Kvinoja je zagotovo ena izmed živil, v katere sem naravnost zaljubljena 🙂 Odlično nadomesti riž v rižotah, odlična je v hladni solati (skupaj s paradižnikom, bučko, paprikami, olivami, itd.). Iz nje lahko narediš polpetke, jo uporabiš kot zakuho v juhi ali pa za zajtrk skuhaš v mleku, ki mu dodaš malo suhega sadja ali medu.
Kvinojo pred kuhanjem dobro speri pod tekočo vodo. Sama jo v vodi tudi namočim – največkrat kar čez noč. S pranjem kvinoje odstraniš tako imenovane saponinine, ki so na primer prisotni tudi v proseni kaši in jih je priporočljivo odstraniti. Opaziš jih tako, da se voda med spiranjem peni. Ko je ‘penjenja’ konec, je kvinoja pripravljena. Okus nesprane kvinoje je po mojem mnjenju precej drugačen. Slabši seveda. Nekoliko…ne vem, zagreni?!
Torej kvinojo pred uporabo dobro speri in če imaš čas tudi namoči. Pred kuhanjem nato ponovno speri in kuhaj v sveži, slani vreli vodi (ko zavre, jo temperaturo seveda znižaj). Ko je kuhana, jo pusti da malce počiva in vase posrka preostalo tekočino (če jo ostane preveč, jo pač odlij). Nato jo lahko v jedeh uporabiš kar takoj, ali pa pustiš, da se ohladi. Sama jo včasih skuham kar nekoliko več, pustim da po kuhanju lepo nabrekne, jo ohladim in spravim v hladilnik. Brez problema počaka nekaj dni. Nato jo sproti jemljem toliko, kolikor jo potrebujem. Če delam rižoto, najprej prepražim meso in zelenjavo, nato pa tik pred koncem vmešam vnaprej kuhano kvinojo. Samo toliko, da se pregreje. Hladno lahko uporabiš v solati (npr. namesto kus kusa pri znanem Tabuleju), kot prilogo h glavni jedi, dodatek jogortu (v katerega zamešaš še različno sadje, oreščke ali rahlo pražena semena), lahko pa jo preliješ s toplim medenim mlekom, kakavom…
Zadnjič sem iz nje delala slane muffine in bili so prav odlični. Recept zanje najdeš tule.
Tokrat sem naredila nekaj podobnega, le da na sladek način. Sladke kvinojine kvadratke sem dopolnila z jabolki, suhimi brusnicami in veliko cimeta. Pecivo je bilo rahlo in sočno. In ker je brez moke, je primerno tudi za vse tiste, ki ne jeste glutena. Postopek in recept najdeš spodaj.
Sladki jabolčni kvinojini kvadratki:
* 60 g kvinoje (teža velja za neuhano kvinojo!)
* ščep soli
* 2 jajci
* mleko (sama sem uporabila riževo, lahko je tudi mandljevo, lešnikovo ali živalsko)
* 1 žlička medu
* 1 zvrhana čajna žlička cimeta
* dva ščepca vanilije v prahu
* 2 jedilni žlici stopljenega kokosovega olja
* manjše jabolko
* pest suhih brsnic (približno 20)
* malo nastrgane bio limonine lupnice
Kvinojo skuhaš v mleku, skupaj s ščepcem soli. Kuhano pustiš, da se ohladi.
Pečico ogreješ na 190 stopinj Cezija, s peki papirjem pa prekriješ malo manjši pekaček.
Z električnim mešalnikom stepeš jajci, nekaj žlic mleka, cimet in vanilijo. Na koncu vmešaš med in stopljeno kokosovo maščobo.
Kvinojo z vilico razrahljaš, da se semena rahlo ločijo, saj se rado zgodi, da se ohlajena sprime v nekakšno kepo. Dodaš ji jajčno mešanico in z žlico rahlo premešaš. Nato v zmes naribaš jabolko, malo limonine lupinice ter skupaj z grobo nasekljanimi suhimi brusnicami vmešaš v zmes. Preliješ v pekaček in pečeš približno 20 – 25 minut.
Pečeno čim prej preloži iz pekačka, da se na dnu ne bo nabirala vlaga. Priporočam, da pecivo ohladiš na rešetki. Preden se lotiš rezanja, naj bo vse skupaj res dobro ohlajeno. razrežeš na poljubno velike kvadratke. Jaz sem pekla zvečer, jedla pa zjutraj (pol za zajtrk, pol malce pozneje) – zato sem jih noč sem pustila v hladilniku.
Sama sem kvadkratke jedla skupaj z grškim jogurtom.*** Zaradi medu in jabolk je bilo pecivo kar precej sladko, brusnice so naredile lep, rahlo kiselkast kontrast. Tako kot tudi gost kremni jogurt. Tega je na žalost zmanjkalo za drugo rundo sladkih kvadratkov (sicer bolj pravokotnikov 🙂 ), zato sem si dopoldan zraven privoščila toplo riževo mleko z medom in kakavom. Prav tako odlično!
***če ne uživaš laktoze, jogurt po želji lahko nadomestiš z rastlinskim
Možne različice: jabolko lahko povsem izpustiš. Namesto njega (ali pa poleg njega) lahko v zmes vmešaš še nekaj kokosove moke, nasekljane lešnike ali fino mandljevo moko. Prav tako lahko izpustiš brusnice ali pa jih nadomestiš z rozinami ali nasekljanimi suhimi slivami. Za bolj čokoladni okus, lahko v zmes dodaš žličko kakava, med pa lahko zamenjaš s sladkorjem ali agavinim sirupom. Kot vidiš, imaš zopet ogromno možnosti. Prilagodi svojemu okusu pa bo vse OK 😉
Sama bom tole sigurno še kdaj spekla. Zagotovo bom poskusila različico brez sadja. Enkrat z mandljevo moko, drugič s kombinacijo kokos- kakav. Namesto jogurta pa bom pecivo prelila z doma narejenim čokoladnim receptom, ki ga zadnje čase pojem kar precej. Na kruhu, palačinkah ali pa kar samega 😉 Natančen recept s fotografijami bom seveda objavila, do takrat pa hiter postopek zanj lahko najdeš tukaj.