Po mojih izkušnjah se ljudje delimo na dve skupini – na tiste, ki avokada ne morejo niti videti in na nas, ki smo (vse bolj) nori nanj 🙂 Če si ena (eden) tistih, ki imaš avokado rad-a, ti bo tale receptek zagotovo všeč. Sploh zato, ker zanj (poleg avokada) ne potrebuješ nobenih fensi sestavin. Zato, ker je prigrizek pripravljen v parih minutah in seveda, ker je nadvse okusen, hkrati pa zelo zdrav.
Od prejšnjega dneva mi je ostalo pol zrelega avokada. Pokapljala sem ga z limono (da ne bi potemnel), ga zaprla v stekleno posodo in dala v hladilnik. In še kako prav je prišel sredi dopoldneva, ko mi je manjkalo nekaj malega…
Naj poudarim, da je pri avokadu res pomembno to, da je ravno prav zrel. Nič ni hujšega kot trdo meso tega sadeža – fuj, pa tudi preveč zrel ni ravno okusen (že zaradi rjavkaste barve 😉 ). Torej, kako kupiti ravno pravšnjega? Ena izmed možnosti (in še vedno najboljša) je, da ga preprosto potipaš. Ne sme biti trd kot skala, niti ne preveč mehak. Meni je najboljši tak, pri katerem pod prsti začutim, da se lupina želi malce udirati.
Če ga nimaš namena takoj uporabiti, kupi trdšega in ga hrani na sobni temperaturi. Tako bo še naprej zorel in čez nekaj dni bo pripravljen. Če pa želiš zorenje pospešiti, ga skupaj z banano zavij v vrečko. Avokado še vedno ni bil popoln? Ne obupaj, le pravi občutek za primerno zrelost moraš dobiti.
Avokado se odlično obnese v hitrem čokoladnem pudingu, v presnim sladicah (včeraj sem poskusila z limetinimi mini torticami – objavim pozneje 😉 ), v solati, skupaj z gamberi ali pečenim piščancem, v zelenjavni kvinoji... Pa v kombinaciji s piščancem, žitno kašo in sirom ali s testeninami. Po novem, pa sem navdušena tudi nad namazom za na kruh.
Za zdrav prigrizek (za eno osebo) potrebuješ:
* dve rezini najljubšega kruha ali toasta
* polovico zrelega avokada
* sol in suh origano
* eno jajce
Avokado olupi (najmanj odpadka bo, če ga z jedilno žlico postrgaš iz olupka) in z vilico čim bolj pretlači. Toliko, da bo zmes enakomerna. Dodaj mu kar nekaj soli ter ščep suhega origana. Medtem v toasterju (na obeh straneh) popeči kruhke. Na ponvi pripravi vmešano jajce. Ker nisem želela povsem zakrknjenega jajčka, sem izbrala srednje velik plamen, jajce pa sem s pomočjo kuhalnice nežno obračala in premešala direktno v ponvi ter ga nisem razžvrklajal že prej, tako kot naredim navadno. Jajce je tako veliko bolj svilnato in sočno, a le, ga ne pečeš predolgo! To je praktično vse. Na toast sem namaala avokado, nanj nadevala vmešano jajce ter potresla z nekaj semen črnega sezama.
Različice:
* Tako sem naredila avokadov namaz jaz. Seveda pa je vse odvisno od okusa. Lahko dodaš tudi poper, celo mleto papriko, za dodaten ‘kik’ pa tudi ščep kajenskega popra. Namesto origana se lahko odločiš za suho baziliko, ki je prav gotovo dobra izbira.
* Če ne maraš vmešanih jajc, se lahko odločiš tudi za klasično, na oko pečeno jajce ali pa trdo ali mehko kuhano.
* Sezam seveda ni obvezen. Vsem skupaj pa doda tisto nekaj malega, kar naredi jed malce bolj prijazno tudi na oko 🙂 Če se v hladilniku skriva kakšen paradižnik, ga (naprej ogretega na sobni temperaturi) priloži popečenim kruhkom. Paradižnik + avokado? Match made in heaven! 🙂
Mislim, da bo tole po novem ena mojih najljubših malic 🙂
Živila, ki jih je za ta recept prijazno prispevala ekološka trgovina Kalček:
* bio avokado