sem si v skledčki (pač dveh, ker je bilo za eno karija preveč), ter okrasila s porom, svežim peteršiljem in malce sveže mletega črnega popra.
Žal mi je, ker fotografije ne opravičujejo realnega videza jedi. Teža riža, mesa, čičerike in preostale zelenjave se je namreč trmasto skrivala pod gladino zelenjavno-kokosove tekočine. A okus je resnično bil božanski in povsem po mojem okusu. Morda se ti zdi, da kari potrebuješ čisto preveč sestavin, da bi se ga lotil-a tudi sam-a, a naj te ne skrbi. Uporabi kar imaš trenutno doma, uporabi tisto, kar imaš rad-a. Zelenjava – po želji, meso – lahko, lahko pa tudi ne, divji riž – je lahko del jedi ali priloga – bel, rjavi, rdeči, divji… Vse kar pa resnično še potrebuješ pa je nekaj pikantnih začimb in pločevinka kvalitetnega kokosovega mleka.
Živila, ki jih je za ta recept prijazno prispevala ekološka trgovina Kalček:
* divji riž Rapunzel
* kokosovo mleko Vegafit
* maslo ‘ghee’ Zdravo življenje